REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reforma OFE

REKLAMA

Reforma systemu emerytalnego obowiązująca od 1 lutego 2014 r., wprowadziła istotne zmiany w działanie OFE oraz ustaliła zasady i sposób wypłaty emerytur z ZUS. Na czym polegają zmiany wprowadzone w systemie emerytalnym i jaki wpływ będą one mieć na przyszłe emerytury Polaków?

Reforma OFE

Zmiany w emeryturach obowiązują od 1 lutego 2014 r. Dla potrzeb emerytalnych określono mechanizm przekazywania całości środków zgromadzonych w OFE do ZUS, konsekwencją czego jest wprowadzenie okresu przejściowego od lutego do 30 października 2014 r.

REKLAMA

Autopromocja

Polecane artykuły:

Zmiany w emeryturach od 1 lutego 2014 r.

Emerytury 2014 - zmiany od 1 lutego

Zmiany w emeryturach 2014

Dalszy ciąg materiału pod wideo

OFE – zmiany w 2014 roku

Zmiany w OFE

Oświadczenie o przekazaniu składek

Na mocy reformy, przekazywanie składek do OFE stało się dobrowolne. Polacy samodzielnie mogą decydować o przekazywaniu składek wyłącznie do ZUS, bądź do ZUS i do OFE. Członkowie OFE od 1 kwietnia 2014 r. do 31 lipca 2014 r. mają czas na podjęcie decyzji, gdzie mają być gromadzone ich składki. W przypadku wyboru OFE, zmuszeni będziemy jedynie do złożenia jednego wypełnionego oświadczenia.

Sprawdź, co Ci się bardziej opłacaZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów!

Polecane artykuły:

Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE

Wzór oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE

Oświadczenie o przekazywaniu składki do OFE

OFE, czy ZUS – masz wybór do 31 lipca 2014 r.

ZUS czy OFE – wybór od 1 kwietnia do 31 lipca

ZUS czy OFE – deklaracja do 31 lipca 2014 r.

Rezygnacja z OFE możliwa do końca lipca

ZUS czy OFE – do kiedy wybór?

ZUS czy OFE - co wybrać?

Kwestia wyboru pomiędzy ZUS a OFE może stanowić. Wśród ekspertów znajdziemy zwolenników zarówno jednej, jak i drugiej opcji. Zwolennicy ZUS podnoszą, że sektor państwowy stanowi stabilniejsze zabezpieczenie interesów emerytów – głównie z uwagi na funkcję społecznego gwaranta, jaką z założenia pełni ZUS, oraz zależność kondycji OFE od praw rynkowych (przede wszystkim wynikającą z oparcia o rynki kapitałowe).

Opowiadający się za OFE zwracają uwagę na mechanizm konieczny w odpowiedzialnym inwestowaniu, jakim jest dywersyfikacja środków (akcentując ponad to potrzebę oszczędzania w ramach III filaru). Przewidują również brak efektywności państwowego systemu ubezpieczeń spowodowaną kryzysem demograficznym.

Polecane artykuły:

Zdecyduj o swojej składce emerytalnej. OFE czy ZUS?

ZUS czy OFE – co warto wybrać?

ZUS czy OFE – co wybrać?

ZUS czy OFE?

Podział składki emerytalnej

W przypadku decyzji o całościowym przekazaniu składek do ZUS-u, środki zostaną przeniesione na indywidualne konto (ok. 60% składki) i na subkonto (ok. 40% składki). W przypadku wyboru ZUS i OFE, 85 % składki trafią do ZUS-u, zaś 15 % do OFE.

Polecane artykuły:

Oświadczenia i wnioski ZUS w związku z reformą OFE

Znikome zainteresowanie OFE

Przejście z OFE do ZUS

Możliwość zmiany decyzji

Należy podkreślić, iż decyzja o pozostaniu w OFE bądź przekazywaniu całości składki emerytalnej do ZUS będzie można zmieniać. Od 2016 r. co 4 lata, od 1 kwietnia do 31 lipca, otwierane będzie "okienko transferowe". To okres, w którym można składać do ZUS oświadczenia o przekazywaniu bieżących składek do OFE lub w całości na subkonto w ZUS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

REKLAMA

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

REKLAMA

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

REKLAMA