reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Okresowa emerytura kapitałowa

Okresowa emerytura kapitałowa

Emerytury kapitałowe są wypłacane wraz z emeryturą lub rentą za pośrednictwem jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która jest właściwa do wypłaty emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Warunki nabywania prawa do okresowej emerytury kapitałowej określa ustawa z 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych.

Ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych przysługuje emerytura kapitałowa w postaci:

  • okresowej emerytury kapitałowej,
  • dożywotniej emerytury kapitałowej.

Dożywotnia emerytura kapitałowa przysługuje po ukończeniu przez ubezpieczonego 65 lat.

Warunki do nabycia okresowej emerytury kapitałowej

Okresowa emerytura kapitałowa przysługuje do ukończenia 65 lat osobie urodzonej po 31 grudnia 1948 r., która:

  • jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego,
  • ma ukończone 60 lat,
  • ma ustalone prawo do emerytury na nowych zasadach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (I filar).

Ponadto okresowa emerytura kapitałowa przysługuje, jeżeli kwota środków zgromadzonych na rachunku członka otwartego funduszu emerytalnego, ustalona na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego zostanie przyznana emerytura, jest równa lub wyższa od dwudziestokrotności kwoty dodatku pielęgnacyjnego. Od 1 marca 2010 r. kwota ta wynosi 3622 zł (181,10 zł x 20).

WAŻNE!

Jeżeli kwota środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, ustalona na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego ma być przyznana emerytura, jest niższa od dwudziestokrotności kwoty dodatku pielęgnacyjnego – okresowa emerytura kapitałowa nie przysługuje, a otwarty fundusz emerytalny przekazuje zgromadzone środki do funduszu emerytalnego ZUS.

Kiedy trzeba rozwiązać stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę >>

Wysokość okresowej emerytury kapitałowej stanowi iloraz podanej przez otwarty fundusz emerytalny kwoty środków zgromadzonych na rachunku członka otwartego funduszu emerytalnego na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego zostanie przyznana emerytura, i średniego dalszego trwania życia ubezpieczonego.

Okresowa emerytura kapitałowa jest waloryzowana corocznie na zasadach i w trybie określonym dla emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS ma obowiązek niezwłocznie poinformować otwarty fundusz emerytalny o zmienionej wysokości okresowej emerytury kapitałowej.

Prawo do okresowej emerytury kapitałowej jest ustalane z urzędu, jeżeli prawo do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ustala się na podstawie art. 24a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tj. w sytuacji, w której emeryturę przyznaje się z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy osobie, która osiągnęła wiek uprawniający do tej emerytury oraz podlegała ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
PODATKI 2021 KOMPLET338.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Musolf

ekspert z zakresu podatków i ceł

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama