Reforma OFE
REKLAMA
Reforma OFE
Zmiany w emeryturach obowiązują od 1 lutego 2014 r. Dla potrzeb emerytalnych określono mechanizm przekazywania całości środków zgromadzonych w OFE do ZUS, konsekwencją czego jest wprowadzenie okresu przejściowego od lutego do 30 października 2014 r.
REKLAMA
Polecane artykuły:
Zmiany w emeryturach od 1 lutego 2014 r.
Emerytury 2014 - zmiany od 1 lutego
Oświadczenie o przekazaniu składek
Na mocy reformy, przekazywanie składek do OFE stało się dobrowolne. Polacy samodzielnie mogą decydować o przekazywaniu składek wyłącznie do ZUS, bądź do ZUS i do OFE. Członkowie OFE od 1 kwietnia 2014 r. do 31 lipca 2014 r. mają czas na podjęcie decyzji, gdzie mają być gromadzone ich składki. W przypadku wyboru OFE, zmuszeni będziemy jedynie do złożenia jednego wypełnionego oświadczenia.
Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca – ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów!
Polecane artykuły:
Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE
Wzór oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE
Oświadczenie o przekazywaniu składki do OFE
OFE, czy ZUS – masz wybór do 31 lipca 2014 r.
ZUS czy OFE – wybór od 1 kwietnia do 31 lipca
ZUS czy OFE – deklaracja do 31 lipca 2014 r.
Rezygnacja z OFE możliwa do końca lipca
ZUS czy OFE - co wybrać?
Kwestia wyboru pomiędzy ZUS a OFE może stanowić. Wśród ekspertów znajdziemy zwolenników zarówno jednej, jak i drugiej opcji. Zwolennicy ZUS podnoszą, że sektor państwowy stanowi stabilniejsze zabezpieczenie interesów emerytów – głównie z uwagi na funkcję społecznego gwaranta, jaką z założenia pełni ZUS, oraz zależność kondycji OFE od praw rynkowych (przede wszystkim wynikającą z oparcia o rynki kapitałowe).
Opowiadający się za OFE zwracają uwagę na mechanizm konieczny w odpowiedzialnym inwestowaniu, jakim jest dywersyfikacja środków (akcentując ponad to potrzebę oszczędzania w ramach III filaru). Przewidują również brak efektywności państwowego systemu ubezpieczeń spowodowaną kryzysem demograficznym.
Polecane artykuły:
Zdecyduj o swojej składce emerytalnej. OFE czy ZUS?
ZUS czy OFE – co warto wybrać?
Podział składki emerytalnej
W przypadku decyzji o całościowym przekazaniu składek do ZUS-u, środki zostaną przeniesione na indywidualne konto (ok. 60% składki) i na subkonto (ok. 40% składki). W przypadku wyboru ZUS i OFE, 85 % składki trafią do ZUS-u, zaś 15 % do OFE.
Polecane artykuły:
Oświadczenia i wnioski ZUS w związku z reformą OFE
Możliwość zmiany decyzji
Należy podkreślić, iż decyzja o pozostaniu w OFE bądź przekazywaniu całości składki emerytalnej do ZUS będzie można zmieniać. Od 2016 r. co 4 lata, od 1 kwietnia do 31 lipca, otwierane będzie "okienko transferowe". To okres, w którym można składać do ZUS oświadczenia o przekazywaniu bieżących składek do OFE lub w całości na subkonto w ZUS.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat