| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Temat: podstawa wymiaru emerytur i rent

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podstawa wymiaru emerytur i rent. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podstawa wymiaru emerytur i rent.

Podstawa wymiaru składek dla pracowników delegowanych - zmiany od 1 października 2016 r.

Aktualizacja: 04.10.2016

Od 1 października 2016 r. zmienił się przepis dotyczący podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla pracowników delegowanych. Najniższa podstawa wymiaru składek pracowników delegowanych do pracy za granicę w 2016 r. wynosi 4055 zł. »

Minimalna emerytura i renta w 2017 r.

Aktualizacja: 14.09.2016

Minimalna emerytura i renta od 1 marca 2017 r. wyniesie 1 tys. zł. - zapowiedział resort pracy. Obecnie świadczenie wynosi 882,56 zł. Minimalna emerytura to świadczenie gwarantowane przez państwo. Otrzymają ją osoby, które spełniają określone warunki m.in. odpowiedni okres ubezpieczeniowy. Gwarantowana minimalna podwyżka emerytur to 10 zł. »

Podstawa wymiaru składek na urlopie wychowawczym 2016

Aktualizacja: 15.04.2016

Od 1 stycznia 2016 r. nie ulegają zmianom ogólne zasady ustalania obowiązku podlegania ubezpieczeniom i podstawy wymiaru składek za osoby korzystające z urlopu wychowawczego. Co stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w przypadku osób korzystających z urlopu wychowawczego? »

Podstawa wymiaru zasiłków i składek na ubezpieczenie społeczne

Aktualizacja: 05.10.2015

Kwota podstawy wymiaru składek jest ustala­na zgodnie z art. 18-21 ustawy systemowej dla poszczególnych grup ubezpieczonych. Podstawę wymiaru składek np. dla pracowników, zlecenio­biorców, osób wykonujących pracę nakładczą sta­nowi przychód. Natomiast podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne mie­sięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 mie­sięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy. »

Zerowy wkład do emerytury za okres zasadniczej służby wojskowej sprzed 1999 r. zgodny z Konstytucją

Aktualizacja: 30.07.2014

24 lipca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł o zgodności z Konstytucją przepisów stawy o emeryturach i rentach z FUS, które nie przewidują dla okresu odbywania przez ubezpieczonego obowiązkowej służby wojskowej przed 1 stycznia 1999 r. przyjmowania za podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne kwoty obowiązującego w tym okresie minimalnego wynagrodzenia pracowników lub obowiązującej w tym okresie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne. Oznacza to możliwość przyjęcia za okres odbywania zasadniczej służby wojskowej przed dniem 1 stycznia 1999 r. zerowej stawki kapitału początkowego do przyszłej emerytury. »

W jaki sposób ZUS obliczy wysokość emerytury

Aktualizacja: 20.03.2012

Nasza pracownica, urodzona 15 kwietnia 1952 r., chce przejść na emeryturę wraz z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego (60 lat). Słyszeliśmy, że osoby urodzone między 1949 r. a 1968 r. mogą wybrać sposób, w jaki ich emerytura zostanie ustalona. Czy nowy sposób obliczenia emerytury byłby korzystniejszy dla naszej pracownicy? Co należy zrobić, by emerytura dla takiej pracownicy została ustalona na nowych zasadach? »

Fedak: dopisywać matkom 20-30 tys. zł do kapitału emerytalnego

Aktualizacja: 12.03.2012

PSL opowiada się za dopisywaniem do kapitału emerytalnego matek kwoty około 20-30 tys. złotych - poinformowała była minister pracy Jolanta Fedak (PSL). "Budżet tego nie wytrzyma" - odpowiada szef sejmowej komisji finansów Dariusz Rosati (PO). »

Czy można podwyższyć emeryturę wykazując okresy pracy w gospodarstwie rolnym

Aktualizacja: 09.01.2012

Nasza pracownica urodzona w 1950 r. ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat. W maju 2005 r. ZUS przyznał jej z tego tytułu wcześniejszą emeryturę, którą pobiera do dnia dzisiejszego. Obecnie chciałaby podwyższyć swoje świadczenie wykazując 4 lata pracy w gospodarstwie rolnym, którą wykonywała przed rozpoczęciem zatrudnienia. Czy ZUS dokona przeliczenia tego świadczenia, jeśli przedłoży ona odpowiednie dokumenty potwierdzające pracę w gospodarstwie rolnym? »

Czy ZUS może przeliczyć kapitał początkowy z uwzględnieniem zarobków uzyskanych w latach 70.

Aktualizacja: 22.12.2011

Jeden z naszych pracowników od maja 2006 r. ma ustalony kapitał początkowy z uwzględnieniem zarobków uzyskanych w latach 1980–1989. Najwyższe pensje miał jednak w latach 1976–1979. Dotychczas te zarobki nie mogły zostać uwzględnione przy ustalaniu kapitału początkowego, gdyż wykraczały poza okres 1980–1998. Wiemy, że ostatnio zmieniły się zasady ustalania kapitału początkowego i przy wyborze wariantu 10 kolejnych lat można już wskazywać zarobki sprzed 1980 r. Czy na podstawie nowych regulacji pracownik będzie mógł wystąpić o przeliczenie kapitału początkowego? »

Przeliczenie nowej emerytury

Aktualizacja: 17.11.2011

W maju 2011 r. ukończyłam 60 lat i nabyłam prawo do emerytury. ZUS ustalił mi świadczenie całkowicie na nowych zasadach. Rozwiązałam stosunek pracy, ale od 1 czerwca br. zatrudniłam się ponownie. W styczniu przyszłego roku chciałabym zgłosić wniosek o przeliczenie swojego świadczenia z uwzględnieniem nowych składek emerytalnych. Czy ZUS dokona wtedy ponownego ustalenia emerytury, czy też wyda decyzję odmowną ze względu na to, że nie upłynie jeszcze wówczas pełny rok od przyznania świadczenia? »

Kiedy ZUS ponownie przeliczy wysokość emerytury

Aktualizacja: 09.09.2011

Osoby, którym ZUS zawiesi emeryturę od 1 października br. z powodu kontynuowania zatrudnienia, będą mogły wystąpić z wnioskiem o przeliczenie swojego świadczenia. Ponowne ustalenie wysokości emerytury będzie możliwe najwcześniej po 18 miesiącach od jej zawieszenia, jeżeli stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu. Takie zmiany wprowadza od 1 października 2011 r. nowelizacja ustawy emerytalnej. »

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Aktualizacja: 21.06.2011

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenie, którego tematem będą świadczenia emerytalno-rentowe. »

Ustalanie podstawy emerytury osoby pracującej za granicą

Aktualizacja: 19.04.2011

Osoby, które pracowały za granicą, nie mogą zwykle liczyć na uwzględnienie uzyskanych tam zarobków w podstawie wymiaru emerytury przyznawanej przez ZUS. Jednak ZUS może w zamian za lata pracy za granicą uznać pracę w Polsce w innym okresie. »

Emeryci i renciści - obowiązek zawiadomienia ZUS o osiągniętych przychodach

Aktualizacja: 17.02.2011

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że emeryci i renciści, którzy dorabiają do swoich świadczeń, do końca lutego powinni powiadomić ZUS o osiągniętych przez siebie przychodach w 2010 r. »

Podstawa emerytury dla osoby, która pracowała za granicą

Aktualizacja: 01.02.2011

Osoby, które pracowały za granicą, nie mogą na ogół liczyć na uwzględnienie uzyskanych tam zarobków w podstawie wymiaru emerytury przyznawanej przez ZUS. Organ ten może jednak w zamian za lata pracy za granicą uznać pracę w Polsce w innym okresie. »

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »