REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak Polak pracujący we Francji może korzystać z usług medycznych

Dominika Sikora
Dominika Sikora

REKLAMA

Pracownik, który opłaca składki zdrowotne w Polsce, ale pracuje we Francji, ma prawo do korzystania na koszt NFZ ze świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu w tym kraju. Fundusz nie pokrywa jednak wydatków, które są objęte dopłatami ze strony pacjentów.

Przed wyjazdem do pracy we Francji trzeba zgłosić się do właściwego ze względu na zamieszkanie oddziału NFZ i wyrobić europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ).

REKLAMA

Autopromocja

Potrzebna karta

Jest to dokument, który poświadczy, że jej właściciel jest uprawniony do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej na terenie Unii Europejskiej. W celu uzyskania karty trzeba złożyć odpowiedni wniosek E 102 (w przypadku pracownika oddelegowanego). Jeżeli chodzi o osobę prowadzącą działalność gospodarczą, której wyjazd ma charakter zarobkowy związany z prowadzeniem tej działalności, powinna ona do wniosku o wydanie EKUZ dołączyć wydany przez ZUS formularz E 101.

Brak karty oznacza konieczność pokrycia leczenia z własnych środków pacjenta. Warto w takiej sytuacji pamiętać o tym, żeby zbierać wszelkiego rodzaju rachunki i faktury, które potwierdzą poniesione wydatki. Po powrocie do kraju można bowiem udać się do funduszu i złożyć wniosek o zwrot poniesionych wydatków. Trzeba liczyć się z tym, że decyzja o pokryciu przez NFZ kosztów leczenia w innym państwie Wspólnoty może trwać nawet kilka miesięcy.

Najpierw z własnej kieszeni

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeżeli chodzi o Francję, to pacjent najpierw musi ponieść pełne koszty leczenia, a następnie ubiegać się o ich całkowity lub częściowy zwrot. Koszty świadczeń medycznych są zwracane przez miejscową kasę chorych - Caisse Primaire d'Assurance Maladie (C.P.A.M.). Koszty leczenia refundowane są przez kasę średnio w 70 proc. Natomiast koszty transportu sanitarnego zwracane są w 65 proc.

We Francji nie trzeba okazywać EKUZ lekarzowi pierwszego kontaktu. Należy jednak pamiętać, że przed pierwszą wizytą u lekarza musi być uiszczona opłata za usługi medyczne i wydanie recepty. Tylko wtedy można ubiegać się o częściowy lub całkowity zwrot kosztów w miejscowej kasie chorych. Według cennika kasy porada lekarza ogólnego to koszt 20 euro, natomiast porada lekarza specjalisty - 27 euro. Jeśli lekarz stosuje stawki wyższe niż ustalone w cenniku kasy, różnicę opłaca pacjent. Lekarze stosujący wyższe stawki posiadają oznaczenie conventionné honoraires libres.

W przypadku leczenia szpitalnego z reguły kasa chorych bezpośrednio opłaca koszty leczenia w wysokości 80 proc. lub, w niektórych przypadkach, w 100 proc. Pacjent jednak płaci pozostałe koszty w wysokości 20 proc. (jeżeli kasa płaci za świadczenia w wysokości 80 proc. ich kosztów) lub dzienną opłatę ryczałtową za pobyt w szpitalu (forfait journalier) - 15 euro.

Ważne!

Aby uzyskać zwrot kosztów, należy otrzymaną od lekarza lub farmaceuty Feuille de Soins uzupełnić naklejkami znajdującymi się na lekach (vignettes) i podpisać. Wypełnioną Feuille de Soins (wraz z kopią EKUZ, receptami i ewentualnie rachunkami ze szpitala) trzeba złożyć z wnioskiem o zwrot kosztów w C.P.A.M. lub w polskim NFZ. Procedura zwrotu kosztów trwa zazwyczaj na terenie Francji około dwóch miesięcy

PRZYDATNE ADRESY

W przypadku pytań dotyczących leczenia na terenie Francji można kontaktować się z tzw. instytucją łącznikową (odpowiednik polskiego resortu zdrowia) - Centre des Liaisons Europeennes et Internationale de Securite Sociale (C.L.E.I.S.S.), 11 Rue de la tour des Dames

75436 Paris cedex 09,France.

Podstawa prawna:

• Rozporządzenie Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie.

• Rozporządzenie Rady (EWG) nr 574/72 z 21 marca 1972 r. w sprawie wykonywania rozporządzenia (EWG) nr 1408/71.

DOMINIKA SIKORA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA