REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczne fundusze emerytalne gwarancją emerytury

REKLAMA

Utworzenie bezpiecznych funduszy emerytalnych, inwestujących w obligacje skarbowe da pracującym gwarancję, że nie stracą pieniędzy gromadzonych na emeryturę - mówili na posiedzeniu Komisji Trójstronnej związkowcy. Podkreślali, że każdy powinien móc przechodzić z funduszu inwestującego w akcje do bezpiecznego, i odwrotnie.

Komisja zajmowała się rządowym projektem nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu OFE. Podstawowa zmiana dotyczy utworzenia subfunduszy, tzw. bezpiecznych, które będą inwestowały tylko w obligacje skarbowe. Zostałyby one wydzielone z funduszy istniejących obecnie, inwestujących pieniądze ubezpieczonych także w akcje grające na giełdzie.

REKLAMA

Autopromocja

OFE stanowią jeden z dwóch, poza ZUS, filarów systemu emerytalnego, wprowadzonego w 1999 r. Jego podstawowe założenie polega na tym, że ubezpieczony otrzyma na emeryturze tyle, ile uzbierał w trakcie pracy zawodowej, plus zyski osiągnięte przez OFE. Kwoty zgromadzone w OFE są inwestowane w papiery dłużne i akcje spółek notowanych na GPW (maksymalnie do 40 proc. zebranych kwot).

>> Ulga podatkowa dla oszczędzających na emeryturę

Zdaniem eksperta PKPP Lewiatan Jeremiego Mordasewicza, "trzeba obalić mit, że fundusze bezpieczne zawsze wyjdą na dobre emerytom".

"Zyski funduszy inwestujących wyłącznie w obligacje mogą być iluzoryczne. Gromadzone w nich pieniądze nie zostaną stracone, ale ubezpieczony nie będzie też mógł liczyć na znaczny zysk" - powiedział Mordasewicz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ekspert Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Andrzej Strębski podkreślił, że "związkowcy w pełni popierają rządowy projekt nowelizacji przepisów o OFE".

>> Reforma spowoduje wydłużenie wieku emerytalnego

"Uważamy jednak, że do funduszy bezpiecznych pracownicy powinni przechodzić dobrowolnie i móc to robić kilka razy w ciągu swojego życia zawodowego. Zamiana rodzaju funduszu zawsze musi być oczywiście bezpłatna" - powiedział Strębski.

Podobnego zdania był ekspert Forum Związków Zawodowych Waldemar Lutkowski. "Możliwość swobodnego wyboru funduszu agresywnego lub bezpiecznego, w dowolnym okresie pracy zawodowej, doprowadzi do sytuacji, w której ubezpieczeni sami będą odpowiedzialni za to, czy dobrze ulokowali pieniądze gromadzone na emeryturę, czy nie" - powiedział.

Rządowy projekt zakłada, że przejście do funduszy bezpiecznych, typu B, byłoby obligatoryjne. Następowałoby sukcesywnie tak, że na 5 lat przed emeryturą, wszystkie zgromadzone przez ubezpieczonego środki znalazłyby się w funduszu B. W projekcie nie ma mowy o wielokrotnych zmianach funduszy.

Inna ze zmian dotyczy ograniczenia akwizycji do funduszy emerytalnych.

"Chcemy, żeby fundusze, zarządzające miliardami złotych przyszłych emerytów, konkurowały ze sobą wynikami inwestycyjnymi, ceną swoich usług, a nie liczbą akwizytorów, budowaniem ogromnych sieci dystrybucji" - argumentował na posiedzeniu Komisji ekspert ministerstwa pracy Mariusz Kubzdryl.

Wskazał on nieprawidłowości, jakich dopuszczali się akwizytorzy OFE, np. fałszowanie podpisów, wprowadzenie klientów w błąd co do wyników finansowych funduszu, piętrzenie trudności administracyjnych, które trzeba byłoby pokonać zmieniając jeden fundusz na inny.

Zdaniem Kubzdryla "w przyszłości wszelkie umowy, także dotyczące oszczędzania na emerytury, będą zawierane przez internet, a nie w bezpośrednich kontaktach z akwizytorami".

W rządowym projekcie nowelizacji ustawy o OFE zaproponowano, by osoby, które po raz pierwszy będą zapisywać się do wybranego funduszu, robiły to korespondencyjnie lub drogą elektroniczną. Tak samo będzie przy zmianie jednego OFE na inny. Czynność ta ma być nieodpłatna. Obecnie za zmianę funduszu trzeba zapłacić 160 zł (jeśli zmiana nastąpi przed upływem roku od uzyskania członkostwa) lub 80 zł (jeśli do zmiany dojdzie po upływie roku, a przed upływem 2 lat od zostania członkiem danego funduszu).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA