reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy po uchwale NSA trzeba opłacić zaległe składki i podatek od pakietów medycznych

Czy po uchwale NSA trzeba opłacić zaległe składki i podatek od pakietów medycznych

W związku z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał wykupione dla pracowników pakiety medyczne za ich przychód podatkowy, pracodawcy, którzy nie pobierali zaliczek na podatek od tych świadczeń, mogą rozważyć dokonanie korekty. Należy jednak zauważyć, że uchwała ta nie rozstrzyga ostatecznie sporu, czy świadczenia te należało zaliczać do przychodów pracowników.

Według uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 maja 2010 r. (sygn. II FPS 1/10), „wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), stanowią dla pracowników, uprawnionych do ich wykorzystania, nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 tej ustawy”.

W uzasadnieniu do tej uchwały sąd stwierdził, że możliwość skorzystania z usług medycznych ma istotny wymiar finansowy, czego dowodzi także szybko rosnąca popularność pakietów medycznych. Gdyby pracownik chciał wykupić abonament samodzielnie, zapłaciłby za niego znacznie więcej niż kwota wydatkowana przez pracodawcę w przeliczeniu na jednego zatrudnionego. W rezultacie pakiety wykupione przez pracodawcę dla pracowników mieszczą się w zakresie pojęcia „nieodpłatne świadczenie”.

Skoro pracodawca gwarantuje pracownikowi możliwość bezpłatnego skorzystania z określonych usług medycznych, to pracownik otrzymuje je w momencie, w którym po stronie centrum medycznego powstaje obowiązek pozostawania w gotowości do świadczenia mu tych usług. Taką chwilą może być umieszczenie zatrudnionego na liście uprawnionych lub wręczenie mu karty identyfikacyjnej pacjenta.

Czy jest to rozstrzygnięcie ostateczne

Uchwała NSA z 24 maja 2010 r. została podjęta w składzie siedmiu sędziów i dotyczyła konkretnej decyzji Izby Skarbowej w Warszawie oraz skargi podatnika. Jednak nie jest ona źródłem prawa, lecz jest wiążąca w danej sprawie. Uchwała ta nie kończy więc sporu, czy pakiety medyczne stanowią przychód pracowników, czy nie.

W przeszłości zdarzały się już przypadki, że mimo wydanych uchwał wojewódzkie sądy administracyjne nadal wydawały korzystne dla podatników wyroki – odmienne od stanowiska zaprezentowanego w takiej uchwale.

Można przy tym powoływać się na zdanie odrębne do uchwały składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 maja 2010 r., jakie przedstawił jeden z sędziów NSA. W swoim stanowisku stwierdził, że „(...) uchwała rozszerzyła w sposób nadmierny (...), rozumienie pojęcia »otrzymania nieodpłatnych świadczeń«, o którym mowa w art. 11 ust. 1 i art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f. (...). W stanie faktycznym rozpoznawanej sprawy pracownik, któremu postawiono do dyspozycji czy raczej przydzielono do dyspozycji pakiet świadczeń medycznych nie miał na ten fakt żadnego wpływu, nikt go o to nie pytał i, co więcej, pobiera się od bliżej nieokreślonego – oszacowanego, ryczałtowego – a przydzielonego mu świadczenia zaliczki na podatek. Jest to więc sytuacja diametralnie różna”.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

ekspert w zakresie prawa podatkowego i rozliczenia pracowników

Źródło:

INFOR
Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)792.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama