Urlop dla niepełnosprawnego pracownika
REKLAMA
Pracownik niepełnosprawny nabywa prawo do pierwszego dodatkowego urlopu po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia go do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego pracownik ten nabędzie po przepracowaniu roku od daty wydania orzeczenia o zaliczeniu do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, tj. od 1 września 2011 r. Prawo do kolejnych urlopów dodatkowych pracownik będzie nabywał z dniem 1 stycznia każdego roku. Wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego ustalamy na takich samych zasadach jak wymiar urlopu wypoczynkowego – proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika. Oznacza to, że od 1 września 2011 r. pracownik ten nabędzie prawo do 5 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego (10 dni x 1/2 etatu).
Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym zgodnie z przepisami ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.). Prawo do pierwszego urlopu osoba niepełnosprawna nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności. Bez znaczenia w tym wypadku jest data dostarczenia pracodawcy orzeczenia, roczny termin oblicza się bowiem, poczynając od daty wydania pracownikowi orzeczenia. Ustawa nie reguluje spraw związanych z nabywaniem prawa do kolejnych urlopów dodatkowych, a także zasad ustalania ich wymiaru i sposobu wykorzystywania, odsyłając w tym zakresie do przepisów Kodeksu pracy. W związku z powyższym nabywanie prawa do kolejnych dodatkowych urlopów wypoczynkowych, wymiar tych urlopów, a także sposób ich udzielania jest taki sam jak w przypadku urlopu wypoczynkowego. A zatem prawo do kolejnego dodatkowego urlopu wypoczynkowego osoba zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nabywa 1 stycznia każdego roku kalendarzowego.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA