reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy ZUS może przeliczyć kapitał początkowy z uwzględnieniem zarobków uzyskanych w latach 70.

Czy ZUS może przeliczyć kapitał początkowy z uwzględnieniem zarobków uzyskanych w latach 70.

Jeden z naszych pracowników od maja 2006 r. ma ustalony kapitał początkowy z uwzględnieniem zarobków uzyskanych w latach 1980–1989. Najwyższe pensje miał jednak w latach 1976–1979. Dotychczas te zarobki nie mogły zostać uwzględnione przy ustalaniu kapitału początkowego, gdyż wykraczały poza okres 1980–1998. Wiemy, że ostatnio zmieniły się zasady ustalania kapitału początkowego i przy wyborze wariantu 10 kolejnych lat można już wskazywać zarobki sprzed 1980 r. Czy na podstawie nowych regulacji pracownik będzie mógł wystąpić o przeliczenie kapitału początkowego?

Jeśli Państwa pracownik zgłosi wniosek o ponowne ustalenie kapitału początkowego, ZUS dokona przeliczenia tego kapitału z uwzględnieniem zarobków uzyskanych również w latach 70.

ZUS oblicza kapitał początkowy mnożąc kwotę tzw. hipotetycznej emerytury (tj. emerytury, która przysługiwałaby ubezpieczonemu na koniec 1998 r.) przez 209 miesięcy (tj. wartość średniego dalszego trwania życia właściwego dla wieku 62 lat, zgodnie z tablicą ogłoszoną w komunikacie Prezesa GUS z 25 marca 1999 r.).

Hipotetyczna emerytura jest obliczana w podobny sposób, jak emerytura na tzw. dotychczasowych zasadach przysługująca osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r., z zachowaniem pewnych odrębności. Stanowi ona sumę:

  • 24% kwoty bazowej z II kwartału 1998 r. (tj. 1220,89 zł) x współczynnik P (tzw. część socjalna emerytury hipotetycznej),
  • po 1,3% podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych (część emerytury hipotetycznej należna za okresy składkowe),
  • po 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych (część emerytury hipotetycznej należna za okresy nieskładkowe).

Wysokość hipotetycznej emerytury jest w znacznej mierze uzależniona od podstawy jej wymiaru. Podstawa ta jest ustalana w podobny sposób, jak podstawa wymiaru emerytury na tzw. dotychczasowych zasadach. Obliczając tę podstawę ZUS porównuje zarobki uzyskane w wybranych latach kalendarzowych do przeciętnych płac z tych lat. W ten sposób, w odniesieniu do każdego roku otrzymuje procentowy wskaźnik wynagrodzenia do przeciętnej płacy. Następnie sumuje te wskaźniki i wylicza średnią arytmetyczną (dzieląc tę sumę przez liczbę uwzględnionych lat z zarobkami). Uzyskany w ten sposób wskaźnik wysokości podstawy wymiaru mnoży przez kwotę bazową z II kwartału 1998 r. (tj. 1220,89 zł) i otrzymuje podstawę wymiaru emerytury hipotetycznej.

WAŻNE!

ZUS oblicza kapitał początkowy mnożąc kwotę tzw. hipotetycznej emerytury przez wartość średniego dalszego trwania życia właściwego dla wieku 62 lat.

Do ustalenia podstawy wymiaru emerytury hipotetycznej można wskazać wynagrodzenia uzyskane w wybranych latach kalendarzowych przypadających przed 1 stycznia 1999 r. (z 10 kolejnych lub 20 dowolnie wybranych lat). Wnioskodawca może też w pewnych przypadkach liczyć na ustalenie podstawy wymiaru kapitału początkowego oparte na wynagrodzeniach z faktycznego okresu podlegania ubezpieczeniu. Takie uprawnienie przysługuje wówczas, gdy nie ma możliwości udowodnienia kolejnych 10 lat podlegania ubezpieczeniom przed 1 stycznia 1999 r., gdyż do 31 grudnia 1998 r. nie ukończył 30 lat, pełnił zastępczą lub czynną służbę wojskową, korzystał z urlopu wychowawczego lub uczył się w szkole wyższej (jeśli urodził się przed 31 grudnia 1968 r.).

reklama

Czytaj także

Autor:

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa 2.0 – co się zmieniło w zakresie pomocy dla pracodawców (PDF)19.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama