Wybór między ZUS i OFE
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany w emeryturach weszły w życie 1 lutego 2014 r. Wprowadzono okres przejściowy od 1 lutego 2014 r. do 30 października 2014 r., w którym dla potrzeb emerytalnych określono mechanizm przekazania całości środków zgromadzonych w OFE do ZUS.
REKLAMA
Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca – ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów
Polecane artykuły:
Zmiany w emeryturach od 1 lutego 2014 r.
Emerytury 2014 – zmiany od 1 lutego
Obowiązki ubezpieczonych w związku ze zmianami w OFE
Minął miesiąc od kiedy Polacy mogą wybierać, gdzie zostaną przekazane ich składki emerytalne. Decyzja członków otwartych funduszy emerytalnych dotyczy składek emerytalnych, zaczynając od składki za lipiec 2014 r.
Termin wyboru ZUS lub OFE: od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r.
Polecane artykuły:
ZUS czy OFE – do kiedy wybrać?
ZUS czy OFE – do kiedy decyzja?
ZUS czy OFE – deklaracja do 31 lipca 2014 r.
ZUS czy OFE – wybór od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r.
Przekazanie składek do ZUS
W razie rezygnacji z przekazywania składek do OFE, część składki emerytalnej w wysokości 7,3% będzie przechodziła na subkonto w ZUS. Przekazywanie składek w całości do ZUS nie wymaga składania żadnych oświadczeń.
Polecane artykuły:
Rezygnacja z OFE możliwa do końca lipca
Przekazanie składek do OFE
Natomiast przekazanie składek w wysokości 2,92% do OFE wymaga dostarczenia do ZUS odpowiedniego dokumentu o tytule: "Oświadczenie członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego oraz o zapoznaniu się z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego oraz informacją dotyczącą otwartych funduszy emerytalnych". Oświadczenie w formie papierowej dostępne jest w placówkach ZUS a w formie elektronicznej na pue.zus.pl.
Polecane artykuły:
Wzór oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE
Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE
Oświadczenie o przekazywaniu składki do OFE
Oświadczenia i wnioski ZUS w związku z reformą OFE
ZUS czy OFE? Jak wybrać system emerytalny?
UWAGA! zgodnie z przepisami, o których mowa w art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartch funduszach emerytalnych, ubezpieczony podpisując oświadczenie, potwierdza jednocześnie, że zapoznał się z informacją o systemie emerytalnym oraz z informacją o otwartych funduszach emerytalnych.
Zasady wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w OFE:
Co więcej, wspomniane oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE składają również osoby, które w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2014 r. zawrą umowę z OFE na zasadzie dobrowolności i chcą, aby składka do OFE była przekazywana także od 1 lipca 2014 r.
ZUS czy OFE? Co wybrać?
ZUS czy OFE to pytanie, które stawia sobie obecnie wielu Polaków. Wybór nie jest łatwy, gdyż trudno przewidzieć, które rozwiązanie będzie bardziej korzystne dla naszych emerytur. Czy lepiej oszczędzać na przyszłą emeryturę wyłącznie w ZUS, czy może warto zaufać Otwartym Funduszom Emerytalnym?
Polecane artykuły:
ZUS czy OFE – co warto wybrać?
Zdecyduj o swojej składce emerytalnej. OFE czy ZUS?
Warto wspomnieć w tym miejscu, że decyzję o pozostaniu w OFE bądź przekazywaniu całości składki emerytalnej do ZUS będzie można zmieniać. Od 2016 r. co 4 lata, od 1 kwietnia do 31 lipca, otwierane będzie "okienko transferowe". To okres, w którym można składać do ZUS oświadczenia o przekazywaniu bieżących składek do OFE lub w całości na subkonto w ZUS.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat