REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybór między ZUS i OFE

Wybór między ZUS i OFE. /Fot. Fotolia
Wybór między ZUS i OFE. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2014 r. Polacy mają wybór między ZUS i OFE. Do końca lipca tego roku należy zdecydować, gdzie będą przekazywane składki emerytalne. Jak dokonać wyboru?

Zmiany w emeryturach weszły w życie 1 lutego 2014 r. Wprowadzono okres przejściowy od 1 lutego 2014 r. do 30 października 2014 r., w którym dla potrzeb emerytalnych określono mechanizm przekazania całości środków zgromadzonych w OFE do ZUS.

REKLAMA

Autopromocja

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów

Polecane artykuły:

Zmiany w emeryturach od 1 lutego 2014 r.

OFE – zmiany w 2014 roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Emerytury 2014 – zmiany od 1 lutego

Obowiązki ubezpieczonych w związku ze zmianami w OFE

Zmiany w OFE

Minął miesiąc od kiedy Polacy mogą wybierać, gdzie zostaną przekazane ich składki emerytalne. Decyzja członków otwartych funduszy emerytalnych dotyczy składek emerytalnych, zaczynając od składki za lipiec 2014 r.

Termin wyboru ZUS lub OFE: od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r.

Polecane artykuły:

ZUS czy OFE – do kiedy wybór?

ZUS czy OFE – do kiedy wybrać?

ZUS czy OFE – do kiedy decyzja?

ZUS czy OFE – deklaracja do 31 lipca 2014 r.

ZUS czy OFE – wybór od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r.

Przekazanie składek do ZUS

W razie rezygnacji z przekazywania składek do OFE, część składki emerytalnej w wysokości 7,3% będzie przechodziła na subkonto w ZUS. Przekazywanie składek w całości do ZUS nie wymaga składania żadnych oświadczeń.

Polecane artykuły:

Przejście z OFE do ZUS

Rezygnacja z OFE możliwa do końca lipca

Jak zrezygnować z OFE?

Przekazanie składek do OFE

Natomiast przekazanie składek w wysokości 2,92% do OFE wymaga dostarczenia do ZUS odpowiedniego dokumentu o tytule: "Oświadczenie członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego oraz o zapoznaniu się z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego oraz informacją dotyczącą otwartych funduszy emerytalnych". Oświadczenie w formie papierowej dostępne jest w placówkach ZUS a w formie elektronicznej na pue.zus.pl.

Polecane artykuły:

Wzór oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE

Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE

Oświadczenie o przekazywaniu składki do OFE

Oświadczenia i wnioski ZUS w związku z reformą OFE

ZUS czy OFE? Jak wybrać system emerytalny?

UWAGA! zgodnie z przepisami, o których mowa w art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartch funduszach emerytalnych, ubezpieczony podpisując oświadczenie, potwierdza jednocześnie, że zapoznał się z informacją o systemie emerytalnym oraz z informacją o otwartych funduszach emerytalnych.

Zasady wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w OFE:

Zmiany w emeryturach 2014

Co więcej, wspomniane oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE składają również osoby, które w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2014 r. zawrą umowę z OFE na zasadzie dobrowolności i chcą, aby składka do OFE była przekazywana także od 1 lipca 2014 r.

ZUS czy OFE? Co wybrać?

ZUS czy OFE to pytanie, które stawia sobie obecnie wielu Polaków. Wybór nie jest łatwy, gdyż trudno przewidzieć, które rozwiązanie będzie bardziej korzystne dla naszych emerytur. Czy lepiej oszczędzać na przyszłą emeryturę wyłącznie w ZUS, czy może warto zaufać Otwartym Funduszom Emerytalnym?

Polecane artykuły:

ZUS czy OFE – co warto wybrać?

ZUS czy OFE – co wybrać?

Zdecyduj o swojej składce emerytalnej. OFE czy ZUS?

Warto wspomnieć w tym miejscu, że decyzję o pozostaniu w OFE bądź przekazywaniu całości składki emerytalnej do ZUS będzie można zmieniać. Od 2016 r. co 4 lata, od 1 kwietnia do 31 lipca, otwierane będzie "okienko transferowe". To okres, w którym można składać do ZUS oświadczenia o przekazywaniu bieżących składek do OFE lub w całości na subkonto w ZUS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

REKLAMA

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

REKLAMA