Kategorie

Jak osoba pracująca może leczyć się w Niemczech

Dominika Sikora
Dominika Sikora
Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego na terenie Niemiec jest obowiązkowe. Bez potwierdzenia jego posiadania polski pracownik może mieć problem z uzyskaniem pozwolenia na pracę i dostępem do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych.

W przypadku pracowników oddelegowanych do pracy w Niemczech pracodawca musi uzyskać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (lub KRUS) druk E 101. Na jego podstawie Narodowy Fundusz Zdrowia wystawi każdemu pracownikowi oddzielną europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ), która jest ważna do 12 miesięcy. Dzięki niej pracownik delegowany ma prawo do bezpłatnej opieki medycznej na terenie Niemiec.

Obowiązek opłacania składki

Jednak obywatel polski, który na przykład prowadzi działalność gospodarczą lub pracuje na terenie Niemiec, ma obowiązek odprowadzania tam składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Składka na państwowe ubezpieczenie zależy od dochodu brutto i stanowi około 14 proc. tego dochodu. Obowiązek objęcia powszechnym systemem ubezpieczenia zdrowotnego dotyczy wszystkich pracowników, których dochód wynosi do 40,5 tys. euro rocznie. Jednocześnie pracownik lub osoba prowadząca działalność gospodarczą ma też prawo do dodatkowego ubezpieczenia się prywatnie. Należy pamiętać, że u naszego zachodniego sąsiada obowiązuje system dopłat do niektórych świadczeń zdrowotnych. Ich koszt pacjent ponosi z własnej kieszeni.

Ile z własnej kieszeni

Aby pomoc medyczna została udzielona Polakowi na takich samych zasadach, jakie obowiązują w przypadku obywateli Niemiec, powinien on korzystać wyłącznie ze świadczeń placówek ochrony zdrowia, które mają podpisane umowy z lokalnymi kasami chorych. W kasie (Krankenkasse) można otrzymać wykaz takich zakładów. Podczas wizyty u lekarza należy przedstawić mu kartę oraz dowód tożsamości. Pacjent otrzyma od niego druk (jest on również w języku polskim), na którym musi wpisać m.in. planowany czas pobytu w Niemczech oraz podpisać oświadczenie, że celem jego pobytu w tym kraju nie jest uzyskanie leczenia. Przy pierwszej wizycie u lekarza rodzinnego w danym kwartale jest pobierana opłata w wysokości 10 euro. Podczas następnych należy okazać jedynie dowód poprzedniej wpłaty.

W razie konieczności skorzystania z usług stomatologa pacjent również musi zapłacić 10 euro podczas pierwszej wizyty. Nieodpłatna jest natomiast wizyta u specjalisty na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego. W przypadku jego braku pacjent również zapłaci 10 euro.

Jak dostać się do szpitala

Również leczenie szpitalne wymaga skierowania od lekarza rodzinnego. Jedynie w nagłych wypadkach można zgłaszać się bezpośrednio do szpitala, okazując kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Za każdy dzień pobyty w szpitalu pacjent płaci 10 euro, ale nie więcej niż za 28 dni pobytu w szpitalu w ciągu roku. Z własnej kieszeni pacjent płaci również za świadczenia ponadstandardowe, czyli na przykład za pokój jednoosobowy.

W Niemczech dopłaty są również pobierane za leki wypisane na receptach. Wynosi ona dziesięć proc. od ceny leku, ale nie może to być mniej niż 5 i nie więcej niż 10 euro.

Jeżeli pacjent nie przedstawi świadczeniodawcy wymaganych dokumentów, zostanie obciążony kosztami leczenia jako pacjent prywatny. Recepty wystawione w takim przypadku będą realizowane przez apteki za pełną odpłatnością.

WAŻNE ADRESY

Wszystkie informacje można uzyskać:

• w lokalnych kasach chorych, na przykład AOK, BARMER, DAK, TK

• w tzw. instytucji łącznikowej - Deutsche Verbindungsstelle Krankenversicherung Ausland (DVKA), Pennefeldsweg 11-15, 53 177 Bonn, Deutschland, tel. 00 49 228 95 300

DOMINIKA SIKORA

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.