REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczne fundusze emerytalne gwarancją emerytury

REKLAMA

Utworzenie bezpiecznych funduszy emerytalnych, inwestujących w obligacje skarbowe da pracującym gwarancję, że nie stracą pieniędzy gromadzonych na emeryturę - mówili na posiedzeniu Komisji Trójstronnej związkowcy. Podkreślali, że każdy powinien móc przechodzić z funduszu inwestującego w akcje do bezpiecznego, i odwrotnie.

Komisja zajmowała się rządowym projektem nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu OFE. Podstawowa zmiana dotyczy utworzenia subfunduszy, tzw. bezpiecznych, które będą inwestowały tylko w obligacje skarbowe. Zostałyby one wydzielone z funduszy istniejących obecnie, inwestujących pieniądze ubezpieczonych także w akcje grające na giełdzie.

Autopromocja

OFE stanowią jeden z dwóch, poza ZUS, filarów systemu emerytalnego, wprowadzonego w 1999 r. Jego podstawowe założenie polega na tym, że ubezpieczony otrzyma na emeryturze tyle, ile uzbierał w trakcie pracy zawodowej, plus zyski osiągnięte przez OFE. Kwoty zgromadzone w OFE są inwestowane w papiery dłużne i akcje spółek notowanych na GPW (maksymalnie do 40 proc. zebranych kwot).

>> Ulga podatkowa dla oszczędzających na emeryturę

Zdaniem eksperta PKPP Lewiatan Jeremiego Mordasewicza, "trzeba obalić mit, że fundusze bezpieczne zawsze wyjdą na dobre emerytom".

"Zyski funduszy inwestujących wyłącznie w obligacje mogą być iluzoryczne. Gromadzone w nich pieniądze nie zostaną stracone, ale ubezpieczony nie będzie też mógł liczyć na znaczny zysk" - powiedział Mordasewicz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ekspert Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Andrzej Strębski podkreślił, że "związkowcy w pełni popierają rządowy projekt nowelizacji przepisów o OFE".

>> Reforma spowoduje wydłużenie wieku emerytalnego

"Uważamy jednak, że do funduszy bezpiecznych pracownicy powinni przechodzić dobrowolnie i móc to robić kilka razy w ciągu swojego życia zawodowego. Zamiana rodzaju funduszu zawsze musi być oczywiście bezpłatna" - powiedział Strębski.

Podobnego zdania był ekspert Forum Związków Zawodowych Waldemar Lutkowski. "Możliwość swobodnego wyboru funduszu agresywnego lub bezpiecznego, w dowolnym okresie pracy zawodowej, doprowadzi do sytuacji, w której ubezpieczeni sami będą odpowiedzialni za to, czy dobrze ulokowali pieniądze gromadzone na emeryturę, czy nie" - powiedział.

Rządowy projekt zakłada, że przejście do funduszy bezpiecznych, typu B, byłoby obligatoryjne. Następowałoby sukcesywnie tak, że na 5 lat przed emeryturą, wszystkie zgromadzone przez ubezpieczonego środki znalazłyby się w funduszu B. W projekcie nie ma mowy o wielokrotnych zmianach funduszy.

Inna ze zmian dotyczy ograniczenia akwizycji do funduszy emerytalnych.

"Chcemy, żeby fundusze, zarządzające miliardami złotych przyszłych emerytów, konkurowały ze sobą wynikami inwestycyjnymi, ceną swoich usług, a nie liczbą akwizytorów, budowaniem ogromnych sieci dystrybucji" - argumentował na posiedzeniu Komisji ekspert ministerstwa pracy Mariusz Kubzdryl.

Wskazał on nieprawidłowości, jakich dopuszczali się akwizytorzy OFE, np. fałszowanie podpisów, wprowadzenie klientów w błąd co do wyników finansowych funduszu, piętrzenie trudności administracyjnych, które trzeba byłoby pokonać zmieniając jeden fundusz na inny.

Zdaniem Kubzdryla "w przyszłości wszelkie umowy, także dotyczące oszczędzania na emerytury, będą zawierane przez internet, a nie w bezpośrednich kontaktach z akwizytorami".

W rządowym projekcie nowelizacji ustawy o OFE zaproponowano, by osoby, które po raz pierwszy będą zapisywać się do wybranego funduszu, robiły to korespondencyjnie lub drogą elektroniczną. Tak samo będzie przy zmianie jednego OFE na inny. Czynność ta ma być nieodpłatna. Obecnie za zmianę funduszu trzeba zapłacić 160 zł (jeśli zmiana nastąpi przed upływem roku od uzyskania członkostwa) lub 80 zł (jeśli do zmiany dojdzie po upływie roku, a przed upływem 2 lat od zostania członkiem danego funduszu).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

  Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

  120 mln zł dla firm na poprawę BHP

  120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

  Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

  Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

  REKLAMA

  ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

  Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

  Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

  Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  REKLAMA

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  REKLAMA