REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy ZUS ponownie przeliczy wysokość emerytury

Maria Gałecka

REKLAMA

Osoby, którym ZUS zawiesi emeryturę od 1 października br. z powodu kontynuowania zatrudnienia, będą mogły wystąpić z wnioskiem o przeliczenie swojego świadczenia. Ponowne ustalenie wysokości emerytury będzie możliwe najwcześniej po 18 miesiącach od jej zawieszenia, jeżeli stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu. Takie zmiany wprowadza od 1 października 2011 r. nowelizacja ustawy emerytalnej.

Od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje art. 103a ustawy emerytalnej przewidujący zawieszenie prawa do emerytury dla osób, które nie rozwiązały stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywały zatrudnienie bezpośrednio przed nabyciem prawa do tego świadczenia. Przepis ten ma zastosowanie nie tylko do osób, które dopiero nabywają prawo do emerytury po jego wejściu w życie, ale również do emerytów, którzy uzyskali prawo do swojego świadczenia przed 1 stycznia 2011 r. Dla tej drugiej grupy osób przewidziany został okres przejściowy. Do 30 września 2011 r. osoby te muszą dokonać wyboru między kontynuowaniem pracy a pobieraniem świadczenia emerytalnego. Jeśli do tego czasu nie rozwiążą stosunku pracy, ZUS zawiesi im prawo do emerytury od 1 października 2011 r.

REKLAMA

Autopromocja

Osoby te znalazły się w szczególnie niekorzystnej sytuacji. Decyzję o przejściu na emeryturę podjęły bowiem w czasie poprzednio obowiązujących przepisów, które pozwalały łączyć pobieranie emerytury z wykonywaniem zatrudnienia. Ponieważ moment przejścia na emeryturę ma istotny wpływ na wysokość świadczenia, ustawodawca przewidział dla tych osób możliwość ponownego ustalenia wysokości emerytury.

Kiedy można ponownie przeliczyć wysokość emerytury

Od 1 października 2011 r. zacznie obowiązywać ustawa z 10 czerwca 2011 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która przewiduje złagodzenie skutków regulacji wprowadzonych od 1 stycznia 2011 r. dla osób, które podjęły decyzję o przejściu na emeryturę przed wejściem w życie tego przepisu.

Komu ZUS zawiesi emeryturę >>

Ustawa ta przewiduje, że emeryt, który w okresie od 1 stycznia 2009 r. do 30 września 2011 r. pobierał emeryturę kontynuując stosunek pracy zawarty przed jej uzyskaniem i któremu ZUS zawiesi to świadczenie od 1 października br. w związku z kontynuacją zatrudnienia, będzie mógł w przyszłości wystąpić z wnioskiem o przeliczenie tego świadczenia. Taka możliwość będzie przysługiwała wówczas, gdy emeryt nie będzie pobierał emerytury zawieszonej z powodu kontynuowania stosunku pracy przez co najmniej 18 miesięcy. Warunkiem dokonania przeliczenia wysokości emerytury będzie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • ustanie ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, w których dotychczas emeryt pozostawał oraz
  • zgłoszenie wniosku o ponowne ustalenie emerytury.

WAŻNE!

Emeryt pozostający w zatrudnieniu będzie musiał, przed zgłoszeniem wniosku o ponowne ustalenie wysokości emerytury, rozwiązać stosunek pracy kontynuowany po przejściu na to świadczenie.

Wysokość emerytury będzie mogła być ponownie ustalona w myśl nowych regulacji tylko jeden raz. Jeśli w wyniku tego przeliczenia okaże się ona niższa od dotychczasowej kwoty, świadczenie będzie przysługiwało w poprzednio ustalonej wysokości.


Przeliczanie „starej” emerytury

Możliwość wnioskowania o przeliczenie świadczenia będą mieli zarówno emeryci urodzeni przed 1 stycznia 1949 r., jak i urodzeni po 31 grudnia 1948 r. Ci pierwsi mają, co do zasady, emeryturę obliczoną według tzw. starych zasad. Wysokość ich świadczenia jest uzależniona od:

  • liczby udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych,
  • podstawy wymiaru (wypadkowej zarobków oraz przeciętnych płac w latach wskazanych do jej ustalenia) oraz
  • kwoty bazowej obowiązującej w dacie przyznania emerytury.

Wzór jej obliczenia przewidziany jest w art. 53 ustawy emerytalnej. Zgodnie z tym przepisem emerytura stanowi sumę:

  • części socjalnej (24% kwoty bazowej),
  • części należnej za okresy składkowe (po 1,3% podstawy wymiaru za każdy rok tych okresów) oraz
  • części należnej za okresy nieskładkowe (po 0,7% podstawy wymiaru za każdy z tych okresów).

W przypadku gdy osoba uprawniona do „starej” emerytury zgłosi wniosek o ponowne ustalenie tego świadczenia na zasadach przewidzianych w nowelizującej ustawie i spełni wymagane warunki uprawniające do przeliczenia emerytury, ZUS na nowo obliczy jej emeryturę stosując zasady przewidziane dla pierwszorazowego ustalenia świadczenia. Uwzględni więc:

  • wszystkie nowe okresy składkowe i nieskładkowe,
  • zarobki z 10 kolejnych lat wybranych z 20 lat poprzedzających rok zgłoszenia wniosku o przeliczenie lub z 20 dowolnie wybranych lat przypadających przed tym rokiem.

Istotne jest to, że zarówno do ustalenia części socjalnej, jak i podstawy wymiaru emerytury ZUS zastosuje kwotę bazową obowiązującą w dniu zgłoszenia wniosku o ponowne jej ustalenie.

Przeliczanie „nowej” emerytury

Omawiana nowelizacja przepisów przewiduje również ponowne ustalenie tzw. nowej emerytury przewidzianej dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. Emerytura ta jest od uzależniona wysokości zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz składek emerytalnych (z uwzględnieniem ich waloryzacji) zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS. Istotne znaczenie ma też moment przejścia na emeryturę, który znajduje odzwierciedlenie w długości średniego dalszego trwania życia uwzględnianego przy obliczaniu nowej emerytury.

Czy wszyscy emeryci muszą rezygnować z pracy >>

Dokonując ponownego ustalenia wysokości nowej emerytury, która była zawieszona przez co najmniej 18 miesięcy w wyniku kontynuowania zatrudnienia, ZUS uwzględni kwotę zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz składek na ubezpieczenie emerytalne z uwzględnieniem ich waloryzacji, zewidencjonowanych do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc zgłoszenia wniosku o ponowne ustalenie wysokości emerytury. Podstawa obliczenia emerytury (tj. suma kapitału początkowego i składek emerytalnych) zostanie następnie pomniejszona o sumę wszystkich dotychczasowych wypłat emerytury, jakie miały miejsce od dnia jej przyznania. Do tych celów zostaną uwzględnione kwota świadczenia przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Ustalając ponownie wysokość nowej emerytury ZUS uwzględni wiek osiągnięty przez emeryta w dniu zgłoszenia wniosku w tej sprawie. Dla tak ustalonego wieku zostanie uwzględniona odpowiednia wartość średniego dalszego trwania życia z tablicy średniego dalszego trwania życia obowiązującej we wspomnianej dacie.

W przypadku osób uprawnionych do emerytury obliczonej w tzw. mieszanej wysokości (art. 183 ustawy emerytalnej) ZUS ponownie obliczy na omówionych wyżej zasadach wysokość „ starej” i „nowej” części emerytury. Podstawa obliczenia części nowej emerytury zostanie pomniejszona o kwoty wypłaconego świadczenia ustalone w odpowiedniej proporcji do części „nowej” emerytury.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA