REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak liczyć wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych

Ewa Budkowska

REKLAMA

Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych oznacza przeciętny miesięczny udział procentowy osób niepełnosprawnych w zatrudnieniu ogółem, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

Umiejętność prawidłowego obliczenia wysokości wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest dla pracodawców bardzo ważna.

REKLAMA

Autopromocja

Od wartości tego wskaźnika zależy:

  • w przypadku pracodawców z otwartego rynku – czy mają oni obowiązek dokonywać comiesięcznych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, wskaźnik ten ma także wpływ na wysokość tych wpłat,
  • w przypadku pracodawców z chronionego rynku pracy – spełnienie jednego z warunków umożliwiających uzyskanie statusu zakładu pracy chronionej.

Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych oblicza się z uwzględnieniem z zasad zawartych w art. 21 ust. 1 i 5 oraz art. 28 ust. 3 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.) zwanej dalej ustawą o rehabilitacji. Z przepisów tych wynika, że zatrudnienie ustala się w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

Z zawartej w ustawie o rehabilitacji definicji wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynika, że oblicza się go miesięcznie, a nie w dłuższym odcinku czasu (wyrok NSA z 5 października 2004 r., FSK 89/2004 ONSAiWSA 2005/4/82).

Dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład
Pani K. jest osobą niepełnosprawną. Zatrudniona jest w hurtowni materiałów biurowych na 1/2 etatu. W tej samej hurtowni pracuje niepełnosprawny pan M. również w wymiarze 1/2 etatu. Dla pracodawcy pani K. i pan M. liczeni są jako jeden pracownik (łącznie pracują w pełnym wymiarze czasu pracy).

Do ogólnej liczby pracowników nie wlicza się pełnosprawnych pracowników:

  • zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego,
  • przebywających na urlopach wychowawczych,
  • nieświadczących pracy w związku z odbywaniem służby wojskowej albo służby zastępczej,
  • będących uczestnikami Ochotniczych Hufców Pracy,
  • nieświadczących pracy w związku z uzyskaniem świadczenia rehabilitacyjnego,
  • przebywających na urlopach bezpłatnych, których obowiązek udzielenia określają odrębne ustawy.

Przykłady
Pani J. jest pełnosprawnym pracownikiem. Złożyła ona pisemny wniosek do pracodawcy o udzielenie jej urlopu bezpłatnego. Pracodawca pani J. może, ale nie musi, udzielić jej urlopu. Jeżeli pracodawca wyrazi zgodę na urlop, w czasie przebywania na urlopie pani J. nie będzie wliczana do liczby pracowników zatrudnionych u swojego pracodawcy.

***

Pan K. jest pełnosprawnym pracownikiem. W wyniku wyborów parlamentarnych zdobył on mandat poselski. W związku z tym pan K. złożył wniosek do swojego pracodawcy o przyznanie mu bezpłatnego urlopu na czas pełnienia funkcji. Pracodawca pana K. przychylił się do jego wniosku i udzielił mu tego urlopu. Pracodawca, w czasie gdy pan K. będzie na bezpłatnym urlopie, będzie wliczał go do liczby zatrudnionych przez siebie pracowników.


Sposób obliczania wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest korzystny dla pracodawców. Umożliwia bowiem uzyskanie korzystnego dla pracodawcy wskaźnika przez uwzględnienie osób niepełnosprawnych faktycznie nieświadczących pracy. Jednocześnie przy wyliczeniach nie uwzględnia się pracowników pełnosprawnych, którzy nie świadczą pracy. Przy wyliczaniu stanów zatrudnienia stosujemy metodę średniej arytmetycznej. Metoda średniej arytmetycznej polega na tym, że dodajemy stany zatrudnienia w poszczególnych dniach w danym miesiącu (łącznie z niedzielami, świętami oraz dniami wolnymi od pracy). Jeżeli miesiąc rozpoczyna się dniem wolnym od pracy, przyjmujemy stan zatrudnienia z dnia poprzedniego lub następnego. Otrzymaną sumę dzielimy przez liczbę dni kalendarzowych danego miesiąca.

Przykład
Stan zatrudnienia w firmie X w maju wyglądał następująco:

  • w dniach 1–10 maja pracowało 21 pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty),
  • od 11 maja stan zatrudnienia został zwiększony o 5 dodatkowych etatów i do końca miesiąca nie uległ zmianie.

Wyliczenie stanu zatrudnienia w maju w firmie X:

[(10dni × 21 etatów) + (21dni × 26 etatów)] : 31 dni = 24,38 etatu.

Wskaźnik zatrudnienia w zakładach pracy chronionej

Przepisy ustawy o rehabilitacji przewidują pewną modyfikację przy obliczaniu wysokości wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych dla zakładów pracy chronionej.

Zakłady pracy chronionej mogą do liczby pracowników zaliczyć także osoby wykonujące pracę nakładczą, jeżeli ich wynagrodzenie zostało ustalone co najmniej w wysokości:

  • najniższego wynagrodzenia – w stosunku do wykonawców, dla których praca nakładcza stanowi jedyne źródło utrzymania,
  • połowy najniższego wynagrodzenia – w stosunku do pozostałych wykonawców.

Stronami umowy o pracę nakładczą są nakładca (odpowiednik pracodawcy) i wykonawca (odpowiednik pracownika).

Natomiast najniższe wynagrodzenie oznacza minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące w grudniu roku poprzedniego.

Pomoc publiczna dla osób niepełnosprawnych na działalność gospodarczą >>

Przykłady
Pan J. jest osobą niepełnosprawną. Z uwagi na poważne dysfunkcje narządu ruchu i związane z tym problemy z opuszczaniem domu, zdecydował się na świadczenie pracy w domu jako wykonawca. Jego praca polega na składaniu długopisów. Pan J. zarabia miesięcznie kwotę nie niższą od 1276 zł (kwota ta stanowiła wysokość minimalnego wynagrodzenia w grudniu 2009 r.). Pracodawca pana J. wlicza go do liczby swoich pracowników.

***

REKLAMA

Pan M. jest osobą niepełnosprawną zatrudnioną w wymiarze 1/2 etatu jako informatyk w firmie telekomunikacyjnej. Dodatkowo pan M. dorabia jako wykonawca, składając obudowy do komputera. Z uwagi na monotonny charakter pracy nie poświęca dużo czasu pracy nakładczej. Z tytułu jej wykonywania zarabia miesięcznie ok. 400 zł. Pracodawca natomiast nie wlicza go do liczby swoich pracowników.

Wymiar czasu pracy wykonawców określa się jako iloraz wysokości ustalonego wynagrodzenia i najniższego wynagrodzenia, przy czym maksymalny wymiar czasu pracy nie może przekraczać jednego etatu.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: POPON

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA