Kategorie

Nowe zasady pracy lekarzy (cz. 1)

Ewa Wronikowska
Dyżur pełniony przez lekarza mającego obowiązek przebywania w szpitalu musi być w całości uważany za czas pracy.

Ustawa z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej oraz ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 176, poz. 1240) znowelizowała ustawę o zakładach opieki zdrowotnej (ustawa z 30 sierpnia 1991 r. - DzU z 2007 r. nr 14, poz. 89 - zwana dalej ustawą o zoz) w zakresie czasu pracy. Gruntownie zmieniony został rozdział IV - „Czas pracy pracowników zakładów opieki zdrowotnej”. Podstawowym celem wprowadzonej zmiany dostosowującej polskie ustawodawstwo do wymogów unijnych było uregulowanie kwestii dyżurów medycznych. Zmiana ta wymusiła także wiele innych zmian, tak aby zapewnić spójność uregulowań szczególnych przyjętych w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej.

Dyżur medyczny

Reklama

Podstawowa zmiana z zakresu czasu pracy odnosi się do dyżurów medycznych. Aktualnie czas pełnienia dyżuru medycznego wliczany jest do czasu pracy. Ponadto nie obowiązuje przepis wskazujący na maksymalną liczbę dopuszczalnych dyżurów - 2 tygodniowo, 8 miesięcznie.

Uchylono przepisy regulujące wysokość stawek za godzinę dyżuru (130%, 165%, 200%) oraz sposób ich obliczania. Od 1 stycznia br. dyżur medyczny wynagradzany jest tak jak praca w godzinach nadliczbowych. Wprowadzono przepis, że do wynagrodzenia za pracę w ramach pełnienia dyżuru medycznego stosuje się odpowiednio przepisy art. 1511 § 1-3 k.p.

Ponadto:

• uchylono przepis stanowiący, że za czas pełnienia dyżuru medycznego nie przysługuje czas wolny i że w uzasadnionych przypadkach ordynator (kierownik) może zwolnić pracownika z części dnia pracy, po zakończonym dyżurze, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia,

• wskazano, że praca w ramach dyżuru medycznego może być planowana również w zakresie, w jakim przekraczać będzie 37 godzin i 55 minut na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym,

• wskazano, że do pracy w ramach pełnienia dyżuru nie stosuje się przepisów art. 1513 i art. 1514 k.p. (w zakresie rekompensowania czasu dyżuru dniem wolnym).

Ustawa o zoz nadal dopuszcza możliwość pełnienia dyżurów medycznych. Według art. 32j ust. 1 lekarze oraz inni posiadający wyższe wykształcenie pracownicy wykonujący zawód medyczny, zatrudnieni w zakładzie opieki zdrowotnej przeznaczonym dla osób, których stan zdrowia wymaga udzielania całodobowych świadczeń zdrowotnych, mogą być zobowiązani do pełnienia w tym zakładzie dyżuru medycznego.

Skrócenie wymiaru czasu pracy

W ustawie przede wszystkim uregulowano obowiązujący wymiar czasu pracy pracowników zakładów opieki zdrowotnej. Dokonano dostosowania przeciętnego tygodniowego wymiaru czasu pracy do zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Zmianie uległ bowiem art. 32g ustawy o zoz.

Przy normie dobowej:

• 7 godzin 35 minut na dobę, norma tygodniowa wynosi przeciętnie 37 godzin 55 minut przeciętnie w 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (poprzednio norma tygodniowa wynosiła przeciętnie 40 godzin w tygodniu),

• 8 godzin na dobę norma tygodniowa przeciętnie wynosi 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (poprzednio przeciętnie 42 godziny),

• 5 godzin na dobę norma tygodniowa przeciętnie wynosi 25 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (poprzednio przeciętnie 26 godzin 15 minut - art. 32g ust. 3 ustawy o zoz),

• 6 godzin na dobę norma tygodniowa wynosi przeciętnie 30 godzin na tydzień w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (poprzednio przeciętnie 31 godzin 30 minut).

Zmiana przeciętnej normy tygodniowej nie oznacza skrócenia czasu pracy pracowników zoz. Wskazana zmiana ma na celu uporządkowanie materii prawnej, bowiem od wielu lat stosowano normy krótsze niż określone w ustawie (normę przeciętną tygodniową uzyskiwano przez przemnożenie normy dobowej przez przeciętnie 5 dni pracy w tygodniu). Aktualnie zatem jedynie uregulowano wymiar czasu pracy zgodny z praktyką i obowiązującym sposobem jego obliczania.

Okresy rozliczeniowe

Reklama

W art. 32g ust. 6 ustawy o zoz wprowadzono maksymalny okres rozliczeniowy, który nie może przekraczać 3 miesięcy. Omawiana nowelizacja zmieniła również art. 32g ust. 6 ustawy o zoz, który do 31 grudnia 2007 r. dawał logopedom, rehabilitantom, instruktorom gimnastyki leczniczej 6 godzin tygodniowo na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i na przygotowanie się do zajęć. Od 1 stycznia 2008 r. wskazani pracownicy nie mogą korzystać z tego uprawnienia.

Od 1 stycznia 2008 r. uchylony został art. 32h ustawy o zoz, który wskazywał sposób wyliczenia czasu pracy w przyjętym w danym zakładzie opieki zdrowotnej okresie rozliczeniowym. Zmiana ta ma charakter porządkujący, bowiem obowiązujący wymiar czasu pracy był ustalany na podstawie zasad określonych w Kodeksie pracy.

Zmieniony został art. 32i ust. 2 ustawy o zoz w zakresie długości okresu rozliczeniowego w odniesieniu do pracowników zatrudnianych w systemie przedłużonego czasu pracy w wymiarze dobowym do 12 godzin. Okres rozliczeniowy zmieniono z 4-tygodniowego na 1-miesięczny. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres rozliczeniowy może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 4 miesięcy (poprzednio do 12 miesięcy).

Wydłużenie przeciętnej normy tygodniowej

W ustawie o zakładach opieki zdrowotnej wprowadzono możliwość wydłużenia czasu pracy ponad obowiązującą przeciętną normę tygodniową 48 godzin tzw. klauzula opt-out.

Maksymalna przeciętna norma tygodniowa jest uregulowana w Kodeksie pracy w art. 131. Zgodnie z nim tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Owo wydłużenie uzależnione jest jednak od zgody pracownika. Zgodnie z art. 32ja ust. 1 ustawy o zoz lekarze oraz inni posiadający wyższe wykształcenie pracownicy wykonujący zawód medyczny, zatrudnieni w zakładzie opieki zdrowotnej przeznaczonym dla osób, których stan zdrowia wymaga udzielania całodobowych świadczeń zdrowotnych, mogą być, po wyrażeniu na to zgody na piśmie, zobowiązani do pracy w zakładzie opieki zdrowotnej w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym. Szczegółowe regulacje w tym zakresie zawierają nowo wprowadzone art. 32ja i 32jb ustawy o zoz.

dr Ewa Wronikowska

Katolicki Uniwersytet Lubelski

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?