REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Laureaci Konkursu dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie LODOŁAMACZE 2010

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się na Gala Centralna Konkursu dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie LODOŁAMACZE 2010. Podczas Gali wyróżnieni zostali Laureaci ogólnopolskiego etapu Konkursu.

Laureaci:

REKLAMA

Autopromocja

Zakład Pracy Chronionej

I miejsce i statuetkę Lodołamacza: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Wenta"

Uzasadnienie: Zatrudnia 233 osoby, w tym 146 niepełnosprawnych. Od początku swojej działalności firma zajmowała się handlem hurtowym i detalicznym oraz importem produktów spożywczych. Uwagę kapituły zwrócił fakt, iż tylko w zeszłym roku firma zatrudniła 24 osoby niepełnosprawne. Godne podkreślenia jest również jej zaangażowanie w działalność charytatywną, społeczną i biznesową, za co jest udokumentowane wieloma nagrodami i wyróżnieniami.

II miejsce i srebrny medal: Przedsiębiorstwo DGP „Dozorbud” Grupa Polska w Legnicy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uzasadnienie: Przedsiębiorstwo DGP „DOZORBUD" Grupa – Polska w Legnicy jest jednym z największych pracodawców osób niepełnosprawnych w kraju. Na 1837 ogółem zatrudnionych pracowników zatrudnia 1096 osób niepełnosprawnych z wszystkimi rodzajami niepełnosprawności. Jak przystało na bardzo dobry zakład pracy chronionej firma prowadzi indywidualne programy rehabilitacji, udziela wszechstronnej pomocy pracownikom niepełnosprawnym i udziela się społecznie.

III miejsce i brązowy medal: Spółdzielnia Inwalidów „Gryf”

Uzasadnienie: Kapituła postanowiła wyróżnić firmę, za działalność na rzecz pracowników, którym zapewnia nowoczesne stanowiska pracy, wysoki poziom pomieszczeń socjalnych oraz opiekę medyczną w działającej na terenie zakładu przychodni lekarskiej. Kapituła zwróciła również uwagę, że niemal całą załogę w firmie stanowią osoby niepełnosprawne, w tym osoby z ciężkimi schorzeniami.

 Otwarty Rynek Pracy

I miejsce i statuetkę Lodołamacza: Przedsiębiorstwo Gastronomiczno Handlowe „GASTROPOL” Sp. z o.o. w Opolu

Uzasadnienie: jest przedsiębiorstwem, które warto pokazywać pracodawcom w Polsce. Firma wrażliwa społecznie i wyjątkowo otwarta na współpracę ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. W ramach zwartego porozumienia z Warsztatem Terapii Zajęciowej przyjmuje na praktyki zawodowe uczestników WTZ. Podobne porozumienie zawarła z Zespołem Szkół Specjalnych, której uczniowie podejmują naukę w zawodzie „Kucharza małej gastronomii”. Przedsiębiorstwo prowadzi również szeroką działalność charytatywną wspierając wiele akcji społecznych i organizacji pozarządowych. Trzykrotny laureat konkursu „Lodołamacze” w tym jeden na szczeblu krajowym.

II miejsce i srebrny medal: Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych Spółka z o.o.

Uzasadnienia: Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych Sp. z o.o. „KRUKOWIAK” to nowoczesna firma z ponad dwudziestoletnią tradycją specjalizująca się w produkcji maszyn rolniczych. Warty odnotowania jest fakt, iż pomimo, ze firma działa na otwartym rynku prawie 50 proc. jej kadry to osoby niepełnosprawne. Firma prowadzi także szeroką działalność socjalną na rzecz swoich pracowników oraz udziela się społecznie.

III miejsce i brązowy medal: Przetwórnia Owocowo–Warzywna „Gil” – Stare Bojanowo

Uzasadnienie: Polityka firmy mówi o tym, iż osoby niepełnosprawne zatrudnione w zakładzie mogą zawsze uzyskać potrzebną im pomoc. Przetwórnia może służyć jako przykład pod względem dostosowania miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych, gdyż budynek zakładu pozbawiony jest jakichkolwiek barier architektonicznych. Poza swą działalnością na rzecz osób zatrudnionych w zakładzie, Przetwórnia aktywnie wspiera ideę zatrudniania osób niepełnosprawnych i działa na rzecz aktywizacji osób niepełnosprawnych, między innymi poprzez spotkania z osobami posiadającymi problem ze znalezieniem pracy, czy też pomoc w kontaktach z różnymi instytucjami. Firma prowadzi również lokalną działalność charytatywną.

Pracodawca Nieprzedsiębiorca

I miejsce i statuetkę Lodołamacza: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Siemianowicach Śląskich

Uzasadnienie: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej prowadzi szeroko pojętą pomoc dla mieszkańców Siemianowic Śląskich w zakresie: poradnictwa specjalistycznego, rodzinnego, prawnego i psychologicznego. Urząd jest realizatorem wielu programów, skierowanych również do swoich niepełnosprawnych mieszkańców. Jednostki działające w ramach urzędu były wielokrotnie nagradzane za swoją działalność, m.in. przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

II miejsce i srebrny medal: Polski Związek Niewidomych Okręg Kujawsko Pomorski

Uzasadnienie: Polski Związek Niewidomych Okręg Kujawsko Pomorski został nagrodzony za wysoki współczynnik zatrudnionych osób niepełnosprawnych oraz za działania na rzecz poszerzania przestrzeni życiowych osobom niewidomym.

III miejsce i brązowy medal: Biblioteka Narodowa

Uzasadnienie: Za tworzenie stałych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych oraz za udostępnianie swoich zbiorów ze szczególnym uwzględnieniem osób niewidomych i niedowidzących.

Przedsiębiorca Osoba Niepełnosprawna

I miejsce i statuetkę Lodołamacza: Pan Ryszard Cebula – „Hurt – Papier” Ryszard Cebula Spółka Jawna

Uzasadnienie: W związku z pogarszającym się stanem zdrowia musiał przerwać pracę zawodową i przejść na rentę inwalidzką. Nie chcąc siedzieć w domu i użalać się nad sobą wraz ze znajomym założył w garażu własną działalność gospodarczą. Dziś firma, której jestem właścicielem, zatrudnia 57 osób i w różnych rankingach jest zaliczana do 100 największych firm Podkarpacia. Jak sam mówi ... budując własną przyszłość zawodową, znalazł pracę dla siebie, ale również dla innych osób, w tym także niepełnosprawnych. Niepełnosprawność nie odebrała mi moich pasji, lubię podróżować, cóż z tego, że nie widzę…, ale czuję wiatr, słońce, zapach morza, lasu, smak innych krajów. Od 11 lat jest Prezesem Okręgu Podkarpackiego Polskiego Związku Niewidomych, oraz członkiem zarządu głównego PZN.

II miejsce i srebrny medal – Pani Krystyna Jabłońska NZOZ Wita Włocławek

Uzasadnienia: Jej niepubliczna placówka opieki zdrowotnej o profilu rehabilitacyjnym od 2002 roku zatrudnia osoby niepełnosprawne z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Jak sama mówi, mimo, iż działalność rozpoczęła w wieku 56 lat i na swej drodze zawodowej i osobistej spotyka wiele trudności, nie pozbyła się marzeń o stworzeniu zgodnie z holistycznym spojrzeniem na rehabilitację, profesjonalnego „Centrum Profilaktyki, Rehabilitacji i Odnowy”.  Ma nadzieję, iż bieżący rok w znacznym stopniu urealni jej plany. „Moja praca daje mi poczucie spełnienia, jest w mojej sytuacji osobistej sposobem na życie. Lubię swój zawód i to, co robię i cieszy mnie fakt, iż mimo wieku i stanu zdrowia mogę jeszcze pomagać tym, którzy mojego wsparcia potrzebują i oczekują” – to słowa Pani Krystyny Jabłońskiej laureatki, drugiego miejsca.

III miejsce i brązowy medal: Pan Paweł Frost – „Translator” w Legnicy

Uzasadnienie: Absolwent Uniwersytetów: Wrocławskiego i Poznańskiego. Od 2000 roku pracuje jako nauczyciel akademicki. Prowadzi również działalność gospodarczą jako tłumacz przysięgły języka angielskiego. Jest osobą wyjątkowo aktywną społecznie. Współpracuje z wieloma organizacjami społecznymi i pełni w nich wiele odpowiedzialnych funkcji. Jest wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Legnicy. W swoich działaniach pokazuje pełnosprawnym i niepełnosprawnym, że jako pełnoprawny obywatel tego kraju może wykorzystać swoją wiedzę pomagając innym ludziom.

Super Lodołamacz

Stowarzyszenie „Twoje nowe możliwości”

Uzasadnienie: Założone przez niepełnosprawnych studentów w 2008 roku, stowarzyszenie ma na celu umożliwienie i ułatwienie nauki na wrocławskich (i nie tylko) uczelniach studentom niepełnosprawnym. Realizują bardzo wiele programów zarówno integracyjnych jak i programów w kierunku likwidacji barier i udostępnienia osobom niepełnosprawnym nauki na wielu kierunkach wcześniej dla nich niedostępnych. Jednym z ostatnich ich dokonań był udział w uruchomieniu na Politechnice Wrocławskiej pracowni tyfloinformatycznej oraz wydanie za ich staraniem pierwszej książki do matematyki napisanej językiem brail’a.

Lodołamacz specjalny

Zuzanna Janaszek-Maciaszek - Fundacja PODAJ DALEJ

Uzasadnienie: Od najmłodszych lat pomagała osobom niepełnosprawnym. Początkiem był wolontariat w Fundacji Mielnica, stworzonej przez ojca Pani Zuzanny – Pana Piotra Janaszka. W czasie obozów rehabilitacyjnych zajmowała się podopiecznymi Fundacji. W 2004 roku założyła nową fundację: PODAJ DALEJ. Jak się wydaje – główna idea - to przekazywanie dobra – właśnie na zasadzie „podawania” go coraz większej ilości osób. W pracę fundacji zaangażowane są dziesiątki wolontariuszy i to zarówno sprawnych, jak i niepełnosprawnych. Centrum Wolontariatu, działające w ramach Fundacji, obejmuje nie tylko Konin, ale i kilka sąsiednich powiatów.


Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: POPON

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważne terminy na kwiecień 2025 r. dla pracodawcy i pracownika

Od 1 kwietnia zaczął się kolejny II kwartał w 2025 r. W kwietniu jest sporo ważnych terminów, o których muszą pamiętać w szczególności pracodawcy, ale i pracownicy bo te kwestie z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczą ich bezpośrednio. Podpowiadamy jakie dokumenty powinny wygenerować, złożyć działy księgowe czy kadr oraz jakie należności i składki powinny być opłacone w kwietniu 2025 r.

Uwaga: zaczęła się inwazja kleszczy. Ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową, wypadek przy pracy i świadczenia z ZUS

Jak podaje w swoim komunikacje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zaczął się już "sezon" na kleszcze. Nie wiele osób wie, ale ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową czy nawet wypadek przy pracy, a co się z tym wiąże możliwość otrzymywania świadczenia z ZUS czy KRUS. Przytaczamy też mity dotyczące kleszczy ale i niezbędne informacje.

Co się należy oprócz wynagrodzenia? 3 świadczenia wynikające ze stosunku pracy

Wynagrodzenie to świadczenie dla pracownika wynikające ze stosunku pracy. Przepisy prawa pracy przewidują jeszcze trzy inne świadczenia, które należą się pracownikowi. Jakie i co należy o nich wiedzieć?

Tylko 169 zł. Tyle wynosi składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w II kwartale 2025 r., ale nie dla wszystkich

Tylko 169 zł. Tak, tyle wynosi składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w II kwartale 2025 r. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich ubezpieczonych. Niby stawka jest niska, ale z drugiej strony w przyszłości emerytura czy renta też będzie niska. Czy warto?

REKLAMA

Nowe stawki odszkodowania z ZUS 2025 i 2026

Od 1 kwietnia 2025 r. odszkodowania z ZUS są wyższe. Ile ZUS wypłaci za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu? Oto nowe stawki odszkodowania z ZUS 2025 i 2026.

Aktywnie w żłobku. Maksymalny koszt pobytu dziecka w żłobku wynosi 2200 zł

2200 zł - tyle wynosi wysokość kosztu pobytu dziecka w żłobku w okresie od 1 kwietnia 2025 r. do 31 marca 2026 r. Jest to maksymalna stawka uprawniająca rodziców do skorzystania ze świadczenia „aktywnie w żłobku”.

Bez refundacji dla cukrzyków, a koszt leczenia to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Mamy odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia

Zgodnie z Konstytucją RP każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Jak się jednak okazuje to zdrowie jest chronione w różnym stopniu w stosunku do różnych osób. Niestety sytuacja niektórych osób cierpiących na cukrzycę nie poprawi się w najbliższym czasie. Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało, że nie planuje poszerzenia populacji uprawnionej do korzyści i dofinansowań związanych z cukrzycą.

Kiedy 36 dni urlopu dla pracownika?

Standardem jest, że pracownicy mają 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku. Niektórzy pracownicy są uprawnieni do nawet 36 dni urlopu. Kto i kiedy może liczyć na tak długi urlop?

REKLAMA

Utrata przez uczestnika PPK statusu osoby zatrudnionej to nie koniec oszczędzania w PPK [Przykłady]

Zmiana przez uczestnika PPK tytułu do ubezpieczeń społecznych nie zwalnia podmiotu zatrudniającego z obowiązku dokonywania wpłat do PPK za tę osobę. Oznacza to, że utrata statusu osoby zatrudnionej nie wpływa na status uczestnika PPK. Nadal należy odprowadzać wpłaty do PPK.

Ważny wyrok dla osób z niepełnosprawnościami. Spory w MOPS trwają bo nie uzasadnia swoich decyzji

Wiele osób z niepełnosprawnościami nie jest świadomych co do tego, że często organ postępuje wadliwie w ich sprawie. Organ zamiast wydać decyzję administracyjną o prawie lub braku prawa do świadczenia, wydaje informację o sposobie rozpatrzenia wniosku bez uzasadnienia. To nie jest to samo co decyzja administracyjna, która zawiera ściśle określone elementy. Jednostka powinna mieć gwarancję rozpoznania jej wniosku w formie decyzji, wydawanej w odpowiedniej procedurze, która następnie podlega kontroli. Odnosi się to zwłaszcza do rozstrzygnięć opartych na uznaniu, czy na ocenie nieostrych przesłanek - w stosunku do osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA