Kategorie

Czy można podwyższyć emeryturę wykazując okresy pracy w gospodarstwie rolnym

Dariusz Noszczak
Prawnik z ponad 10-letnim doświadczeniem, specjalista w dziedzinie prawa ubezpieczeń społecznych, w tym m.in. świadczeń emerytalno-rentowych. Autor wielu publikacji poświęconych tej tematyce, doświadczony wykładowca i szkoleniowiec.
Nasza pracownica urodzona w 1950 r. ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat. W maju 2005 r. ZUS przyznał jej z tego tytułu wcześniejszą emeryturę, którą pobiera do dnia dzisiejszego. Obecnie chciałaby podwyższyć swoje świadczenie wykazując 4 lata pracy w gospodarstwie rolnym, którą wykonywała przed rozpoczęciem zatrudnienia. Czy ZUS dokona przeliczenia tego świadczenia, jeśli przedłoży ona odpowiednie dokumenty potwierdzające pracę w gospodarstwie rolnym?
Reklama

ZUS będzie mógł podwyższyć emeryturę, jeśli ubezpieczona potwierdzi zaświadczeniem KRUS lub urzędu gminy, że w czasie wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym opłacała składki na ubezpieczenie społeczne rolników. W przeciwnym razie podwyższenie emerytury okresami pracy w gospodarstwie nie będzie możliwe.

Ustalając prawo do emerytury ZUS uwzględnia przede wszystkim okresy składkowe wymienione w art. 6 ustawy emerytalnej, czyli m.in. okresy ubezpieczenia, pobierania zasiłku macierzyńskiego, służby m.in. w Policji, w Straży Granicznej, ABW oraz okresy nieskładkowe wymienione w art. 7 ustawy emerytalnej, czyli m.in. okresy pobierania świadczeń chorobowych, okres urlopu bezpłatnego, nauki w szkole wyższej czy okresy pobierania zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego. Jeśli jednak wnioskodawca nie udowodnił wystarczającej długości tych okresów, możliwe jest zaliczenie, w zakresie niezbędnym do ustalenia uprawnień, tzw. okresów uzupełniających, potocznie zwanych okresami rolnymi, tj.

 • okresów ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono składki przewidziane w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników,
 • okresów prowadzenia gospodarstwa rolnego po ukończeniu 16. roku życia, przypadających przed 1 lipca 1977 r.,
 • okresów pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia, przypadających przed 1 stycznia 1983 r. (art. 10 ustawy emerytalnej).

Okresy rolne mogą być uwzględnione przy ustalaniu prawa do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jeśli nie zostały one wcześniej zaliczone do celów przyznania emerytury lub renty na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.

W przypadku gdy ZUS uwzględnił przy ustalaniu prawa do emerytury z FUS okresy rolne, osobie uprawnionej do emerytury przysługuje tzw. część składkowa emerytury rolniczej. Oblicza się ją mnożąc:

 • po 1% najniższej emerytury z dnia powstania prawa do tego świadczenia przez każdy rok podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, za który opłacano składki na to ubezpieczenie, przypadający od 1 lipca 1977 r. oraz
 • po 0,5% najniższej emerytury przez każdy rok pracy lub prowadzenia gospodarstwa rolnego po ukończeniu 16 lat życia przypadający przed 1 lipca 1977 r. (jeśli okresy te przypadają nie wcześniej niż 25 lat przed ustaleniem prawa do emerytury).

Reklama

Jeśli wnioskodawca udowodnił staż ubezpieczeniowy wynoszący 20 lat dla kobiet lub 25 lat dla mężczyzn, ZUS ustala wysokość świadczenia na ogólnych zasadach. Przy obliczaniu części należnej za okresy składkowe nie są w tym przypadku uwzględniane okresy rolne. Po ustaleniu wysokości emerytury ZUS oblicza (według podanego wyżej sposobu) część składkową emerytury rolniczej. W przypadku gdy osoba ubezpieczona nie udowodniła stażu ubezpieczeniowego wynoszącego 20 lat dla kobiety lub 25 lat dla mężczyzny, ZUS ustala najpierw emeryturę na ogólnych zasadach, traktując okresy rolne, jak okresy składkowe, a następnie oblicza wysokość emerytury według proporcji uwzględnionych okresów składkowych i nieskładkowych (bez okresów pracy na roli) do wszystkich okresów, które zostały wzięte pod uwagę przy ustalaniu prawa do emerytury (art. 56 ustawy emerytalnej). Do tak ustalonego świadczenia dolicza na końcu obliczoną według podanych wyżej zasad tzw. część składkową emerytury rolniczej.

W przypadku Państwa pracownicy opisane wyżej zasady nie mają zastosowania. Jak bowiem wynika z pytania, ustalając prawo do emerytury ZUS nie zaliczył jej okresów rolnych, gdyż okresy składkowe i nieskładkowe, które udowodniła (35 lat), były wystarczające do przyznania emerytury.

Jednak przepisy przewidują możliwość podwyższenia emerytury okresami pracy w gospodarstwie rolnym również wtedy, gdy nie zostały one uwzględnione przy ustalaniu prawa do tego świadczenia. W takim przypadku ZUS może obliczyć tzw. zwiększenie emerytury za okresy opłacania składek na Fundusz Emerytalny Rolników, Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników i ubezpieczenie emerytalno-rentowe rolników. Zwiększenie to oblicza mnożąc po 1% najniższej emerytury obowiązującej w dniu powstania prawa do tego świadczenia przez każdy pełny rok podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, za który opłacano składki na to ubezpieczenie. Zwiększenie nie przysługuje natomiast za pozostałe okresy rolne, tj. za okresy pracy w gospodarstwie rolnym oraz okresy prowadzenia tego gospodarstwa po ukończeniu 16. roku życia przebyte w okresie, w którym nie było obowiązku opłacania z tego tytułu składek na ubezpieczenie społeczne rolników.

Okresy podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, za które opłacano składki na to ubezpieczenie, potwierdza się składając w ZUS zaświadczenie wydane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego lub przez gminę.

WAŻNE!

ZUS podwyższy emeryturę za pracę w gospodarstwie rolnym, jeżeli za okres tej pracy opłacono składki na rolnicze ubezpieczenia społeczne i zostanie to potwierdzone zaświadczeniem z KRUS lub z urzędu gminy.

Jeśli Państwa pracownica udowodni, że za okresy pracy w gospodarstwie rolnym opłaciła składki na ubezpieczenie społeczne rolników, ZUS ustali jej zwiększenie świadczenia uwzględniając kwotę najniższej emerytury obowiązującą w maju 2005 r., tj. 562,58 zł. Obliczenie zwiększenia rolnego będzie wyglądało następująco:

4 lata x 1% x 562,58 zł = 22,50 zł (wysokość zwiększenia rolnego, która zostanie doliczona do kwoty emerytury).

Podstawa prawna:

 • art. 10 i art. 56 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.),
 • art. 25 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2008 r. Nr 50, poz. 291 ze zm.),
 • komunikat Prezesa ZUS z 21 lutego 2004 r. w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sieroty zupełnej oraz kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent (M.P. Nr 10, poz. 162).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.