Od 1 maja 2014 r. zatrudnianie cudzoziemców na nowych zasadach
REKLAMA
REKLAMA
Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców - zezwolenia
Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców przewidują jednoczesne uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy oraz pracę (rozdział II nowej ustawy). Uzyskanie takiego zezwolenia jest uzależnione od celu pobytu cudzoziemca w Polsce. Tym celem musi być wykonywanie pracy na terytorium kraju. Dodatkowo należy spełnić ściśle oznaczone warunki:
REKLAMA
- 1. cudzoziemiec posiada:
- – ubezpieczenie zdrowotne w rozumieniu przepisów ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych lub potwierdzenie pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium RP,
- – źródło stabilnego i regularnego dochodu wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania siebie i członków rodziny pozostających na jego utrzymaniu;
- cudzoziemiec ma zapewnione na terytorium RP miejsce zamieszkania;
- podmiot powierzający wykonywanie pracy nie ma możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy;
- wysokość wynagrodzenia, która jest określona w posiadanej przez cudzoziemca umowie z podmiotem powierzającym wykonywanie pracy, będącej podstawą wykonywania pracy, zawartej w formie pisemnej, nie jest niższa niż wysokość wynagrodzenia pracowników wykonujących w tym samym wymiarze czasu pracy pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku.
Zobacz również serwis: Cudzoziemcy
WAŻNE!
Zezwolenie na pobyt czasowy będzie obowiązywało maksymalnie przez 3 lata (aktualnie do 2 lat).
Warto wspomnieć, że dotychczas o zezwolenie na pracę dla cudzoziemca ubiegał się pracodawca, a dopiero po uzyskaniu tego zezwolenia cudzoziemiec ubiegał się o kolejne zezwolenie na pobyt. Zmieni się to dzięki nowej ustawie.
WAŻNE!
Ustawa nie dotyczy:
obywateli Polski, obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, obywateli państw członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), obywateli stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz członków ich rodzin, którzy do nich dołączają lub z nimi przebywają.
Utrata pracy - ułatwienie
Wbrew dotychczasowym przepisom utrata pracy nie będzie powodowała już utraty zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony. To istotne ułatwienie dla cudzoziemców pracujących w Polsce. Poprzednie rozwiązanie było podyktowane utratą celu pobytu cudzoziemca w Polsce, który był wymagany przez przepisy dla uzyskania zezwolenia na pobyt.
Co więcej, zezwolenie na pobyt czasowy zostanie cudzoziemcowi cofnięte, jeśli:
- ustał cel pobytu, który był powodem udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy, lub
- przestał on spełniać wymogi udzielenia mu zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na deklarowany cel pobytu, lub
- wystąpiła przynajmniej jedna z okoliczności, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 2 lub 4–8 nowej ustawy o cudzoziemcach.
Polecamy także: Ułatwienia dla cudzoziemców w uzyskaniu pozwoleń na pracę
Ponadto wojewoda cofnie zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, jeżeli stanowisko określone w zezwoleniu uległo zmianie lub wysokość wynagrodzenia została obniżona, a zezwolenie to nie zostało zmienione.
Powyższych zasad nie stosuje się w okresie 30 dni liczonych od dnia utraty pracy na rzecz podmiotu powierzającego wykonywanie pracy, wymienionego w
zezwoleniu:
- jeżeli cudzoziemiec wykaże, że dopełnił obowiązku powiadomienia pisemnie wojewodę właściwego ze względu na miejsce swojego aktualnego pobytu, w ciągu 15 dni roboczych, o utracie pracy u któregokolwiek z podmiotów powierzających wykonywanie pracy, wymienionych w zezwoleniu, lub
- jeżeli wspomniane powiadomienie nie zostało doręczone wojewodzie z powodów niezależnych od cudzoziemca.
WAŻNE!
Do utraty pracy u wszystkich podmiotów powierzających wykonywanie pracy, wymienionych w zezwoleniu wskazany mechanizm ma zastosowanie nie więcej niż raz w trakcie ważności zezwolenia.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz.U. z 2013 r., poz. 1650)
- Ustawa z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz.U. z 2011 r. Nr 264, poz. 1573 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat