Kategorie

W jaki sposób Polacy mogą skorzystać ze świadczeń zdrowotnych w Austrii

Dominika Sikora
Dominika Sikora
Aby uzyskać prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych na terenie Austrii, pracodawca musi zgłosić pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego w lokalnej kasie chorych.
Zgłoszenie pracownika jest możliwe po wypełnieniu przez niego specjalnego druku meldunkowego. W takiej sytuacji członkowie rodziny pracownika automatycznie zyskują prawo do ubezpieczenia zdrowotnego.

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą muszą one same zgłosić się do ubezpieczenia w rzemieślniczej kasie chorych. Na nich leży obowiązek opłacania składki zdrowotnej. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które chcą objąć ubezpieczeniem zdrowotnym także członków swojej rodziny, muszą w tym celu zawrzeć dodatkowe umowy z kasą chorych.

Ważna umowa

Osoba ubezpieczona może korzystać z opieki zdrowotnej w placówkach, które mają podpisane umowy z daną regionalną kasą chorych (Gebietskrankenkasse). Tam można też zapoznać się z listą placówek, które mają umowy z kasą i udzielają świadczeń bezpłatnie. Jeżeli pacjent powinien trafić do szpitala, to wcześniej musi on uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, które należy przedstawić podczas przyjęcia do placówki. W nagłych przypadkach, czyli pogorszenia stanu zdrowia (na przykład zatrucie, choroba, wypadek), można zwrócić się do publicznej placówki bez skierowania.

W takiej sytuacji także transport sanitarny jest bezpłatny.

Ile z własnej kieszeni

W Austrii, podobnie jak w wielu innych krajach UE, obowiązuje zasada współpłacenia. Od pacjentów są pobierane drobne opłaty za niektóre usług medyczne. O zwrot części z nich pacjenci mogą ubiegać się u ubezpieczyciela.

Reklama

Za każdy dzień pobytu w szpitalu są pobierane opłaty między 10 a 15 euro. Pacjent nie jest nimi obciążany, jeżeli przebywa w szpitalu powyżej 28 dni w ciągu roku. Ubezpieczony zapłaci, jeżeli będzie chciał skorzystać z opieki ponadstandarodwej w szpitalu publicznym (czyli działającym na podstawie umowy z kasą chorych), a także w zakładzie prywatnym.

Również w przypadku leczenia stomatologicznego ubezpieczony musi liczyć się z dodatkowymi opłatami. Cenniki są ustalane dowolnie przez poszczególnych dentystów. Warto więc, zanim usługa będzie wykonana, zapytać o koszt świadczenia.

Pacjent zapłaci też za świadczenie, jeżeli skorzysta z porady lekarza, który nie posiada podpisanej umowy z kasą chorych. Wysokość honorarium jest ustalana indywidualnie.

Sprawdź lekarza

Reklama

Recepty na leki objęte refundacją wydaje lekarz, który ma podpisaną umowę z kasą chorych. Jeśli receptę wystawi lekarz bez kontraktu z ubezpieczycielem, to kasa chorych może uznać ją (ale nie musi) za równoważną z receptą wypisaną przez lekarza kontraktowego. W innym przypadku należy pokryć koszty leków. Pacjent ma prawo do ubiegania się zwrotu poniesionych kosztów do kwoty, którą pokrywa ubezpieczyciel.

W sytuacji gdy Polak pracuje i mieszka w Austrii, a nie jest zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, podlega austriackiemu prawu w tym zakresie. Jeżeli taka osoba na przykład planuje krótki pobyt w Polsce, musi wyrobić tzw. europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ). Uprawnia ona do skorzystania ze świadczeń zdrowotnych niezbędnych podczas pobytu w innym państwie Unii Europejskiej.

Ważne!

Każda osoba objęta ubezpieczeniem zdrowotnym staje się posiadaczem zielonej karty ubezpieczenia z przypisanym numerem, która potwierdzi jego prawo do uzyskania bezpłatnych świadczeń zdrowotnych

PRZYDATNE ADRESY

Miejsce, gdzie w razie wątpliwości można uzyskać dodatkowe informacje:

Hauptverband der österreichischen Sozialversicherungsträger

Kundmanngasse 21

Postfach 600

A 1031 Wien, Austria

posteingang.allgemein@hvb. sozvers.at

Dominika Sikora

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?