| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak wyznaczyć inny dzień pracy za Wigilię

Jak wyznaczyć inny dzień pracy za Wigilię

W tym roku Wigilia przypada w poniedziałek. Chcemy zrobić ten dzień wolny dla pracowników, tak aby łącznie z weekendem i świętami mieli 5 dni wolnego (od 22 do 26 grudnia br.). W obowiązującym u nas regulaminie pracy mamy zapis, zgodnie z którym praca w zakładzie odbywa się od poniedziałku do piątku w systemie podstawowym czasu pracy. Czy w takiej sytuacji możemy wyznaczyć pracę w sobotę 15 grudnia br. w zamian za wolne 24 grudnia br.?

RADA

Jeśli obowiązujący u Państwa regulamin pracy przewiduje, że praca odbywa się od poniedziałku do piątku, nie mogą Państwo wyznaczyć pracy w sobotę 15 grudnia br. w zamian za dzień wolny w Wigilię.

UZASADNIENIE

Dostosowanie przepisów Kodeksu pracy do potrzeb konkretnego zakładu pracy przez określenie, jakie systemy, rozkłady czasu pracy i okresy rozliczeniowe obowiązują w zakładzie pracy, następuje w tzw. przepisach zakładowych (układzie zbiorowym albo regulaminie pracy). Zasadniczo mogą Państwo swobodnie kształtować treść obowiązującego u Państwa regulaminu pracy. Jednak tworząc go muszą Państwo uwzględniać zasadę, zgodnie z którą treść regulaminu pracy (a więc także zawarte w nim uregulowania dotyczące czasu pracy) nie może być dla pracowników mniej korzystna niż przepisy Kodeksu pracy oraz inne ustawy dotyczące prawa pracy.

Zapis obowiązującego w Państwa zakładzie regulaminu pracy praktycznie uniemożliwia elastyczne kształtowanie czasu pracy. Jego treść powoduje, że pracownicy są zobowiązani świadczyć pracę w każdym dniu tygodnia, od poniedziałku do piątku po 8 godzin, a jednocześnie pozbawia Państwa możliwości kształtowania tego czasu w inny sposób.

Aby umożliwić pracownikom odpracowanie Wigilii przypadającej w poniedziałek w innym dniu, np. w sobotę 15 grudnia br. (a także możliwość odpracowania innych dni, które uznają Państwo za stosowne), powinna nastąpić zmiana treści obowiązującego w Państwa zakładzie regulaminu pracy. Powinny się w nim znaleźć zapisy przewidujące możliwość wyznaczenia przez Państwa, w zamian za dni pracy od poniedziałku do piątku, innych dni w danym okresie rozliczeniowym.

Wprowadzając zmiany w regulaminie pracy muszą Państwo uwzględnić fakt, że w przypadku, gdy w zakładzie pracy działa organizacja związkowa, należy uzgodnić z nią treść wprowadzanych zmian, a także to, że zmiany w regulaminie pracy mogą zacząć obowiązywać dopiero po 2 tygodniach od dnia ich podania do wiadomości pracowników. Jeżeli nie uzgodnią Państwo regulaminu pracy z organizacją związkową w ustalonym terminie lub jeśli w zakładzie nie działa taka organizacja, pracodawca ustala regulamin pracy samodzielnie.

Powinni Państwo zatem dokonać zmian w regulaminie pracy odpowiednio wcześniej, tak aby zmieścić się w czasie pozwalającym na podjęcie decyzji o odpracowaniu 15 grudnia br. dnia pracy przypadającego w Wigilię. Odpracowanie wolnego dnia za Wigilię będzie dopuszczalne także w inną sobotę przypadającą po 24 grudnia pod warunkiem, że będzie to miało miejsce w okresie rozliczeniowym, w którym przypada Wigilia.

Jeżeli nie dokonają Państwo zmian w regulaminie pracy, to pracownicy nie będą mogli odpracować Wigilii w sobotę. Aby mieć ją wolną, będą wówczas musieli skorzystać w dzień Wigilii z urlopu wypoczynkowego lub urlopu bezpłatnego.

- art. 9 § 2, art. 1042, art. 1043, art. 150 § 1 Kodeksu pracy.

Piotr Matwiejczyk

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »