| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Cudzoziemcy > Od 1 maja 2014 r. zatrudnianie cudzoziemców na nowych zasadach

Od 1 maja 2014 r. zatrudnianie cudzoziemców na nowych zasadach

Dnia 1 maja 2014 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Cudzoziemcy ubiegający się o pobyt i pracę w Polsce nie będą już musieli starać się o dwa osobne zezwolenia, a utrata pracy nie będzie oznaczała utraty zezwolenia na pobyt.

Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców - zezwolenia

Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców przewidują jednoczesne uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy oraz pracę (rozdział II nowej ustawy). Uzyskanie takiego zezwolenia jest uzależnione od celu pobytu cudzoziemca w Polsce. Tym celem musi być wykonywanie pracy na terytorium kraju. Dodatkowo należy spełnić ściśle oznaczone warunki:

 1. 1. cudzoziemiec posiada:
  1. ubezpieczenie zdrowotne w rozumieniu przepisów ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych lub potwierdzenie pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium RP,
  2. – źródło stabilnego i regularnego dochodu wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania siebie i członków rodziny pozostających na jego utrzymaniu;
 2. cudzoziemiec ma zapewnione na terytorium RP miejsce zamieszkania;
 3. podmiot powierzający wykonywanie pracy nie ma możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy;
 4. wysokość wynagrodzenia, która jest określona w posiadanej przez cudzoziemca umowie z podmiotem powierzającym wykonywanie pracy, będącej podstawą wykonywania pracy, zawartej w formie pisemnej, nie jest niższa niż wysokość wynagrodzenia pracowników wykonujących w tym samym wymiarze czasu pracy pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku.

Zobacz również serwis: Cudzoziemcy

WAŻNE!

Zezwolenie na pobyt czasowy będzie obowiązywało maksymalnie przez 3 lata (aktualnie do 2 lat).

Warto wspomnieć, że dotychczas o zezwolenie na pracę dla cudzoziemca ubiegał się pracodawca, a dopiero po uzyskaniu tego zezwolenia cudzoziemiec ubiegał się o kolejne zezwolenie na pobyt. Zmieni się to dzięki nowej ustawie.

WAŻNE!

Ustawa nie dotyczy:

obywateli Polski, obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, obywateli państw członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), obywateli stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz członków ich rodzin, którzy do nich dołączają lub z nimi przebywają.

Utrata pracy - ułatwienie

Wbrew dotychczasowym przepisom utrata pracy nie będzie powodowała już utraty zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony. To istotne ułatwienie dla cudzoziemców pracujących w Polsce. Poprzednie rozwiązanie było podyktowane utratą celu pobytu cudzoziemca w Polsce, który był wymagany przez przepisy dla uzyskania zezwolenia na pobyt.

Co więcej, zezwolenie na pobyt czasowy zostanie cudzoziemcowi cofnięte, jeśli:

 1. ustał cel pobytu, który był powodem udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy, lub
 2. przestał on spełniać wymogi udzielenia mu zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na deklarowany cel pobytu, lub
 3. wystąpiła przynajmniej jedna z okoliczności, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 2 lub 4–8 nowej ustawy o cudzoziemcach.

Polecamy także: Ułatwienia dla cudzoziemców w uzyskaniu pozwoleń na pracę

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »