REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rozliczanie czasu pracy, Unia Europejska

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe zasady pracy lekarzy (cz. 1)

Dyżur pełniony przez lekarza mającego obowiązek przebywania w szpitalu musi być w całości uważany za czas pracy.

Okres rozliczeniowy

W naszej firmie zatrudnionych jest około 350 pracowników. Dział kadr i płac nie zawsze może zdążyć na czas z rozliczeniem czasu pracy (dokonać obliczeń, który z pracowników ma wypracowane nadgodziny i ile ich jest). Dzieje się tak dlatego, że dla wszystkich pracowników wprowadziliśmy jeden okres rozliczeniowy, a więc rozpoczyna się on i kończy w tym samym czasie dla wszystkich. Dlatego też zastanawiamy się, czy można wprowadzić różne okresy rozliczeniowe dla pracowników, np. dla konkretnych działów? Takie zapisy ułatwiłyby nam pracę - pyta Czytelniczka z Warszawy.

Rozliczanie nadgodzin w podróży służbowej

Jednym z podstawowych uprawnień pracownika jest prawo do wynagrodzenia ustalonego z uwzględnieniem ilości świadczonej pracy. Odnosi się to także do świadczenia pracy w podróży służbowej.

Ochrona przed zwolnieniem przyszłej matki

Ochrona stosunku pracy przyszłej matki w przypadku zapłodnienia in vitro rozpoczyna się najwcześniej w momencie transferu zapłodnionej komórki jajowej do ciała kobiety.

Staż pracy w Unii Europejskiej a dodatek stażowy

W określonych przypadkach staż pracy polskiego pracownika za granicą może zostać uwzględniony przy nabyciu prawa do dodatku stażowego w Polsce.

System równoważnego czasu pracy (cz. 2)

Pracodawcę zatrudniającego pracowników w równoważnym systemie czasu pracy obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy.

Rekompensata pracy w godzinach nadliczbowych

Praca w godzinach nadliczbowych może być rekompensowana albo czasem wolnym, albo stosownym dodatkiem. Wybór określonej metody zależy od pracodawcy.

Choroba pracownika a godziny nadliczbowe

U pracownika, który świadczy pracę tylko przez część miesiąca z powodu choroby, mogą powstać godziny nadliczbowe z tytułu przekroczenia normy średniotygodniowej.

Cele i zkres działania dyrektywy usługowej

Do 28 grudnia 2009 r. kraje Unii mają czas na przyjęcie dyrektywy dotyczącej świadczenia usług na rynku wewnątrzwspólnotowym, której głównym celem jest ujednolicenie rynku usług w UE.

Eurpass jako element ułatwiający proces rekrutacji

Europass to zestaw formularzy opracowanych w celu ujednolicenia, a przez to także ułatwienia procesu rekrutacji pracowników. Obejmuje on komplet pięciu dokumentów pozwalających na zaprezentowanie kwalifikacji zawodowych i kompetencji kandydata.

Prawo do emerytury a praca za granicą (cz. 2)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wszczyna postępowanie w sprawie emerytur podlegających koordynacji wspólnotowej, po złożeniu przez osobę zainteresowaną wniosku do właściwej jednostki organizacyjnej ZUS.

Prawa pracowników w Unii europejskiej

Swoboda przepływu osób stanowi jedną z fundamentalnych zasad integracji europejskiej. Nie ma żadnych wątpliwości, że przemieszczanie pracowników pozbawione bariery granic wewnątrz Wspólnoty stanowi siłę napędową rozwoju gospodarczego państw członkowskich.

Delegowanie pracownika

Wprowadzenie Jednolitego Rynku i likwidacja barier w zakresie swobody przepływu pracowników spowodowały konieczność wprowadzenia zunifikowanych zasad dotyczących przemieszczania się w celu wykonywania pracy. W tym celu została przyjęta dyrektywa 96/71 z 16 grudnia 1996 r. dotycząca delegowania pracowników wykonywanego w ramach świadczenia usług (DzUrz WE L 18, 21.01.1997 r.). Stosuje się ją do przedsiębiorstw mających siedzibę w jednym państwie członkowskim, które w ramach świadczenia usług delegują swoich pracowników do pracy w innym państwie członkowskim.

Nadgodziny zarządzających

Praca na stanowisku kierowniczym wiąże się z dużym prestiżem i wieloma przywilejami. Ceną, którą trzeba za to zapłacić, jest konieczność częstego przebywania w pracy dłużej niż przewidują to ustawowe normy.

Europejska kampania na rzecz oceny ryzyka zawodowego

„Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy” to dwuletnia kampania europejska, której celem jest promowanie zintegrowanego podejścia do oceny ryzyka zawodowego.

Renta wdowia także dla partnerów tej samej płci

Zarejestrowany partner tej samej płci może mieć prawo do renty wdowiej przyznawanej w ramach pracowniczego systemu emerytalnego.

Czy należy udzielić dodatkowego dnia wolnego od pracy


W maju br. ze względu na święto 3 maja pracownicy, którzy mają wolną sobotę wynikającą z 5-dniowego tygodnia pracy, dodatkowo otrzymują dzień wolny, aby wymiar ich czasu pracy wynosił 19 dni (152 godz.). Co mam zrobić z pracownikiem, który pracuje w każdą sobotę, a poniedziałki ma wolne? Nie zgadza mi się jego czas pracy, bo przecież dla niego 3 maja jest pracujący, ale wolny jako święto, więc nie oddaję mu dodatkowego dnia wolnego i przez to w maju br. ma do przepracowania 20 dni i 160 godz. Czy temu pracownikowi też przysługuje dzień wolny?

Pracownik niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym

Pracownik ma umiarkowany stopień niepełnosprawności, powinien więc pracować po 7 godzin dziennie. Czasami jednak pracuje po 8 godzin dziennie, ponieważ ma zaświadczenie od lekarza, że może pracować w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej. Czy za każdą godzinę pracy powyżej 7 godzin należy mu się rekompensata w formie czasu wolnego lub dodatku za godziny nadliczbowe? Czy ta rekompensata należy się tylko wtedy, gdy pracownik będzie pracował powyżej 8 godzin dziennie?

Staż pracy w Unii Europejskiej a dodatek stażowy

W określonych przypadkach staż pracy polskiego pracownika za granicą może zostać uwzględniony przy nabyciu prawa do dodatku stażowego w Polsce.

Jak Polak pracujący we Francji może korzystać z usług medycznych

Pracownik, który opłaca składki zdrowotne w Polsce, ale pracuje we Francji, ma prawo do korzystania na koszt NFZ ze świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu w tym kraju. Fundusz nie pokrywa jednak wydatków, które są objęte dopłatami ze strony pacjentów.

Czy osoba zatrudniona w innym państwie Unii może podlegać polskim ubezpieczeniom społecznym

Osoba prowadząca działalność na własny rachunek na terytorium Polski i będąca równocześnie pracownikiem najemnym na terytorium innego państwa UE podlega, co do zasady, tylko ustawodawstwu innego państwa UE - czyli nie podlega polskim przepisom (wyrok Sądu Najwyższego z 23 sierpnia 2007 r., I UK 68/07).

Dłuższe okresy rozliczeniowe - korzyści dla pracodawcy

Pracodawca może wydłużyć okres rozliczeniowy czasu pracy nawet do 12 miesięcy. Powinien jednak pamiętać o tym, że o takim wydłużeniu musi poinformować właściwego inspektora pracy.

W jaki sposób Polacy mogą skorzystać ze świadczeń zdrowotnych w Austrii

Aby uzyskać prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych na terenie Austrii, pracodawca musi zgłosić pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego w lokalnej kasie chorych.

Jak osoba pracująca może leczyć się w Niemczech

Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego na terenie Niemiec jest obowiązkowe. Bez potwierdzenia jego posiadania polski pracownik może mieć problem z uzyskaniem pozwolenia na pracę i dostępem do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych.

Czy ZUS poświadczy formularz E-101 w razie rozszerzenia biznesu na inne państwo członkowskie

Mieszkam w Zgorzelcu i prowadzę tu sklep z urządzeniami grzewczymi i częściami do nich, a także serwis urządzeń grzewczych. Zatrudniam kilku pracowników. Wiele urządzeń zainstalowałem w Niemczech. Mieszkające tam osoby zgłaszają się do mnie z pytaniem o usługi serwisu. Chciałbym rozszerzyć działalność, zatrudnić dodatkowego pracownika i serwisować urządzenia zainstalowane w Niemczech. Planuję, że początkowo będę przebywał na terenie Niemiec przez około 3 tygodnie w miesiącu. Będę zatem potrzebował formularzy E-101 dla siebie i pracownika. Formularze te są jednak podobno wydawane na 12 miesięcy, a potem można się o nie starać dopiero po upływie 2-miesięcznej przerwy. Czy to prawda? Czy można ubiegać się o poświadczenie tego formularza na dłuższy okres?

Jakie są zmiany od 1 stycznia 2008 r. w zakresie czasu pracy pracowników służby zdrowia

Od 1 stycznia 2008 r. weszła w życie nowelizacja przepisów dotyczących czasu pracy pracowników służby zdrowia. Nowe uregulowania dostosowały przepisy ustawy o zakładach opieki zdrowotnej do unijnych wymagań odnoszących się do czasu pracy. Zmiany przepisów powodują, że od 1 stycznia br. szpitale muszą inaczej zorganizować czas pracy lub przyjąć do pracy dodatkowe osoby.

Za pracę w wolną sobotę pracownikowi należy się inny dzień wolny

Pracodawca, który zlecił pracownikowi wykonywanie pracy w dniu, który miał być dla niego wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, musi dać mu inny dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego.

Jak można bezpłatnie leczyć się w Wielkiej Brytanii

Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii mają prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych na takich samych zasadach jak obywatele angielscy.

Czy osoba, która pracuje we Włoszech, po rozwiązaniu umowy o pracę może kontynuować dobrowolnie ubezpieczenia społeczne w Polsce

Od 1 lipca 2007 r. zostałam zatrudniona we Włoszech w tamtejszej firmie na podstawie umowy o pracę, która rozwiąże się z końcem tego roku. Jednocześnie opłacałam w Polsce składki na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Czy po powrocie do Polski będę mogła kontynuować dobrowolne ubezpieczenia?

Jak wyznaczyć inny dzień pracy za Wigilię

W tym roku Wigilia przypada w poniedziałek. Chcemy zrobić ten dzień wolny dla pracowników, tak aby łącznie z weekendem i świętami mieli 5 dni wolnego (od 22 do 26 grudnia br.). W obowiązującym u nas regulaminie pracy mamy zapis, zgodnie z którym praca w zakładzie odbywa się od poniedziałku do piątku w systemie podstawowym czasu pracy. Czy w takiej sytuacji możemy wyznaczyć pracę w sobotę 15 grudnia br. w zamian za wolne 24 grudnia br.?

Czy korespondent, który został oddelegowany za granicę, podlega polskim przepisom ubezpieczeniowym

Redakcja naszego czasopisma planuje wysłać korespondenta zagranicznego do Czech na około dwa lata. Zarówno pracownik, jak i nasza redakcja chcemy, aby korespondent podlegał ubezpieczeniom społecznym w Polsce i aby składki opłacać w ZUS. Przewidywany okres pracy przekracza 12 miesięcy, dlatego nie będziemy mogli uzyskać poświadczenia formularza E-101. Czy jest sposób, aby korespondent podlegał polskim ubezpieczeniom społecznym w czasie pracy za granicą? Czy jest to możliwe tylko przez zawarcie porozumienia wyjątkowego?

Rekompensata za dłuższą pracę

Pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych oprócz normalnego wynagrodzenia przysługuje również dodatek. Jego wysokość uzależniona jest od tego, w jakim dniu praca była wykonywana.

Jak prawidłowo zlecać pracę nocną

Praca nocna może być wykonywana bez potrzeby jej uzasadniania szczególnymi potrzebami pracodawcy, ale jako bardziej uciążliwa uprawnia pracownika do dodatkowej rekompensaty i podlega pewnym ograniczeniom.

Obliczanie diety z tytułu podróży służbowej za granicę

Regulamin wynagradzania w zakładzie pracy zakłada wypłacenie diety za podróż zagraniczną w dwukrotnej wysokości diety krajowej. Podróże odbywały się w dniach: 25 marca (godz. 18.00 - wyjazd do Berlina) - 30 marca 2007 r. (godz. 16.00 - wyjazd z Berlina), 1 kwietnia (godz. 18.00) - 5 kwietnia 2007 r. (godz. 17.00), 10 kwietnia (godz. 18.00) - 20 kwietnia 2007 r. (godz. 15.00), 22 kwietnia (godz. 18.00) - 27 kwietnia 2007 r. (godz. 17.00), 6 maja (godz. 18.00) - 16 maja 2007 r. (godz. 18.00). Podróż do granicy polskiej zajmuje 3 godziny, a od granicy polskiej do Berlina 2 godziny. Jak obliczyć należne pracownikowi diety?

Niższy wymiar czasu pracy czy urlop wychowawczy

Przepisy prawa pracy umożliwiają pracownikom uprawnionym do urlopu wychowawczego skorzystanie, w miejsce tego urlopu, z obniżenia wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy.

Czy w delegacji przysługuje dodatek za nadgodziny

Pracownik jest często wysyłany w delegacje - najczęściej jednodniowe. Wyjeżdża o 4.00 rano, wraca o 22.00 lub 23.00, a firma wypłaca mu należność za delegację. Natomiast nie ma żadnego wynagrodzenia za nadgodziny, ani odbioru tych dodatkowych godzin. Czy jest to zgodne z prawem?

Przerwa dla kierowcy

Zatrudniam na podstawie umów zlecenia kierowców do przewozu osób na lokalnych trasach. Przewozy dokonywane są małymi busami. Czy w związku z tym, że nie są to pracownicy, osoby te muszą mieć zapewnione jakiekolwiek przerwy w pracy?

Czy menedżer cudzoziemiec podlega polskim ubezpieczeniom

Zamierzamy podpisać umowę menedżerską z osobą, która jest cudzoziemcem. Czy będziemy zobowiązani zgłosić go do ubezpieczeń społecznych i opłacać składki w Polsce (będzie to jego jedyna praca)?

Kiedy pracownik wykonuje pracę w podróży służbowej

Czasem pracy jest nie tylko efektywne wykonywanie przez pracownika pracy, ale także czas niewykonywania pracy i pozostawania w faktycznej gotowości w dyspozycji pracodawcy. Jednym z takich przypadków pozostawania w dyspozycji pracodawcy pracownika jest odbywanie przez niego podróży służbowej.

Czy pracownik musi odpracować dzień wolny za święto religijne

Jeden z nowych pracowników naszej firmy jest innego wyznania. Złożył w kadrach wniosek o udzielenie mu zwolnienia w celu obchodzenia święta zgodnie z jego religią. Czy z uwagi na obchodzenie świąt w swojej religii korzysta on także z dni wolnych dotyczących świąt obchodzonych przez pozostałych pracowników? Czy zwolnienie to pracownik jest zobowiązany odpracować?

Przekroczenie normy tygodniowej

W jaki sposób ustala się przekroczenie 40-godzinnej przeciętnej normy tygodniowej w przypadku rozliczania pracy w godzinach nadliczbowych w okresie rozliczeniowym?

Jak rozliczyć czas pracy

W naszym zakładzie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, który przypada od 1 lutego do 30 kwietnia br. Pracownikowi zatrudnionemu dotychczas na pełny etat od 5 kwietnia br. na zasadzie porozumienia stron obniżyliśmy wymiar czasu pracy do 1/3 etatu. Jaki wymiar czasu pracy musi przepracować ten pracownik w całym trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym? Dodam, że pracownik ten pracuje w podstawowym systemie czasu pracy.

Jak rekompensować zatrudnienie w nadgodzinach

Praca w godzinach nadliczbowych może być rekompensowana w dwojaki sposób: albo przez udzielenie czasu wolnego, albo przez wypłacenie odpowiedniego wynagrodzenia. Podstawowe znaczenie w tym przypadku ma poprawne rozliczenie pracy w godzinach nadliczbowych.

Jak prawidłowo zorganizować pracę na zmiany

Często pracodawcy decydują się na zastosowanie pracy zmianowej. Czasem firmy muszą pracować non stop, ale w takich sytuacjach nie zawsze musi być stosowany tzw. ruch ciągły, można też zastosować odpowiednik dawnej czterobrygadówki, czy też system równoważnego czasu pracy połączony z pracą zmianową. Kiedy dopuszczalna jest praca zmianowa? Jaki jest wymiar czasu pracy w ruchu ciągłym? Na ile brygad należy podzielić pracowników w tzw. czterobrygadówce?

REKLAMA