Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy ZUS ponownie przeliczy wysokość emerytury

Maria Gałecka
Osoby, którym ZUS zawiesi emeryturę od 1 października br. z powodu kontynuowania zatrudnienia, będą mogły wystąpić z wnioskiem o przeliczenie swojego świadczenia. Ponowne ustalenie wysokości emerytury będzie możliwe najwcześniej po 18 miesiącach od jej zawieszenia, jeżeli stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu. Takie zmiany wprowadza od 1 października 2011 r. nowelizacja ustawy emerytalnej.

Od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje art. 103a ustawy emerytalnej przewidujący zawieszenie prawa do emerytury dla osób, które nie rozwiązały stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywały zatrudnienie bezpośrednio przed nabyciem prawa do tego świadczenia. Przepis ten ma zastosowanie nie tylko do osób, które dopiero nabywają prawo do emerytury po jego wejściu w życie, ale również do emerytów, którzy uzyskali prawo do swojego świadczenia przed 1 stycznia 2011 r. Dla tej drugiej grupy osób przewidziany został okres przejściowy. Do 30 września 2011 r. osoby te muszą dokonać wyboru między kontynuowaniem pracy a pobieraniem świadczenia emerytalnego. Jeśli do tego czasu nie rozwiążą stosunku pracy, ZUS zawiesi im prawo do emerytury od 1 października 2011 r.

Osoby te znalazły się w szczególnie niekorzystnej sytuacji. Decyzję o przejściu na emeryturę podjęły bowiem w czasie poprzednio obowiązujących przepisów, które pozwalały łączyć pobieranie emerytury z wykonywaniem zatrudnienia. Ponieważ moment przejścia na emeryturę ma istotny wpływ na wysokość świadczenia, ustawodawca przewidział dla tych osób możliwość ponownego ustalenia wysokości emerytury.

Kiedy można ponownie przeliczyć wysokość emerytury

Od 1 października 2011 r. zacznie obowiązywać ustawa z 10 czerwca 2011 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która przewiduje złagodzenie skutków regulacji wprowadzonych od 1 stycznia 2011 r. dla osób, które podjęły decyzję o przejściu na emeryturę przed wejściem w życie tego przepisu.

Komu ZUS zawiesi emeryturę >>

Ustawa ta przewiduje, że emeryt, który w okresie od 1 stycznia 2009 r. do 30 września 2011 r. pobierał emeryturę kontynuując stosunek pracy zawarty przed jej uzyskaniem i któremu ZUS zawiesi to świadczenie od 1 października br. w związku z kontynuacją zatrudnienia, będzie mógł w przyszłości wystąpić z wnioskiem o przeliczenie tego świadczenia. Taka możliwość będzie przysługiwała wówczas, gdy emeryt nie będzie pobierał emerytury zawieszonej z powodu kontynuowania stosunku pracy przez co najmniej 18 miesięcy. Warunkiem dokonania przeliczenia wysokości emerytury będzie:

 • ustanie ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, w których dotychczas emeryt pozostawał oraz
 • zgłoszenie wniosku o ponowne ustalenie emerytury.

WAŻNE!

Emeryt pozostający w zatrudnieniu będzie musiał, przed zgłoszeniem wniosku o ponowne ustalenie wysokości emerytury, rozwiązać stosunek pracy kontynuowany po przejściu na to świadczenie.

Wysokość emerytury będzie mogła być ponownie ustalona w myśl nowych regulacji tylko jeden raz. Jeśli w wyniku tego przeliczenia okaże się ona niższa od dotychczasowej kwoty, świadczenie będzie przysługiwało w poprzednio ustalonej wysokości.


Przeliczanie „starej” emerytury

Możliwość wnioskowania o przeliczenie świadczenia będą mieli zarówno emeryci urodzeni przed 1 stycznia 1949 r., jak i urodzeni po 31 grudnia 1948 r. Ci pierwsi mają, co do zasady, emeryturę obliczoną według tzw. starych zasad. Wysokość ich świadczenia jest uzależniona od:

 • liczby udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych,
 • podstawy wymiaru (wypadkowej zarobków oraz przeciętnych płac w latach wskazanych do jej ustalenia) oraz
 • kwoty bazowej obowiązującej w dacie przyznania emerytury.

Wzór jej obliczenia przewidziany jest w art. 53 ustawy emerytalnej. Zgodnie z tym przepisem emerytura stanowi sumę:

 • części socjalnej (24% kwoty bazowej),
 • części należnej za okresy składkowe (po 1,3% podstawy wymiaru za każdy rok tych okresów) oraz
 • części należnej za okresy nieskładkowe (po 0,7% podstawy wymiaru za każdy z tych okresów).

W przypadku gdy osoba uprawniona do „starej” emerytury zgłosi wniosek o ponowne ustalenie tego świadczenia na zasadach przewidzianych w nowelizującej ustawie i spełni wymagane warunki uprawniające do przeliczenia emerytury, ZUS na nowo obliczy jej emeryturę stosując zasady przewidziane dla pierwszorazowego ustalenia świadczenia. Uwzględni więc:

 • wszystkie nowe okresy składkowe i nieskładkowe,
 • zarobki z 10 kolejnych lat wybranych z 20 lat poprzedzających rok zgłoszenia wniosku o przeliczenie lub z 20 dowolnie wybranych lat przypadających przed tym rokiem.

Istotne jest to, że zarówno do ustalenia części socjalnej, jak i podstawy wymiaru emerytury ZUS zastosuje kwotę bazową obowiązującą w dniu zgłoszenia wniosku o ponowne jej ustalenie.

Przeliczanie „nowej” emerytury

Omawiana nowelizacja przepisów przewiduje również ponowne ustalenie tzw. nowej emerytury przewidzianej dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. Emerytura ta jest od uzależniona wysokości zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz składek emerytalnych (z uwzględnieniem ich waloryzacji) zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS. Istotne znaczenie ma też moment przejścia na emeryturę, który znajduje odzwierciedlenie w długości średniego dalszego trwania życia uwzględnianego przy obliczaniu nowej emerytury.

Czy wszyscy emeryci muszą rezygnować z pracy >>

Dokonując ponownego ustalenia wysokości nowej emerytury, która była zawieszona przez co najmniej 18 miesięcy w wyniku kontynuowania zatrudnienia, ZUS uwzględni kwotę zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz składek na ubezpieczenie emerytalne z uwzględnieniem ich waloryzacji, zewidencjonowanych do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc zgłoszenia wniosku o ponowne ustalenie wysokości emerytury. Podstawa obliczenia emerytury (tj. suma kapitału początkowego i składek emerytalnych) zostanie następnie pomniejszona o sumę wszystkich dotychczasowych wypłat emerytury, jakie miały miejsce od dnia jej przyznania. Do tych celów zostaną uwzględnione kwota świadczenia przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Ustalając ponownie wysokość nowej emerytury ZUS uwzględni wiek osiągnięty przez emeryta w dniu zgłoszenia wniosku w tej sprawie. Dla tak ustalonego wieku zostanie uwzględniona odpowiednia wartość średniego dalszego trwania życia z tablicy średniego dalszego trwania życia obowiązującej we wspomnianej dacie.

W przypadku osób uprawnionych do emerytury obliczonej w tzw. mieszanej wysokości (art. 183 ustawy emerytalnej) ZUS ponownie obliczy na omówionych wyżej zasadach wysokość „ starej” i „nowej” części emerytury. Podstawa obliczenia części nowej emerytury zostanie pomniejszona o kwoty wypłaconego świadczenia ustalone w odpowiedniej proporcji do części „nowej” emerytury.

Podstawa prawna:

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2022
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Świadczenia emerytalno-rentowe
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia:
  1 stycznia
  1 marca
  1 czerwca
  1 września
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Stabilizacja na rynku pracy – aktualne trendy i wyniki badań w zakresie kompetencji i rynku pracy
  Badania przeprowadzone wśród pracodawców i pracowników pokazują stabilizację na rynku pracy. W czerwcu 2022 r. stopa bezrobocia była niższa niż w maju, a w urzędach pracy było zarejestrowanych mniej bezrobotnych w stosunku do poprzedniego miesiąca.
  Zatrudnianie cudzoziemców - jakie nieprawidłowości?
  W Polsce legalnie pracuje ponad milion cudzoziemców. Czy kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazują nieprawidłowości?
  2/3 pracowników ma symptomy wypalenia zawodowego
  W ciągu ostatniego roku objawy wypalenia zawodowego zauważyło u siebie dwie trzecie pracowników - wynika z badania Nationale-Nederlanden. Zjawisko to dotyczy coraz częściej także młodszych pracowników - wskazano.
  Brak kompetencji blokuje innowacyjność firm
  Przełomowe pomysły to tylko jeden z czynników innowacyjności w firmach. Drugim, równie istotnym, jest odpowiednie zarządzanie tymi pomysłami i ich wdrażanie. Do tego jednak potrzebny jest szereg kompetencji, których dziś w firmach brakuje i same to przyznają. Dwie na trzy twierdzą, że przeszkodą w podejmowaniu przez nie innowacji jest problem z pozyskaniem odpowiednich pracowników. Akademia Menadżera Innowacji – prowadzona przez PARP – ma tę lukę kompetencyjną zasypywać. Uczestniczący w niej menadżerowie przechodzą szereg szkoleń podnoszących ich umiejętności zarządzania w tym obszarze, ale także pracują z doradcami, którzy od lat zajmują się wdrażaniem innowacji.
  Prawie połowa Polaków jest skłonna usprawiedliwić pracę na czarno
  Od czterech lat obserwowany jest wysoki poziom akceptacji nieetycznych zachowań i nadużyć finansowych – pokazują badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Dziś takie praktyki jest skłonna usprawiedliwić prawie połowa Polaków. Najczęściej przymykają oko na pracę na czarno w celu unikania ściągania długów z pensji. Zrozumienie dla takich praktyk deklaruje ponad 61 proc. społeczeństwa. Z kolei najbardziej rygorystycznie Polacy odnoszą się do wyłudzania pieniędzy z wykorzystaniem cudzych lub fałszywych dokumentów.
  Profil zaufany - jak go założyć?
  Profil zaufany powstał po to, aby umożliwić załatwienie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, które często kontaktują się z instytucjami publicznymi, profil zaufany to idealne narzędzie. W jaki sposób się go zakłada? Jak długo jest ważny? Podpowiadamy.
  Praca przy komputerze. Jak zadbać o zdrowie?
  Wielogodzinna praca przed komputerem może negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu fizycznym. Ból ramion, nadgarstków, ud i pleców są częstymi dolegliwościami pracowników biurowych. Dlatego tak ważne są przerwy od pracy. Podpowiadamy, w jaki sposób można je efektywnie wykorzystać, wykonując kilka prostych ćwiczeń korzystnych dla naszego ciała.
  Szukasz pracownika? Samo ogłoszenie to nie wszystko!
  Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, firmy rywalizują ze sobą o najlepsze talenty, ale aż 75% z nich spodziewa się w tym roku trudności w znalezieniu pracownika . Poszukujący mają za to do dyspozycji kilka różnych portali pracy, na których co chwila pojawiają się nowe oferty. Ale czy rola dobrego jobboardu ogranicza się tylko do publikowania ogłoszeń? Zadbanie o atrakcyjność oferty to jedno, sztuką jest także dotarcie do właściwego odbiorcy. Co wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego i jak zwiększyć szansę na trafienie do najbardziej wartościowych kandydatów?
  Praca zdalna wymaga doprecyzowania
  Praca zdalna zostanie uregulowana w kodeksie pracy. Wątpliwości może wywoływać m.in. forma, w jakiej ustala się miejsce świadczenia pracy poza siedzibą zatrudniającego. Niektóre przepisy może poprawić jeszcze Sejm, który nie spieszy się z uchwaleniem nowelizacji kodeksu pracy.
  Rekrutacja od strony pracodawcy – jak zwiększyć szanse na sukces
  Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, firmy rywalizują ze sobą o najlepsze talenty, ale aż 75% z nich spodziewa się w tym roku trudności w znalezieniu pracownika . Poszukujący mają za to do dyspozycji kilka różnych portali pracy, na których co chwila pojawiają się nowe oferty. Co wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego i jak zwiększyć szansę na trafienie do najbardziej wartościowych kandydatów?
  Ostatnie dni rekrutacji w szkołach. Dla nauczycieli ofert na pęczki
  Napływ uchodźców z Ukrainy to wielkie wyzwanie przed polskimi szkołami. Niestety wygląda na to, że powstanie sporo wakatów, a kuratorzy oświaty pozostaną z trudnymi zadaniami.
  Odzież ochronna i robocza chroniąca przed promieniowaniem UV
  Stale rośnie liczba dni, w których temperatury osiągają wysokie wartości, a promieniowanie UV jest niebezpieczne – szczególnie dla tych, którzy swoją pracę wykonują na świeżym powietrzu. Ochrona przed skutkami promieniowania to nie tylko filtry UV czy przebywanie w cieniu. To także kwestia odzieży ochronnej – w której funkcjonalności nastąpił duży postęp.
  Połowa Polaków ocenia polskich szefów gorzej niż zagranicznych, a 28% potwierdza, że ich przełożony krzyczy na pracowników
  Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 73% Polaków ma szacunek dla swojego przełożonego, chociaż aż 28% przyznało, że szef krzyczy, a 21%, że źle traktuje swoich pracowników
  Prawie 6 godzin tygodniowo darmowych nadgodzin. 12 sierpnia Światowy Dzień Pracoholików
  Polacy coraz częściej zostają w pracy po godzinach; badania wykazują, że pracownicy tygodniowo wykonują średnio 5 h 48 minut dodatkowej pracy za darmo - wynika z najnowszego raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”.
  Pozyskiwanie pracowników lokalnych - 10 sposobów
  Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu 2022 r. wyniosła 4,9%. To o 0,2 punktu procentowego mniej niż w maju br. I jak każda informacja, ta również ma dwie strony medalu. Znalezienie pracowników staje się bowiem większym wyzwaniem, zwłaszcza dla firm lokalnych, rekrutujących wśród miejscowych społeczności. W jaki sposób można mu podołać? Odpowiadamy.
  Polski Ład 2.0 - problemy z wyliczeniem podstawy składki zdrowotnej
  Nowelizacja Polskiego Ładu, która zaczęła obowiązywać od 1 lipca 2022 roku, daje podatnikom rozliczającym się na ryczałcie możliwość zmiany formy opodatkowania na zasady ogólne już od połowy tego roku. Odpowiedniego wpisu do CEIDG należy dokonać do 22 sierpnia. W tym przypadku pojawia się jednak ważne pytanie: jak obliczyć składkę zdrowotną za pierwsze półrocze.
  Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę
  Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, każda ze stron umowy o pracę może ją rozwiązać za wypowiedzeniem. Rozwiązanie umowy następuje wówczas z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia w zależności od długości zatrudnienia pracownika. Podpowiadamy, w jakich sytuacjach możliwe jest cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę.
  Ponaglenie w sprawie urzędowej
  Jeśli sprawa urzędowa nie została załatwiona w terminie lub postępowanie jest prowadzone dłużej niż jest to niezbędne, masz prawo wnieść ponaglenie. Jeśli natomiast procedura dotyczy urzędu pracy lub urzędu wojewódzkiego, upewnij się wcześniej, że ponaglenie będzie skuteczne.
  Uprawnienia niepełnosprawnego pracownika
  Osobie legitymującej się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności przysługują dodatkowe uprawnienia pracownicze. Wynikają one z przepisów o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dotyczą one przede wszystkim czasu pracy, przerw w pracy i wymiaru urlopu. Oto one.
  Ponad 770 tys. obywateli Ukrainy zatrudnionych w Polsce
  Już ponad 770 tys. obywateli Ukrainy jest zatrudnionych legalnie w naszym kraju - powiedział we wtorek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
  Ponad połowa pracowników preferuje zdalny i hybrydowy model pracy
  Hybrydowy model pracy, który coraz chętniej wybierany jest przez samych pracowników, wymaga dużych zmian w modelu operacyjnym wielu firm. Zanim jednak pracownicy przejdą na pożądany przez nich system pracy, powinni posiąść niezbędne kompetencje. Zyskają jednak na tym też organizacje, które będą mogły łowić talenty na znacznie większym obszarze. Sukcesy widać już dziś. Nawet w firmach z sektora przemysłu ciężkiego, które w ”hybrydowym” świecie mogli zdobyć pracowników wcześniej niedostępnych.
  Czy to koniec sprzedaży bezpośredniej? Przedstawiciele handlowi powinni się zmienić!
  Jesteś przedstawicielem handlowym? Zadbaj o nowe kompetencje. Raport firmy Showpad mówi jasno - detaliści powoli, acz skutecznie, zmieniają swoje preferencje. Coraz częściej od tradycyjnych spotkań z przedstawicielem handlowym, wolą kupować towary online. Zdecydowana większość, bo aż 86 proc. osób odpowiedzialnych za zakupy w dużych firmach, od spotkań twarzą w twarz woli transakcje zawierane w sposób wirtualny. Im młodszy pytany, tym chętniej wybiera internet. Tylko 8 proc. milenialsów oraz osób z pokolenia Z preferuje spotkanie z handlowcem.
  W II kw. 2022 r. rynek utrzymał dynamikę zatrudnienia
  Uwarunkowania makro- i mikroekonomicznie równomiernie oddziałują na ogół rynku i innowacyjne przedsiębiorstwa – wynika z raportu ADP Polska „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q2 2022 r.”. W II kw. 2022 r. utrzymał się dystans pod względem dynamiki zatrudnienia między rynkiem (+2,3 proc. vs II kw. 2021 r. wg danych Głównego Urzędu Statystycznego) a firmami należącymi do Nowoczesnej Gospodarki (+3,46 proc. vs II kw. 2021 r.) i wyniósł 1,16 p.p.
  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców objętych ubezpieczeniem społecznym
  Liczba cudzoziemców pracujących legalnie w Polsce i podlegających ubezpieczeniom społecznym przekroczyła już milion. Największą grupę stanowią obywatele Ukrainy. Na koniec lipca do ubezpieczenia emerytalnego zgłoszonych było niemal 1 mln 25 tys. cudzoziemców.
  Komplet: Zmiany w Kodeksie pracy 2022
  Zapraszamy do udziału w webinariach na temat zmian w Kodeksie pracy. Przy zakupie dwóch webinariów drugie 50% taniej. Komplet składa się z 2 webinariów: „Nieobecności pracownicze po nowelizacjach Kodeksu pracy” oraz „Kontrola trzeźwości pracowników w miejscu pracy”. Szkolenia poprowadzą Aleksander Kuźniar i Paweł Ziółkowski. Każdy z uczestników webinariów otrzyma imienny certyfikat. Polecamy!