REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik niepełnosprawny, PIT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

POPON pomaga osobom niepełnosprawnym w znalezieniu pracy

Od kilku lat Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) prowadzi wiele działań informacyjnych i szkoleniowych oraz pomaga osobom niepełnosprawnym w skutecznym znalezieniu pracy. W projekcie „Furtki do rynku pracy” osoby niepełnosprawne znajdą odpowiednią dla siebie ofertę szkoleniową i edukacyjną.

Urlop dla niepełnosprawnego pracownika

Pracownik zatrudniony w naszej firmie na 1/2 etatu na początku października dostarczył orzeczenie o zaliczeniu go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Orzeczenie to zostało wydane 31 sierpnia 2010 r. Kiedy ten pracownik nabędzie prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego? Czy w związku z tym, że jest zatrudniony na część etatu, wymiar tego urlopu powinien zostać proporcjonalnie obniżony?

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek, 29 listopada, nowelizację ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, która zmniejsza dofinansowanie do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu lekkim, a zwiększa - dla niepełnosprawnych w stopniu znacznym.

Niekorzystna interpretacja - czy pracodawcy oddadzą dofinansowanie do wynagrodzeń

Pracodawcy, w których firmie pracownik w trakcie zatrudnienia otrzymał orzeczenie o niepełnosprawności, nie przysługuje pomoc finansowa. Tak twierdzi Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w swojej interpretacji. Firmy muszą oddawać, jak się okazuje, niesłusznie pobrane dofinansowanie.

REKLAMA

Bezrobocie w październiku wyniosło 11,5 proc.

Bezrobocie w październiku wyniosło 11,5 proc. wobec 11,5 proc. we wrześniu - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim.

PFRON wstrzymuje dofinansowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wstrzymuje dofinansowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnych, tym firmom, które postawiły na rozwój i inwestycje. Powodem jest tzw. Metoda Altmana.

Skutki prawne likwidacji statusu zakładu pracy chronionej

Za jaki okres należy sporządzić PIT-11 dla pracowników przejętych w trakcie roku

Od 1 sierpnia br. nasza spółka wykupiła jeden z oddziałów innej firmy, przejmując od niej jednocześnie 10 pracowników. Z ostatnim dniem października jeden z przejętych pracowników rozwiązał umowę o pracę i zwrócił się do nas z pisemną prośbą o wystawienie informacji PIT-11 po wypłacie wynagrodzenia za październik. Za jaki okres powinniśmy wystawić mu PIT-11?

REKLAMA

Zasiłek pielęgnacyjny od złożenia wniosku o przedłużenie niepełnosprawności

Osobom, które otrzymały orzeczenie o niepełnosprawności z opóźnieniem, prawo do zasiłku pielęgnacyjnego przysługiwało od momentu złożenia wniosku o uznanie niepełnosprawności - wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (TK).

Senat - nowelizacja ustawy o zatrudnieniu niepełnosprawnych bez poprawek

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych w Senacie

Dzisiaj Senat będzie głosować nad projektem ustawy, która, jeśli wejdzie w życie, doprowadzi do znacznej redukcji zatrudnienia osób niepełnosprawnych, a nawet upadku wielu firm.

Coraz więcej Polaków prowadzi działalność gospodarczą

Coraz więcej Polaków prowadzi własne firmy - wynika z badania SMG/KRC, dotyczącego nastawienia do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Odsetek ankietowanych prowadzących firmy wzrósł z 5 proc. w 2009 r. do 13 proc. w 2010 r.

Jak rozliczać wartość posiłków zapewnianych pracownikom

Skutki podatkowe i składkowe zapewnienia pracownikom posiłków są różne w zależności od tego, czy obowiązek ich zapewnienia wynika z przepisów. W różny sposób może być również ustalana wartość pieniężna świadczeń z tego tytułu. Znajomość tych zasad jest niezbędna do prawidłowego rozliczenia przychodu pracownika.

Firmy, które pobrały z PFRON dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych bez efektu zachęty, muszą je zwrócić

Pracodawcy będą musieli zwrócić dofinansowanie, jakie uzyskali z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do wynagrodzeń pracowników, którzy stali się niepełnosprawni dopiero po nawiązaniu stosunku pracy. Będą musieli również skorygować dokumenty, jakie złożyli w PFRON. Nie wiadomo jednak, jakiego okresu to dotyczy.

Czy świadczenia przyznane z zfśs zawsze są zwolnione ze składek i podatku

W 2007 r. i 2008 r. przekazaliśmy pracownikom bony towarowe w całości sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, od których odprowadziliśmy zaliczkę na podatek. W 2009 r. również z zfśs wypłaciliśmy pracownikom świadczenia pieniężne, od których nie odprowadziliśmy podatku. Zarówno od bonów, jak i świadczeń pieniężnych wypłaconych z zfśs w latach 2007–2009 nie naliczaliśmy składek. W 2007 r. każdy z pracowników otrzymał bony w różnej wysokości, natomiast bony w 2008 r. i świadczenia pieniężne w 2009 r. pracownicy otrzymali w tej samej wysokości. Przyznając pracownikom świadczenia z zfśs w latach 2007–2009 nie braliśmy pod uwagę ich sytuacji socjalnej, nie wymagaliśmy od nich oświadczeń w tym zakresie. Podczas kontroli ZUS zarzucił nam, że wysokość przyznanych pracownikom świadczeń z zfśs nie zależała od spełnienia kryteriów socjalnych, w związku z czym powinniśmy uwzględnić je w całości w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Problem dotyczy nie tylko osób aktualnie zatrudnionych, ale również tych, które już nie są naszymi pracownikami. Ponadto byłym pracownikom wystawiliśmy na ich wniosek zaświadczenia ZUS Rp-7. Jak w tej sytuacji dokonać korekt deklaracji ZUS i podatku? Czy powinniśmy również skorygować wydane zaświadczenia ZUS Rp-7?

Pracownik przechodzi na emeryturę, ale nadal chce pracować

Jestem kadrową w firmie X. Nasz pracownik posiadający rentę inwalidzką II grupy w grudniu będzie się starał o emeryturę i nadal chce pozostać pracownikiem naszej firmy. Jakich formalności powinnam dokonać w takiej sytuacji?

Dofinansowanie do zatrudnienia osób niepełnosprawnych - nowelizacja ustawy

Przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych rekomenduje Senatowi komisja polityki społecznej i rodziny. Nowelizacja zakłada m.in. wyższe dofinansowanie dla niepełnosprawnych w stopniu znacznym, a niższe dla osób o lekkiej niepełnosprawności.

Czy po uchwale NSA trzeba opłacić zaległe składki i podatek od pakietów medycznych

W związku z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał wykupione dla pracowników pakiety medyczne za ich przychód podatkowy, pracodawcy, którzy nie pobierali zaliczek na podatek od tych świadczeń, mogą rozważyć dokonanie korekty. Należy jednak zauważyć, że uchwała ta nie rozstrzyga ostatecznie sporu, czy świadczenia te należało zaliczać do przychodów pracowników.

Orzekanie o niezdolności do pracy

Czym różni się orzeczenie o niezdolności do pracy wydane przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od orzeczenia wydanego przez lekarza medycyny pracy?

Zmiany w dofinansowaniu zatrudniania niepełnosprawnych

Czy wartość szczepień przeciw grypie jest przychodem pracownika?

Zamierzamy w całości sfinansować pracownikom szczepienia przeciw grypie. Czy takie świadczenie będzie stanowić dla nich przychód, od którego należy odprowadzić składki do ZUS i podatek?

Nowa ustawa - zwolnienia w administracji publicznej

O 10 proc. ma być zmniejszone zatrudnienie w administracji publicznej do 2013 roku - zakłada projekt ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych i niektórych innych jednostkach sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o KRUS, ZUS, NFZ.

Od nieoprocentowanych pożyczek dla pracowników nie trzeba płacić podatku

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 30 sierpnia 2010 r. (sygn. IPPB2/415-529/10-4/AK) uznał, że wartość hipotetycznych odsetek od nieoprocentowanej pożyczki udzielonej pracownikowi nie stanowi przychodu dla pracownika, jeśli pracodawca udziela wszystkim pracownikom pożyczek na tych samych zasadach i jednocześnie udzielanie pożyczek nie stanowi przedmiotu prowadzonej przez niego działalności.

Projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych

Kluby parlamentarne poparły projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych, przewidujący obniżenie dofinansowania do zatrudnienia osób z lekką niepełnosprawnością, a podwyższenie dofinansowania do osób o znacznej niepełnosprawności.

Czy ulga prorodzinna zostanie zawieszona

Minister pracy Jolanta Fedak jest absolutnie przeciwna zawieszeniu ulgi prorodzinnej, gdyby dług publiczny w relacji do PKB przekroczył 55 proc. Szef resortu finansów Jacek Rostowski zapewnia, że ulga byłaby ewentualnie zawieszona, nie zlikwidowana.

Likwidacja dofinansowania z PFRON do zatrudniania niepełnosprawnych?

Czy abonamenty medyczne pracowników stanowią przychód podlegający opodatkowaniu

Czy chroniony rynek pracy dla osób niepełnosprawnych ulegnie likwidacji

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowała projekt zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zdaniem Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) rozpoczęła się likwidacja chronionego rynku pracy dla osób niepełnosprawnych.

Dopłaty do zatrudnienia niepełnosprawnych - nowelizacja

Zwiększenie dopłat do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu znacznym, a zmniejszenie - w przypadku zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu niepełnosprawnych.

PFRON potrzebuje 1 mld zł na programy celowe dla niepełnosprawnych

W sytuacji wzrostu zatrudnienia osób niepełnosprawnych i dopłat do tego zatrudnienia z PFRON, potrzebuje on około 1 mld zł na kontynuację dotychczasowych zadań - tworzenie nowych programów celowych dla niepełnosprawnych, wsparcie organizacji pozarządowych oraz samorządów.

Dodatek spisowy

Czy od dodatków spisowych przyznanych pracownikom urzędu z tytułu powołania w skład Gminnego Biura Spisowego trzeb odprowadzić składkę ZUS i jak należy obliczyć podatek dochodowy?

Czy renty będą zmniejszane - nowy system naliczania świadczeń

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt nowelizacji m.in. ustawy o emeryturach i rentach z FUS. W projekcie znalazły się nowe zasady obliczania podstawy renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Obejmą one osoby urodzone po 1948 r. Naliczanie rent ma odbywać się na podstawie zebranego kapitału emerytalnego.

Jak liczyć wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych

Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych oznacza przeciętny miesięczny udział procentowy osób niepełnosprawnych w zatrudnieniu ogółem, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

Co dalej z PFRON - prace nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji niepełnosprawnych

Kluby poselskie opowiedziały się w Sejmie za skierowaniem do dalszych prac w komisji projektu noweli ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej niepełnosprawnych. Opozycja zarzuciła jednak rządowi szukanie oszczędności na niepełnosprawnych.

Kontrowersyjna nowelizacja ustawy o rehabilitacji osób niepełnosprawnych

Sejm zajmie się zmianą przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Nowelizacja ma poprawić kondycję Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Organizacje pozarządowe sprzeciwiają się niektórym zapisom nowelizacji i twierdzą, że nie przyczyni się ona do wzrostu liczby zatrudnianych niepełnosprawnych.

Ile deklaracji PIT-11 należy wystawić w roku z tytułu zawarcia kilku umów zlecenia z tą samą osobą

Nasza firma zawarła kilka umów zlecenia z jednym pracownikiem w różnych okresach 2010 r. Pierwsza umowa została zawarta od 8 do 31 marca 2010 r., następna od 19 kwietnia do 31 maja 2010 r., kolejne od 1 do 11 czerwca 2010 r. i od 1 do 31 lipca 2010 r. Kiedy powinniśmy wystawić PIT-11 temu zleceniobiorcy – do końca lutego 2011 r. czy po zakończeniu każdej umowy? W jaki sposób prawidłowo wystawić PIT-11 – czy wystarczy jeden dla wszystkich umów, czy dla każdej umowy należy przygotować osobno? Jakie daty powinny widnieć w PIT?

Urlop wypoczynkowy pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych na część etatu

Mamy 2 pracowników pracujących na część etatu. Obaj mają staż pracy powyżej 10 lat. Jeden z nich jest zatrudniony na 3/4 etatu i posiada orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. Drugi takiego orzeczenia nie ma, ale jest zatrudniony na 1/4 etatu. Jak obliczyć urlop w obu przypadkach?

Czy będzie wypłacana pomoc dla pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych

Brak jest przesłanek do wypłacania pomocy dla pracodawców zatrudniających pracownika, który w trakcie trwania stosunku pracy stał się osobą niepełnosprawną - wynika z interpretacji Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Według Pracodawców RP takie stanowisko jest działaniem godzącym w interesy pracodawców i osób niepełnosprawnych.

Doraźna i specjalistyczna opieka medyczna oraz poradnictwo i usługi rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych

Pracodawca zapewnia opiekę medyczną m.in. przez zatrudnienie w zakładzie pracy lekarza specjalizującego się w schorzeniach pracowników niepełnosprawnych.

Czy firmowe spotkania integracyjne stanowią przychód pracowników

Celem spotkań (imprez) integracyjnych jest pogłębianie więzi między pracownikami oraz pracowników z firmą. Takie spotkania motywują również pracowników do lepszej pracy, a tym samym mogą wpływać na zwiększenie przychodów firmy. Istnieją jednak wątpliwości, czy z tego tytułu pracownicy osiągają przychód. Organy podatkowe starają się wykazać, że taki przychód należy ustalić dzieląc podział kosztów organizacji spotkania na wszystkich uczestniczących w nim pracowników. Natomiast sądy mają odmienne stanowisko w tej kwestii.

Ile deklaracji PIT-11 należy wystawić w roku z tytułu zawarcia kilku umów zlecenia z tą samą osobą

Nasza firma zawarła kilka umów zlecenia z jednym pracownikiem w różnych okresach 2010 r. Pierwsza umowa została zawarta od 8 do 31 marca 2010 r., następna od 19 kwietnia do 31 maja 2010 r., kolejne od 1 do 11 czerwca 2010 r. i od 1 do 31 lipca 2010 r. Kiedy powinniśmy wystawić PIT-11 temu zleceniobiorcy – do końca lutego 2011 r. czy po zakończeniu każdej umowy? W jaki sposób prawidłowo wystawić PIT-11 – czy wystarczy jeden dla wszystkich umów, czy dla każdej umowy należy przygotować osobno? Jakie daty powinny widnieć w PIT?

Jak rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który całkowicie utracił zdolność do wykonywania pracy

Pracownik niepełnosprawny zatrudniony na 1/10 etatu dostarczył nam orzeczenie lekarza o całkowitej niezdolności do pracy. W jaki sposób rozwiązać z nim umowę o pracę? Jaką przyczynę należy wpisać w świadectwie pracy w punkcie dotyczącym rozwiązania stosunku pracy? Czy pracownikowi przysługuje odprawa rentowa, jeśli nie jesteśmy jego zakładem macierzystym?

Czy od prezentów z okazji ślubu pracownika należy naliczyć podatek i składki

W naszej firmie prezes zdecydował, że z okazji ślubu pracowników będziemy kupowali prezenty i kwiaty ze środków obrotowych firmy. Czy będą to świadczenia opodatkowane i oskładkowane?

Podatek i składki od odprawy pośmiertnej

Żonie i dzieciom zmarłego pracownika będziemy wypłacać odprawę pośmiertną. Czy od tego świadczenia należy obliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Świadczenia socjalne

Jestem zatrudniona w dwóch zakładach pracy. Czy w moim przypadku kwotą wolną od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika – w związku z finansowaniem działalności socjalnej – rzeczowych świadczeń w kwocie łącznie 380 zł. Czy też kwota tych zwolnień dotyczy poszczególnych zakładów pracy?

Opodatkowanie pakietów medycznych

Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego mówiąca o tym, iż już wykupienie abonamentu medycznego stanowi przychód z nieodpłatnych świadczeń, oznacza problemy pracodawców z uregulowaniem zaległości.

Dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego

Najważniejszym źródłem wspierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest dofinansowanie do ich wynagrodzeń zarówno w zakładach pracy chronionej, jak i na otwartym rynku pracy.

Laureaci Konkursu dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie LODOŁAMACZE 2010

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się na Gala Centralna Konkursu dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie LODOŁAMACZE 2010. Podczas Gali wyróżnieni zostali Laureaci ogólnopolskiego etapu Konkursu.

Jakie zmiany w sprawie ZFRON obowiązują od 5 maja 2010 r.

Od 5 maja 2010 r. warunkiem wykorzystania funduszu rehabilitacji jest dokonywanie wydatków z niego w sposób celowy i oszczędny z uwzględnieniem optymalnego doboru metod i środków realizacji w stosunku do zakładanych efektów. Zmiana przepisów dotyczy również szkoleń. Obecnie nie można łączyć w jednym projekcie szkolenia w celu nabycia lub podnoszenia kwalifikacji zawodowych ze szkoleniem rozwijającym pozazawodowe zainteresowania osób niepełnosprawnych.

Nowelizacja przepisów o wykorzystywaniu środków zfron

Znowelizowane przepisy rozporządzenia w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron) ograniczają możliwości nieracjonalnego wykorzystywania środków zgromadzonych w funduszu.

REKLAMA