reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Doraźna i specjalistyczna opieka medyczna oraz poradnictwo i usługi rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych

Doraźna i specjalistyczna opieka medyczna oraz poradnictwo i usługi rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych

Pracodawca zapewnia opiekę medyczną m.in. przez zatrudnienie w zakładzie pracy lekarza specjalizującego się w schorzeniach pracowników niepełnosprawnych.

Pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej ma obowiązek zapewnić pracownikom niepełnosprawnym m.in. doraźną i specjalistyczną opiekę medyczną, poradnictwo oraz usługi rehabilitacyjne (art. 28 ust. 1 pkt 3 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Niespełnienie tego warunku może być przyczyną utraty lub nieuzyskania statusu zakładu pracy chronionej.

Na podstawie stanowiska Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych przez zapewnienie doraźnej opieki medycznej należy rozumieć udzielenie opieki medycznej, która obejmuje m.in. pomoc w nagłych urazach i wypadkach przede wszystkim na miejscu zdarzenia, do czasu przybycia lekarza. Pomoc taka powinna być świadczona wyłącznie przez wykwalifikowany personel medyczny, tj. lekarza lub pielęgniarkę. Osoby te mogą być zatrudnione na różnych podstawach prawnych (umowa o pracę, umowa-zlecenie, umowa o dzieło), muszą być jednak stale obecne w godzinach i miejscu pracy osób niepełnosprawnych.

Za osobę uprawnioną można uznać pielęgniarkę, która zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z 5 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (DzU z 2001 r. nr 57, poz. 602 ze zm.) posiada prawo wykonywania zawodu pielęgniarki stwierdzone przez okręgową radę pielęgniarek i położnych oraz zezwolenie na wykonywanie indywidualnej praktyki pielęgniarskiej. Stosowne uprawnienia powinni posiadać także lekarze i felczerzy oraz ratownicy medyczni.

Obowiązek doraźnej opieki medycznej będzie także spełniony, gdy pracodawca podpisze umowę o świadczenie doraźnej opieki medycznej z zakładem opieki zdrowotnej. Taka umowa może być zawarta tylko i wyłącznie wtedy, gdy nie ma możliwości zapewnienia doraźnej opieki medycznej z zakładzie pracy w inny sposób, np. w firmach zajmujących się ochroną osób i mienia, gdzie pracownicy niepełnosprawni zatrudnieni są w systemie zmianowym i poza siedzibą zakładu pracy chronionej. Umowa powinna określać, że pomoc ta świadczona będzie w czasie godzin pracy pracowników u tego pracodawcy. Wspomniany zakład opieki zdrowotnej musi być położony w takiej odległości od miejsca pracy osób niepełnosprawnych, aby umożliwić dotarcie personelu medycznego w czasie nie dłuższym niż ok. 15–20 min. Dodatkowo zakład ten musi być wpisany do rejestru zakładów opieki zdrowotnej prowadzonego przez wojewodę.

Specjalistyczna opieka medyczna może być zapewniona przez zatrudnienie lekarza (lekarzy) specjalisty do spraw schorzeń pracowników niepełnosprawnych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

doradca prawny Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama