reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak rozliczyć czas pracy

Jak rozliczyć czas pracy

W naszym zakładzie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, który przypada od 1 lutego do 30 kwietnia br. Pracownikowi zatrudnionemu dotychczas na pełny etat od 5 kwietnia br. na zasadzie porozumienia stron obniżyliśmy wymiar czasu pracy do 1/3 etatu. Jaki wymiar czasu pracy musi przepracować ten pracownik w całym trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym? Dodam, że pracownik ten pracuje w podstawowym systemie czasu pracy.

RADA
Pracownik powinien przepracować 405 godzin i 20 minut w okresie rozliczeniowym obejmującym okres od 1 lutego do 30 kwietnia br.

UZASADNIENIE

Zmiana wymiaru czasu pracy z pełnego etatu na jego część w trakcie trwania okresu rozliczeniowego nie powoduje przerwania tego okresu i rozpoczęcia nowego po dokonanej zmianie. Okres rozliczeniowy trwa nadal, a zmienia się tylko wymiar czasu pracy w tym okresie.

Wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym obejmującym luty, marzec i kwiecień 2007 r. dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 496 godzin. Wymiar czasu pracy dla pracownika, któremu wysokość etatu uległa zmniejszeniu w czasie trwania tego okresu, zmniejszy się proporcjonalnie do czasu przypadającego po zmianie.

Ustalając wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym, w którym następuje zmiana wymiaru czasu pracy z pełnego etatu na jego część, ustalamy go proporcjonalnie do okresów sprzed zmiany oraz po jej dokonaniu, z uwzględnieniem wysokości obowiązujących w tych okresach etatów (bądź ich części).

Aby zatem obliczyć wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym obejmującym luty, marzec i kwiecień 2007 r. pracownika, któremu od 5 kwietnia br. zmniejszono obowiązujący go wymiar czasu pracy z pełnego na 1/3 etatu, należy:

• ustalić wymiar czasu pracy dla pełnego etatu w okresie od dnia rozpoczęcia okresu rozliczeniowego do dnia poprzedzającego zmianę etatu, czyli od 1 lutego do 4 kwietnia, który wynosi 360 godzin (9 tygodni pracy × 40 godzin),

• ustalić wymiar czasu pracy dla 1/3 etatu w okresie od pierwszego dnia pracy na zmniejszonym etacie do końca okresu rozliczeniowego, który wynosi 45,3 godzin [(3 tygodnie pracy × 40 godz.) + (3 dni wystające × 8 godz.) – 1 święto (8 godzin) × 1/3 etatu,

• zsumować oba otrzymane wyniki, co da 405,3, czyli 405 godzin 20 minut.

Pracownik, którego wymiar czasu pracy 5 kwietnia 2007 r. został zmieniony z pełnego etatu na 1/3, w okresie rozliczeniowym obejmującym luty, marzec i kwiecień, powinien wypracować łącznie 405 godzin 20 minut.

Nie oznacza to jednak, że od 1 lutego do 4 kwietnia br. pracownik powinien wypracować 360 godzin, a od 5 do 30 kwietnia br. 45 godzin i 20 minut.

Wymiar czasu pracy równy 405 godzinom i 20 minutom jest bowiem wymiarem ustalonym dla całego okresu rozliczeniowego, co oznacza, że tyle godzin pracownik ma przepracować w tym okresie. Możliwe jest zatem, aby od 1 lutego do 4 kwietnia br. wypracował więcej niż 360 godzin lub od 5 do 30 kwietnia br. więcej niż 45 godzin i 20 minut. Ważne jest bowiem, aby czas pracy tego pracownika w skali całego okresu rozliczeniowego od 1 lutego do 30 kwietnia br. był równy 405 godzinom i 20 minutom.

Rozliczanie czasu pracy następuje w odniesieniu do pełnego okresu rozliczeniowego, nie zaś do części okresu przypadającego przed zmianą oraz po zmianie wysokości etatu.

W opisanym przypadku nie ma również znaczenia fakt, ile godzin pracy pracownik wypracuje w każdym tygodniu okresu rozliczeniowego, nawet w tym, w którym jest dokonywana zmiana pełnego etatu na część.

Zmieniając po zmianie etatu czas pracy na taki okres rozliczeniowy należy zrobić to w granicach wymiaru (tu: do 405 godzin i 20 minut), ale nie można naruszyć 8-godzinnej dobowej i 40-godzinnej przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy. Należy przy tym zapewnić pracownikowi dobowy i tygodniowy odpoczynek.

Rozliczając czas pracy w całym okresie rozliczeniowym, pracą w godzinach nadliczbowych (bez względu na zmianę etatu) jest praca ponad 8 godzin na dobę i ponad 40 godzin przeciętnie w tygodniu w danym okresie rozliczeniowym.


Podstawa prawna:• art. 130 Kodeksu pracy.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Maciocha

Ekspert PFR Portal PPK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama