reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Rekompensata pracy w godzinach nadliczbowych

Rekompensata pracy w godzinach nadliczbowych

Praca w godzinach nadliczbowych może być rekompensowana albo czasem wolnym, albo stosownym dodatkiem. Wybór określonej metody zależy od pracodawcy.


Pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy (art. 151 k.p.). Pracą w godzinach nadliczbowych jest także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika czasu pracy, np. w przypadku pracownika, który zgodnie z obowiązującym go harmonogramem czasu pracy powinien w danej dobie pracować 10 godzin - pracą w godzinach nadliczbowych będzie praca wykonywana w 11. i 12. godzinie.

Dopuszczalność pracy w nadgodzinach

Praca w godzinach nadliczbowych powinna być incydentalna. Oznacza to, że pracodawca nie może jej planować ani zlecać bez wyraźnej potrzeby.

Nadgodziny dopuszczalne są zatem:

• w razie konieczności przeprowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii oraz

• w przypadku szczególnych potrzeb pracodawcy.

Za szczególne potrzeby pracodawcy można uznać np. konieczność rozładowania nieprzewidzianej wcześniej dostawy czy konieczność nagłego zastąpienia pracownika.

Limit

Liczba godzin nadliczbowych nie może przekroczyć dla poszczególnego pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym. Należy jednak zaznaczyć, że dopuszczalne jest ustalenie innej liczby godzin nadliczbowych niż określona w Kodeksie pracy. Limit godzin nadliczbowych dopuszczalnych w roku kalendarzowym określa się wtedy w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.

Rekompensowanie pracy w godzinach nadliczbowych

Praca w godzinach nadliczbowych może być rekompensowana pracownikowi czasem wolnym od pracy bądź dodatkowym wynagrodzeniem - dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych. Niezależnie od tego za pracę w godzinach, nadliczbowych pracownikowi przysługuje normalne wynagrodzenie. Obliczając normalne wynagrodzenie za pracę w tych godzinach, należy uwzględnić wszystkie składniki wynagrodzenia, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie, a więc obejmujące zarówno wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania, jak i dodatkowe składniki wynagrodzenia o charakterze stałym, jeżeli na podstawie obowiązujących w zakładzie pracy przepisów płacowych pracownik ma prawo do takich dodatkowych składników (wyrok SN z 3 czerwca 1986 r., I PRN 40/86, OSNC 1987/9/140).

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama