| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Nadgodziny zarządzających

Nadgodziny zarządzających

Praca na stanowisku kierowniczym wiąże się z dużym prestiżem i wieloma przywilejami. Ceną, którą trzeba za to zapłacić, jest konieczność częstego przebywania w pracy dłużej niż przewidują to ustawowe normy.


Zasadą jest, że u pracowników pełniących funkcje kierownicze w zakładzie pracy nadgodziny nie występują. Dzieje się tak za sprawą art. 1514 k.p., który jest podstawową normą, która reguluje czas pracy osób zajmujących kierownicze stanowiska. Na jego podstawie pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują w razie konieczności pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Zasada ta nie jest jednak bezwzględna i doznaje pewnych ograniczeń.

Kto jest kierownikiem

Zgodnie z art. 128 § 2 pkt 2 k.p. przez pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy należy rozumieć pracowników kierujących jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępców lub pracowników wchodzących w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy (chodzi tu przede wszystkim o członków zarządu, dyrektorów) oraz głównych księgowych.

Natomiast wskazany art. 1514 k.p. z punktu widzenia prawa do oddzielnego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych wyróżnia 2 grupy pracowników na stanowiskach kierowniczych - kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych oraz pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy.

Pierwsza grupa pracowników ma prawo do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach naliczbowych w wysokości określonej w art. 1511 § 1 k.p. za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych przypadających w niedziele i święta, jeżeli nie otrzymali innego dnia wolnego od pracy.

Ważne!

Kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych mają prawo do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych przypadających w niedziele i święta.

Powyższa kategoria pracowników nie jest jednoznacznie określona i może być dodatkowo doprecyzowana, np. w wewnętrznych przepisach danego zakładu pracy. Ze statutu bądź innego aktu tworzącego daną jednostkę organizacyjną powinno wynikać, kto jest kierownikiem wyodrębnionej jednostki organizacyjnej.

Powszechnie przyjęło się uważać, że grupa ta nie obejmuje, tzw. kierowników najniższego szczebla, takich jak np. brygadziści, którzy de facto wykonują taką samą pracę jak ich podwładni. Do takich wniosków prowadzi lektura wyroku Sądu Najwyższego z 13 stycznia 2005 r. (II PK 114/04, OSNP 2005/16/245), zgodnie z którym „zakres zastosowania art. 135 k.p. (obecny art. 1514 k.p.) nie obejmuje tych kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych, których obowiązki nie ograniczają się do organizowania kontroli i nadzorowania czynności pracowników podległej sobie komórki, lecz polegają na wykonywaniu pracy na równi z nimi”.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »