reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Kiedy ZUS ponownie przeliczy wysokość emerytury

Kiedy ZUS ponownie przeliczy wysokość emerytury

Osoby, którym ZUS zawiesi emeryturę od 1 października br. z powodu kontynuowania zatrudnienia, będą mogły wystąpić z wnioskiem o przeliczenie swojego świadczenia. Ponowne ustalenie wysokości emerytury będzie możliwe najwcześniej po 18 miesiącach od jej zawieszenia, jeżeli stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu. Takie zmiany wprowadza od 1 października 2011 r. nowelizacja ustawy emerytalnej.

Od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje art. 103a ustawy emerytalnej przewidujący zawieszenie prawa do emerytury dla osób, które nie rozwiązały stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywały zatrudnienie bezpośrednio przed nabyciem prawa do tego świadczenia. Przepis ten ma zastosowanie nie tylko do osób, które dopiero nabywają prawo do emerytury po jego wejściu w życie, ale również do emerytów, którzy uzyskali prawo do swojego świadczenia przed 1 stycznia 2011 r. Dla tej drugiej grupy osób przewidziany został okres przejściowy. Do 30 września 2011 r. osoby te muszą dokonać wyboru między kontynuowaniem pracy a pobieraniem świadczenia emerytalnego. Jeśli do tego czasu nie rozwiążą stosunku pracy, ZUS zawiesi im prawo do emerytury od 1 października 2011 r.

Osoby te znalazły się w szczególnie niekorzystnej sytuacji. Decyzję o przejściu na emeryturę podjęły bowiem w czasie poprzednio obowiązujących przepisów, które pozwalały łączyć pobieranie emerytury z wykonywaniem zatrudnienia. Ponieważ moment przejścia na emeryturę ma istotny wpływ na wysokość świadczenia, ustawodawca przewidział dla tych osób możliwość ponownego ustalenia wysokości emerytury.

Kiedy można ponownie przeliczyć wysokość emerytury

Od 1 października 2011 r. zacznie obowiązywać ustawa z 10 czerwca 2011 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która przewiduje złagodzenie skutków regulacji wprowadzonych od 1 stycznia 2011 r. dla osób, które podjęły decyzję o przejściu na emeryturę przed wejściem w życie tego przepisu.

Komu ZUS zawiesi emeryturę >>

Ustawa ta przewiduje, że emeryt, który w okresie od 1 stycznia 2009 r. do 30 września 2011 r. pobierał emeryturę kontynuując stosunek pracy zawarty przed jej uzyskaniem i któremu ZUS zawiesi to świadczenie od 1 października br. w związku z kontynuacją zatrudnienia, będzie mógł w przyszłości wystąpić z wnioskiem o przeliczenie tego świadczenia. Taka możliwość będzie przysługiwała wówczas, gdy emeryt nie będzie pobierał emerytury zawieszonej z powodu kontynuowania stosunku pracy przez co najmniej 18 miesięcy. Warunkiem dokonania przeliczenia wysokości emerytury będzie:

  • ustanie ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, w których dotychczas emeryt pozostawał oraz
  • zgłoszenie wniosku o ponowne ustalenie emerytury.

WAŻNE!

Emeryt pozostający w zatrudnieniu będzie musiał, przed zgłoszeniem wniosku o ponowne ustalenie wysokości emerytury, rozwiązać stosunek pracy kontynuowany po przejściu na to świadczenie.

Wysokość emerytury będzie mogła być ponownie ustalona w myśl nowych regulacji tylko jeden raz. Jeśli w wyniku tego przeliczenia okaże się ona niższa od dotychczasowej kwoty, świadczenie będzie przysługiwało w poprzednio ustalonej wysokości.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa 2.0 – co się zmieniło w zakresie pomocy dla pracodawców (PDF)19.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MDDP Outsourcing

Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama