REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Waloryzacja rent i emerytur w 2010 r.

Dariusz Noszczak
Prawnik z ponad 10-letnim doświadczeniem, specjalista w dziedzinie prawa ubezpieczeń społecznych, w tym m.in. świadczeń emerytalno-rentowych. Autor wielu publikacji poświęconych tej tematyce, doświadczony wykładowca i szkoleniowiec.

REKLAMA

W marcu 2010 r. ZUS zwaloryzował emerytury i renty. Wzrosły również kwoty najniższych świadczeń, dodatków do emerytury lub renty oraz maksymalne kwoty zmniejszenia obowiązujące w razie osiągania przychodu.

Od 1 marca 2010 r. ZUS podwyższył emerytury, renty oraz inne świadczenia przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji 104,62%. Wskaźnik ten uwzględnia zarówno ubiegłoroczny wzrost cen (inflację), jak i 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w ubiegłym roku.

REKLAMA

Autopromocja

Sposób przeprowadzenia waloryzacji

ZUS od 1 marca 2010 r. waloryzuje emerytury i renty, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne oraz dodatki i świadczenia wypłacane obok emerytury lub renty. Waloryzacja obejmuje również okresowe emerytury kapitałowe, emerytury pomostowe oraz nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.

Waloryzacja jest przeprowadzana z urzędu (bez konieczności składania wniosku) i obejmuje aktualnie wypłacane świadczenia. Jeżeli wypłata świadczenia będzie wstrzymana (np. w związku z osiąganiem przychodu), świadczenie to zostanie zwaloryzowane dopiero z chwilą podjęcia jego wypłaty.

Jak wnieść do sądu odwołanie od decyzji ZUS >>

Waloryzacja objęła świadczenia przyznane z urzędu lub na wniosek zgłoszony przed 1 marca 2010 r., jeżeli prawo do tych świadczeń powstało najpóźniej do 28 lutego 2010 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe wysokości świadczeń najniższych i ustalanych w ryczałtowej wysokości

W związku z waloryzacją, od 1 marca 2010 r. obowiązują nowe wysokości najniższych świadczeń. Kwoty tych świadczeń wynoszą:

 • 706,29 zł – emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna,
 • 543,29 zł – renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
 • 847,55 zł – renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową oraz renta rodzinna wypadkowa,
 • 651,95 zł – renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową.

W związku z waloryzacją kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, nastąpi również podwyższenie renty socjalnej, która wynosi 84% tego pierwszego świadczenia. Od 1 marca 2010 r. renta socjalna wzrosła do 593,28 zł.


Od 1 marca 2010 r. zmieniła się również ryczałtowa kwota nowo przyznawanego świadczenia przedemerytalnego i wynosi 841,17 zł. Wzrosła również (do 420,58 zł) gwarantowana kwota świadczenia i zasiłku przedemerytalnego po zmniejszeniu wskutek osiągania przychodu.

Waloryzacja dodatków i kwot maksymalnych zmniejszeń

Jednocześnie z podwyżką emerytur i rent od 1 marca 2010 r. wzrosły dodatki i świadczenia przysługujące do emerytury lub renty. Nowe kwoty dodatków wynoszą:

 • dodatek pielęgnacyjny – 181,10 zł,
 • dodatek dla sieroty zupełnej – 340,39 zł,
 • dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji – 271,65 zł,
 • dodatek kombatancki – 181,10 zł,
 • dodatek za tajne nauczanie – 181,10 zł,
 • dodatek kompensacyjny – 27,17 zł.

Ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek u dwóch płatników >>

Od 1 marca 2010 r. zostały również podwyższone kwoty maksymalnego zmniejszenia emerytury i renty obowiązujące w przypadku osiągania przychodu przekraczającego 70% przeciętnego wynagrodzenia, nie wyższego jednak niż 130% tego wynagrodzenia. Kwoty te wynoszą:

 • 488,67 zł – dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
 • 366,53 zł – dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
 • 415,39 zł – dla renty rodzinnej, do której jest uprawniona jedna osoba.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA