Kategorie

Eurpass jako element ułatwiający proces rekrutacji

Katarzyna M. Świderska
Europass to zestaw formularzy opracowanych w celu ujednolicenia, a przez to także ułatwienia procesu rekrutacji pracowników. Obejmuje on komplet pięciu dokumentów pozwalających na zaprezentowanie kwalifikacji zawodowych i kompetencji kandydata.
Reklama

Ze względu na swobodę przepływu osób i związaną z nią mobilnością na rynku pracy pojawiła się po stronie pracowników potrzeba ułatwienia poszukiwania zatrudnienia, a dla pracodawców - znalezienia udogodnienia w doborze przyszłych pracowników. Nierzadko z powodu różnic w prezentowaniu kwalifikacji i uprawnień zawodowych poszukujący pracy poza swoim państwem członkowskim napotykali bariery i trudności, a pracodawcy nie byli w stanie uzyskać niezbędnych informacji - koniecznych do podjęcia decyzji w procesie rekrutacji.

W takiej sytuacji decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 2241/2004/WE z 15 grudnia 2004 r. w sprawie jednolitych ram wspólnotowych dla przejrzystości kwalifikacji i kompetencji został ustanowiony tzw. Europass. Stanowi on wykonanie Rezolucji Rady z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wspierania ściślejszej europejskiej współpracy w dziedzinie kształcenia zawodowego i szkoleń. Zobowiązywała ona do podjęcia działań zmierzających do zwiększenia przejrzystości w kształceniu zawodowym i szkoleniach przez wprowadzenie i racjonalizację narzędzi oraz sieci informacyjnych, w tym połączenie istniejących instrumentów w jednolite ramy, obejmujące portfolio dokumentów o wspólnej nazwie i ze wspólnym logo.

Przyczyny zmian

Celem przygotowania Europass było zwiększenie przejrzystości kwalifikacji i kompetencji, aby ułatwić mobilność w celach kształcenia ustawicznego na terenie całej Europy. Miał on zatem stanowić wkład w rozwój wysokiej jakości edukacji i szkoleń oraz ułatwić przepływ w celach zawodowych zarówno między poszczególnymi krajami, jak i sektorami.

W skład Europassu wchodzą następujące formularze:

• curriculum vitae Europass,

• dokument Europass mobilność,

• suplement Europass do dyplomu,

• portfolio językowe Europass,

• suplement Europass do świadectwa.

Życiorys

Europass-CV daje obywatelom możliwość zaprezentowania w jasny i wyczerpujący sposób informacji na temat wszystkich posiadanych przez nich kwalifikacji i kompetencji. Stanowi ono wzór systematycznej i chronologicznej prezentacji. Dla ułatwienia zawiera szczegółowe wskazówki dotyczące poszczególnych rubryk.

Europass-CV zawiera 3 kategorie pozwalające na zaprezentowanie istotnych danych, tj.:

• informacji dotyczących danych osobowych, poziomu znajomości języków, doświadczenia zawodowego oraz zdobytego wykształcenia i odbytych szkoleń,

• dodatkowych kompetencji posiadanych przez daną osobę, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności technicznych, organizacyjnych, artystycznych i społecznych,

• dodatkowych informacji, które mogłyby zostać dodane do Europass-CV w formie załączników.

Potwierdzenie kompetencji

Dokument Europass mobilność służy do prezentacji doświadczeń i wiedzy zdobytej w czasie nauki, szkoleń, praktyk i staży zagranicznych organizowanych w ramach programów unijnych - stanowi swoisty zapis europejskiej ścieżki kształcenia. Jest wydawany przez Krajowe Centrum Europass na wniosek organizatora kształcenia, imiennie dla wszystkich uczestników. Kolejnych wpisów potwierdzających ukończenie szkoleń, praktyk, staży czy nauki dokonują instytucje wysyłające i zagraniczne instytucje przyjmujące. Dokument wypełniany jest w języku ustalonym przez instytucję wysyłającą, przyjmującą i zainteresowanego.

Zaświadczenie o ukończonych studiach

Kolejny z elementów portfolio - suplement Europass do dyplomu - jest załączany do dyplomu ukończenia szkoły wyższej w celu ułatwienia osobom trzecim, w szczególności w innym kraju, zrozumienia znaczenia dyplomu w zakresie wiedzy i kompetencji zdobytych przez jego posiadacza. Opisuje rodzaj, poziom, kontekst, treść i status ukończonych studiów. Suplement Europass do dyplomu nie zastępuje oryginału dyplomu i nie uprawnia do formalnego uznania go przez władze akademickie w innych krajach. Z drugiej strony ułatwia dokonanie oceny dyplomu i przez to może być pomocny przy jego uznaniu przez właściwe władze lub przez personel kwalifikacyjny szkolnictwa wyższego.

Potwierdzenie znajomości języka obcego

Reklama

Portfolio językowe Europass umożliwia osobom uczącym się języków obcych odnotowanie ich umiejętności w zakresie nauki języków oraz znajomości kultury danego kraju. Ma dwie główne funkcje: pedagogiczną i dokumentacyjną. W ramach pierwszej z nich służy podniesieniu motywacji osób uczących się języków w zakresie pogłębiania ich umiejętności komunikowania się oraz zdobywania nowych doświadczeń w uczeniu się i poznawaniu innych kultur. Pomaga uświadomić sobie cele związane z nauką, planować jej tok i samodzielnie uczyć się. W ramach funkcji dokumentacyjnej ma ono na celu zaprezentowanie sprawności językowej jego posiadacza w sposób zrozumiały, wyczerpujący, przejrzysty i wiarygodny. Pozwala na dokonanie oceny poziomu zaawansowania w nauce języków obcych i umożliwia przekazywanie informacji w tym zakresie innym osobom w sposób szczegółowy i porównywalny w skali międzynarodowej. Pod uwagę brana jest całość doświadczenia, bez względu na to, czy zostało ono zdobyte w ramach formalnego kształcenia czy też poza nim.

Dokument ten obejmuje: paszport językowy regularnie aktualizowany przez jego posiadacza (opisuje w nim swoje umiejętności językowe, zgodnie z jednolitymi kryteriami przyjętymi na obszarze całej Europy), szczegółową biografię językową (przedstawiającą doświadczenia jej posiadacza związane z uczeniem się każdego z języków) i dossier umożliwiające załączenie przykładowych prac jego posiadacza w celu zilustrowania posiadanych przez niego umiejętności językowych.

Świadectwo kwalifikacji zawodowych

Ostatnim z elementów jest suplement Europass do świadectwa kwalifikacji zawodowych. Przedstawia informacje o zdobytych umiejętnościach i kompetencjach, zakresie zawodów, do wykonywania których upoważnia świadectwo, organie wystawiającym i akredytującym, osiągniętym poziomie wykształcenia, poszczególnych sposobach uzyskania świadectwa, wymaganiach dotyczących przyjęcia i możliwości dostępu do kolejnych poziomów kształcenia. Tak jak suplement do dyplomu nie zastępuje on oryginału świadectwa i nie uprawnia do formalnego uznania go przez władze innych państw członkowskich. Oba rodzaje suplementów są wydawane osobom, które ukończyły szkoły lub studia po 1 stycznia 2005 r. Nie są wydawane wstecz.

Zdaje się, że przyjęte rozwiązanie jest korzystne dla pracodawców, którzy przy pierwszym kontakcie z kandydatem do pracy chcieliby przede wszystkim otrzymywać dokumenty zwięzłe i zawierające tylko najbardziej istotne informacje.

                                                                                                                  KATARZYNA M. ŚWIDERSKA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?