| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Urlop dla niepełnosprawnego pracownika

Urlop dla niepełnosprawnego pracownika

Pracownik zatrudniony w naszej firmie na 1/2 etatu na początku października dostarczył orzeczenie o zaliczeniu go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Orzeczenie to zostało wydane 31 sierpnia 2010 r. Kiedy ten pracownik nabędzie prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego? Czy w związku z tym, że jest zatrudniony na część etatu, wymiar tego urlopu powinien zostać proporcjonalnie obniżony?

Pracownik niepełnosprawny nabywa prawo do pierwszego dodatkowego urlopu po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia go do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego pracownik ten nabędzie po przepracowaniu roku od daty wydania orzeczenia o zaliczeniu do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, tj. od 1 września 2011 r. Prawo do kolejnych urlopów dodatkowych pracownik będzie nabywał z dniem 1 stycznia każdego roku. Wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego ustalamy na takich samych zasadach jak wymiar urlopu wypoczynkowego – proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika. Oznacza to, że od 1 września 2011 r. pracownik ten nabędzie prawo do 5 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego (10 dni x 1/2 etatu).

Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym zgodnie z przepisami ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.). Prawo do pierwszego urlopu osoba niepełnosprawna nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności. Bez znaczenia w tym wypadku jest data dostarczenia pracodawcy orzeczenia, roczny termin oblicza się bowiem, poczynając od daty wydania pracownikowi orzeczenia. Ustawa nie reguluje spraw związanych z nabywaniem prawa do kolejnych urlopów dodatkowych, a także zasad ustalania ich wymiaru i sposobu wykorzystywania, odsyłając w tym zakresie do przepisów Kodeksu pracy. W związku z powyższym nabywanie prawa do kolejnych dodatkowych urlopów wypoczynkowych, wymiar tych urlopów, a także sposób ich udzielania jest taki sam jak w przypadku urlopu wypoczynkowego. A zatem prawo do kolejnego dodatkowego urlopu wypoczynkowego osoba zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nabywa 1 stycznia każdego roku kalendarzowego.

Natomiast wymiar urlopu dodatkowego dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, przy czym niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Należy przy tym pamiętać, że zarówno urlopu wypoczynkowego, jak i dodatkowego urlopu wypoczynkowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. W przypadku osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności – jeden dzień urlopu odpowiada 7 godzinom pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK