REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dłuższe okresy rozliczeniowe - korzyści dla pracodawcy

Monika Wacikowska

REKLAMA

Pracodawca może wydłużyć okres rozliczeniowy czasu pracy nawet do 12 miesięcy. Powinien jednak pamiętać o tym, że o takim wydłużeniu musi poinformować właściwego inspektora pracy.

Okresy rozliczeniowe tak jak systemy czasu pracy wprowadzane są w układach zbiorowych pracy, regulaminach pracy lub - jeśli pracodawca nie jest związany układem zbiorowym oraz nie jest obowiązany do tworzenia regulaminu pracy - w obwieszczeniach (art. 150 k.p.).

Autopromocja

Maksymalne okresy rozliczeniowe

Pracodawca może wybrać długość obowiązującego u niego okresu rozliczeniowego. Musi jednak pamiętać, że przepisy wskazują każdorazowo jego maksymalną długość, w zależności od stosowanego systemu czasu pracy.

Kodeks pracy przewiduje następujące maksymalne okresy rozliczeniowe:

  • w podstawowym systemie czasu pracy - okres rozliczeniowy nie może przekraczać 4 miesięcy (art. 129 § 1 k.p.),
  • w równoważnych systemach czasu pracy - okres rozliczeniowy nie może przekraczać 1 miesiąca (art. 135 § 1, art. 136 § 1, art. 137 § 1 k.p.),
  • w systemie pracy w ruchu ciągłym - okres rozliczeniowy nie może przekraczać 4 tygodni (art. 138 k.p.),
  • w zadaniowym systemie czasu pracy - okres rozliczeniowy nie może przekraczać 4 miesięcy (art. 140 k.p.),
  • w przerywanym systemie czasu pracy - okres rozliczeniowy nie może przekraczać 4 miesięcy (art. 139 § 1 k.p.),
  • w weekendowym systemie czasu pracy - okres rozliczeniowy nie może przekraczać 1 miesiąca (art. 144 k.p.),
  • w systemie skróconego tygodnia pracy - okres rozliczeniowy nie może przekraczać 1 miesiąca (art. 143 k.p.).

Pracodawca może zatem zastosować dowolną długość okresu rozliczeniowego, pamiętając, żeby w poszczególnych systemach czasu pracy nie przekroczyć maksymalnego okresu.

Wydłużone okresy rozliczeniowe

W niektórych systemach czasu pracy dopuszcza się jednak wydłużenie okresu rozliczeniowego nawet ponad jego maksymalną długość. Aby pracodawca mógł z takiej możliwości skorzystać, muszą być ku temu spełnione odpowiednie przesłanki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W podstawowym systemie czasu pracy, w systemie przerywanym oraz zadaniowym dopuszczalne jest przedłużenie okresu rozliczeniowego nawet do:

  • 6 miesięcy - w rolnictwie i hodowli, a także przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób oraz
  • 12 miesięcy - w rolnictwie i hodowli, a także przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, jeżeli jest to dodatkowo uzasadnione nietypowymi warunkami organizacyjnymi lub technicznymi mającymi wpływ na przebieg procesu pracy (art. 129 § 2, art. 139 § 2, art. 140 zdanie drugie k.p.),

Natomiast w równoważnym systemie czasu pracy z możliwością przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do 12 lub 24 godzin - dopuszczalne jest przedłużenie okresu rozliczeniowego nawet do:

  • 3 miesięcy - w szczególnie uzasadnionych przypadkach oraz
  • 4 miesięcy - przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych (art. 135 § 2-3, art. 137 zdanie drugie k.p.).

Oprócz spełnienia powyższych przesłanek pracodawca, aby mógł wydłużyć okres rozliczeniowy, musi wystąpić o wyrażenie na to zgody do zakładowej organizacji związkowej.

W sytuacji zaś, gdy związek zawodowy nie wyraża na takie wydłużenie zgody oraz w przypadku, gdy u pracodawcy nie działają związki zawodowe, pracodawca może wprowadzić wydłużony okres rozliczeniowy po powiadomieniu o tym właściwego inspektora pracy (art. 150 § 2 k.p.).

Zalety dłuższego okresu rozliczeniowego

Dzięki długim okresom rozliczeniowym pracodawca ma możliwość bardzo elastycznego kształtowania czasu pracy swoich pracowników. Nie ogranicza go bowiem maksymalna liczba godzin pracy w miesiącu, lecz jedynie w okresie rozliczeniowym.

Warto zatem pamiętać, że wymiar czasu pracy oblicza się zawsze w odniesieniu do pełnego okresu rozliczeniowego, a ustala się go:

  • mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w tym okresie rozliczeniowym, a następnie
  • dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku oraz
  • odejmując iloczyn 8 godzin i liczby dni świątecznych przypadających w tym okresie rozliczeniowym w inne dni niż niedziela.

Wszystkie działania zmierzające do obliczenia wymiaru czasu pracy dokonywane są w odniesieniu do pełnego okresu rozliczeniowego (art. 130 § 1-2 k.p.).


Przykład

Wymiar czasu pracy przy 12-miesięcznym okresie rozliczeniowym od stycznia do grudnia 2009 r. obliczymy w następujący sposób:

40 x 52 + 8 x 1 - 8 x 8 = 2080 + 8 - 64 = 2024

Wymiar czasu pracy, który odpowiada liczbie możliwych do zaplanowania pracownikowi godzin pracy, ustala się zawsze dla pełnego okresu rozliczeniowego. Planując czas pracy na ten okres rozliczeniowy, pracodawca nie musi kierować się miesięcznymi wymiarami czasu pracy, lecz jedynie wymiarem na cały okres rozliczeniowy. Może zatem w niektórych miesiącach zaplanować bardzo mało pracy lub wcale, a w innych - w tym samym okresie bardzo dużo pracy, nie naruszając jednak maksymalnych dobowych wymiarów czasu pracy oraz odpoczynków.

Przykład

Pracodawca zatrudniający pracowników budowlanych w równoważnym systemie czasu pracy z możliwością przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin, dla których wprowadził 4-miesięczne okresy rozliczeniowe, w okresie przypadającym od stycznia do kwietnia 2009 r., w którym wymiar czasu pracy wynosi 672 godziny, zaplanował im pracę w następujący sposób:

Autopromocja

Styczeń - 0 godz.,

Luty - 156 godz.,

Marzec - 264 godz.,

Kwiecień - 252 godz.

W dłuższych okresach rozliczeniowych trzeba również pamiętać o tym, że godziny nadliczbowe średniotygodniowe rozlicza się właśnie w tym okresie, a co za tym idzie, dodatki z tego tytułu wypłaca się wraz z wynagrodzeniem za ostatni miesiąc takiego okresu, nie zaś tak jak dodatki za godziny nadliczbowe dobowe, które są rozliczane i wypłacane w każdym miesiącu.

Wady

Jedyną wadą dłuższego okresu rozliczeniowego jest to, że na ten okres powinny być tworzone harmonogramy czasu pracy. Okres rozliczeniowy służy nie tylko do rozliczania czasu pracy, ale również do jego planowania, zaś planowanie to nic innego jak tworzenie harmonogramów czasu pracy. Zdaniem Głównego Inspektoratu Pracy harmonogramy czasu pracy, nawet przy tych długich okresach rozliczeniowych, np. 12-miesięcznych, muszą być tworzone na cały ten okres. Niektórzy inspektorzy pracy dopuszczają jednak tworzenie harmonogramów w takich okresach na poszczególne miesiące kalendarzowe. Przyjmują oni fakt, że sam obowiązek tworzenia harmonogramów czasu pracy oraz okresy, na jakie mają one być układane, nie wynika wprost z przepisów prawa, a jest jedynie skutkiem dokonywanych interpretacji.

Podstawa prawna:

  • art. 129 § 1 i 2, art. 130 § 1 i 2, art. 135, 136 § 1, art. 137, 138, 139 § i 2, art. 140 § 1, art. 143, 144, 150 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Automatyzacja działu kadr: Jak Sztuczna Inteligencja usprawnia stosowanie prawa pracy

    Współczesny rynek pracy wymusza na przedsiębiorstwach dynamiczne dostosowywanie się do zmian prawnych. W tym kontekście, coraz częściej firmy sięgają po zaawansowane rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, aby zoptymalizować procesy związane z zarządzaniem personelem. 

    ChatGPT jako narzędzie do tworzenia umów. Czy to dobry pomysł?

    W dzisiejszym cyfrowym świecie narzędzia oparte na sztucznej inteligencji zdobywają coraz większą popularność, także w obszarze prawa i biznesu. Jednym z takich narzędzi jest ChatGPT, model językowy stworzony przez OpenAI. Czy jednak używanie go do tworzenia umów to rzeczywiście dobry pomysł? 

    KRUS wypłaci wszystkie emerytury i renty rolnicze przed Świętami Bożego Narodzenia

    Jak informuje Biuro Komunikacji i Współpracy Międzynarodowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dzień 25 grudnia jest dniem wolnym od pracy, więc KRUS przekaże wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych znacznie wcześniej, tj. tak, aby dotarły one do świadczeniobiorców jeszcze przed świętami. 

    Rok 2024 będzie ciężki dla pracodawców i pracowników. Wielu straci zapał do pracy. Takie skutki może wywołać podwyżka płacy minimalnej

    Rekordowy wzrost płacy minimalnej nastąpi już 1 stycznia 2024 r. Kolejna podwyżka minimalnego wynagrodzenia nastąpi w połowie 2024 r. Taki zastrzyk finansowy dla najmniej zarabiających, odbije się czkawką wszystkim Polakom – uważa część ekspertów. Wpłynie bowiem negatywnie na nastroje pracowników, doprowadzi do zubożenia klasy średniej i kolejnych podwyżek cen produktów oraz usług.

    REKLAMA

    Nowelizacja ustawy o handlu w niedziele weszła w życie 5 grudnia 2023 r. Handlowe będą niedziele 10 i 17 grudnia

    Nowelizacja ustawy dotyczącej handlu w niedziele obowiązują już od 5 grudnia. Zgodnie z jej przepisami, jeśli Wigilia Bożego Narodzenia przypada w niedzielę, to tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Handel będzie mógł się odbywać w dwie kolejne niedziele poprzedzające 24 grudnia. W tym roku są to niedziele 10 i 17 grudnia.

    Dane osobowe pracownika. Czy pracodawca może pytać o poglądy polityczne

    Dane osobowe pracownika podlegają ochronie na podstawie przepisów krajowego Kodeksu pracy oraz unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (tzw. RODO). Przepisy określają wyraźnie, jakie informacje kandydat do pracy lub pracownik ma obowiązek przekazać pracodawcy. Określają także zakres pytań, jakie pracodawca ma prawo zadawać pracownikowi. Jednym z nich jest pytanie o to poglądy polityczne pracownika. Co pracownik powinien na nie odpowiedzieć? Podpowiadamy.

    KRUS: Zmniejszenie świadczeń emerytalno-rentowych od 5036,50 zł przychodu, zawieszenie – od 9353,50 zł przychodu. Nowe kwoty obowiązują od 1 grudnia 2023 r.

    Kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych wynoszą od 1 grudnia 2023 r. odpowiednio 5 036,50 zł i 9 353,50 zł. Taką informację podała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

    Nie każde nienależne świadczenie z ZUS trzeba zwrócić. Kluczowe są pouczenia

    W dziedzinie ubezpieczeń społecznych należy odróżnić "świadczenie nienależne" od "świadczenia nienależnie pobranego", a więc pobranego przez osobę, której przypisać można określone cechy dotyczące stanu jej świadomości co do zasadności pobierania świadczenia, w tym w szczególności działanie w złej wierze, z premedytacją - wyjaśnił Sąd Apelacyjny w Rzeszowie w wyroku z 9 marca 2023 r.

    REKLAMA

    KRUS: Miesięczna składka na ubezpieczenie w I kwartale 2024 r. wyniesie 60 zł, składka emerytalno-rentowa – 143 zł

    Miesięczna składka na rolnicze ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2024 r. będzie wynosić 60 zł. Podstawowa składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe wyniesie w tym okresie 143 zł miesięcznie. Taką decyzję podjęła Rada Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

    Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a BHP

    Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej oraz higienicznej pracy - to duże wyzwanie dla pracodawców. Ogromna popularność hulajnóg elektrycznych ostatnich lat przełożyła się na chęć implementacji tego środka transportu również w przedsiębiorstwach. Są proste w obsłudze, a co najważniejsze znacznie skracają czas przemieszczania się, w szczególności w dużych halach produkcyjnych czy logistycznych. Natomiast, mając na uwadze zarówno bezpieczeństwo samych pracowników, jak i ewentualne zagrożenia wynikające z użytkowania hulajnogi w obiekcie zamkniętym, przekazanie sprzętu powinno poprzedzić opracowanie i wdrożenie wytycznych opartych na aktualnie obowiązujących przepisach. 

    REKLAMA