Kategorie

Jak rozliczyć czas pracy

Monika Wacikowska
W naszym zakładzie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, który przypada od 1 lutego do 30 kwietnia br. Pracownikowi zatrudnionemu dotychczas na pełny etat od 5 kwietnia br. na zasadzie porozumienia stron obniżyliśmy wymiar czasu pracy do 1/3 etatu. Jaki wymiar czasu pracy musi przepracować ten pracownik w całym trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym? Dodam, że pracownik ten pracuje w podstawowym systemie czasu pracy.
RADA
Pracownik powinien przepracować 405 godzin i 20 minut w okresie rozliczeniowym obejmującym okres od 1 lutego do 30 kwietnia br.

UZASADNIENIE

Zmiana wymiaru czasu pracy z pełnego etatu na jego część w trakcie trwania okresu rozliczeniowego nie powoduje przerwania tego okresu i rozpoczęcia nowego po dokonanej zmianie. Okres rozliczeniowy trwa nadal, a zmienia się tylko wymiar czasu pracy w tym okresie.

Wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym obejmującym luty, marzec i kwiecień 2007 r. dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 496 godzin. Wymiar czasu pracy dla pracownika, któremu wysokość etatu uległa zmniejszeniu w czasie trwania tego okresu, zmniejszy się proporcjonalnie do czasu przypadającego po zmianie.

Ustalając wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym, w którym następuje zmiana wymiaru czasu pracy z pełnego etatu na jego część, ustalamy go proporcjonalnie do okresów sprzed zmiany oraz po jej dokonaniu, z uwzględnieniem wysokości obowiązujących w tych okresach etatów (bądź ich części).

Aby zatem obliczyć wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym obejmującym luty, marzec i kwiecień 2007 r. pracownika, któremu od 5 kwietnia br. zmniejszono obowiązujący go wymiar czasu pracy z pełnego na 1/3 etatu, należy:

• ustalić wymiar czasu pracy dla pełnego etatu w okresie od dnia rozpoczęcia okresu rozliczeniowego do dnia poprzedzającego zmianę etatu, czyli od 1 lutego do 4 kwietnia, który wynosi 360 godzin (9 tygodni pracy × 40 godzin),

• ustalić wymiar czasu pracy dla 1/3 etatu w okresie od pierwszego dnia pracy na zmniejszonym etacie do końca okresu rozliczeniowego, który wynosi 45,3 godzin [(3 tygodnie pracy × 40 godz.) + (3 dni wystające × 8 godz.) – 1 święto (8 godzin) × 1/3 etatu,

• zsumować oba otrzymane wyniki, co da 405,3, czyli 405 godzin 20 minut.

Pracownik, którego wymiar czasu pracy 5 kwietnia 2007 r. został zmieniony z pełnego etatu na 1/3, w okresie rozliczeniowym obejmującym luty, marzec i kwiecień, powinien wypracować łącznie 405 godzin 20 minut.

Nie oznacza to jednak, że od 1 lutego do 4 kwietnia br. pracownik powinien wypracować 360 godzin, a od 5 do 30 kwietnia br. 45 godzin i 20 minut.

Wymiar czasu pracy równy 405 godzinom i 20 minutom jest bowiem wymiarem ustalonym dla całego okresu rozliczeniowego, co oznacza, że tyle godzin pracownik ma przepracować w tym okresie. Możliwe jest zatem, aby od 1 lutego do 4 kwietnia br. wypracował więcej niż 360 godzin lub od 5 do 30 kwietnia br. więcej niż 45 godzin i 20 minut. Ważne jest bowiem, aby czas pracy tego pracownika w skali całego okresu rozliczeniowego od 1 lutego do 30 kwietnia br. był równy 405 godzinom i 20 minutom.

Rozliczanie czasu pracy następuje w odniesieniu do pełnego okresu rozliczeniowego, nie zaś do części okresu przypadającego przed zmianą oraz po zmianie wysokości etatu.

W opisanym przypadku nie ma również znaczenia fakt, ile godzin pracy pracownik wypracuje w każdym tygodniu okresu rozliczeniowego, nawet w tym, w którym jest dokonywana zmiana pełnego etatu na część.

Zmieniając po zmianie etatu czas pracy na taki okres rozliczeniowy należy zrobić to w granicach wymiaru (tu: do 405 godzin i 20 minut), ale nie można naruszyć 8-godzinnej dobowej i 40-godzinnej przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy. Należy przy tym zapewnić pracownikowi dobowy i tygodniowy odpoczynek.

Rozliczając czas pracy w całym okresie rozliczeniowym, pracą w godzinach nadliczbowych (bez względu na zmianę etatu) jest praca ponad 8 godzin na dobę i ponad 40 godzin przeciętnie w tygodniu w danym okresie rozliczeniowym.


Podstawa prawna:• art. 130 Kodeksu pracy.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?