REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieobecność w pracy, Dni wolne od pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy – zwolnienie dyscyplinarne

Pracownik był nieobecny w pracy 14 i 15 maja br., a następnie 18 i 19 maja br. (16–17 maja br. miał wolne). Swojej nieobecności w pracy przez te 4 dni do dzisiaj nie usprawiedliwił. Od 20 maja br. pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Wysłaliśmy mu pocztą, listem poleconym rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z powodu nieusprawiedliwonej nieobecności w pracy przez 4 dni. Czy jeżeli pracownik odbierze pismo rozwiązujące umowę po 14 czerwca br., to zwolnienie dyscyplinarne będzie mógł zakwestionować przed sądem pracy jako bezskuteczne? Pracownik odbierze wówczas pismo po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę informacji o jego nieobecności w pracy pierwszego dnia, tj. 14 maja br.

Czy ojciec dziecka ma prawo do zasiłku macierzyńskiego

Pracownikowi 28 kwietnia 2009 r. urodziło się dziecko. Matka dziecka, która nie podlega ubezpieczeniu z żadnego tytułu, 25 maja 2009 r. trafiła do szpitala. W szpitalu była do 15 czerwca 2009 r. Pracownik wystąpił o urlop i zasiłek macierzyński na okres pobytu żony w szpitalu. Czy w tej sytuacji za okres pobytu matki dziecka w szpitalu pracownik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Przesunięcie urlopu wypoczynkowego

Pracownik przebywa na urlopie okolicznościowym. Zbliża się jednak termin zaplanowanego wcześniej urlopu wypoczynkowego. Czy pracodawca może przerwać pracownikowi urlop okolicznościowy i udzielić urlopu wypoczynkowego?

Nienależnie pobrany zasiłek chorobowy

W kwietniu 2009 r. wypłaciliśmy dwóm pracownikom zasiłek chorobowy za okresy, które były podane w zwolnieniach lekarskich. Od 2 czerwca 2009 r. mamy kontrolę ZUS. Inspektor zakwestionował wypłatę kwoty jednego z zasiłków. Okazało się, że zasiłek ten nie należał się pracownikowi, ponieważ w czasie zwolnienia pracownik ten został wezwany na badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który uznał go za zdolnego do pracy. Pracownik nie poinformował nas o tym i nie doręczył orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Nie stawił się również w pracy, co powinien uczynić następnego dnia po badaniu przez lekarza orzecznika. Kto w takiej sytuacji powinien dokonać zwrotu nienależnie pobranego zasiłku chorobowego? Jesteśmy płatnikiem tego zasiłku, a wypłaconą kwotę potrąciliśmy rozliczając w maju 2009 r. za pracowników składki ZUS.

Dni opieki nad dzieckiem

Obecnie moja żona przebywa na urlopie macierzyńskim. Chciałem skorzystać z 2 dni wolnych na opiekę nad dzieckiem, lecz mój pracodawca odmówił mi. Uzasadnił to faktem, że żona aktualnie nie świadczy pracy i może opiekować się dzieckiem. Czy miał rację?

Jak zwolnić nieobecnego pracownika

Jeden z pracowników naszej firmy nie stawia się do pracy od 8 maja 2009 r. W tym czasie dotarła do mnie informacja, że pracownik ten znalazł inną pracę. W zaistniałej sytuacji chcę zwolnić tego pracownika. Z jaką datą mogę to zrobić? Czy należy wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany przez niego urlop?

Urlopy okolicznościowe

Pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi urlopu okolicznościowego tylko wtedy, gdy pracownik złoży odpowiedni wniosek.

Do kiedy można wykorzystać 2 dni zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14

Córka naszej pracownicy 30 czerwca 2009 r. skończy 14 lat. Pracownica poprosiła o 2 dni wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem 29 i 30 czerwca 2009 r. W tych dniach pracownica według grafiku powinna pracować. Czy możemy udzielić pracownicy dnia wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem 30 czerwca?

Urlop okolicznościowy na ślub pracownika

Ślub pracownika uprawnia go do dwóch dni wolnych w związku z tą ważną uroczystością. Pracownik zachowuje w tych dniach wolnych prawo do wynagrodzenia. Czy pracownik ma obowiązek przedstawić akt małżeństwa?

Zasady usprawiedliwiania nieobecności w pracy

Pracodawca powinien wprowadzić prawidłowe i dostosowane do potrzeb zakładu pracy regulacje dotyczące sposobów usprawiedliwiania nieobecności w pracy. Jest to bardzo istotne przy ewentualnym ustaleniu, czy w danej sytuacji miało miejsce naruszenie zasad usprawiedliwiania nieobecności i przy wyciągnięciu konsekwencji dyscyplinarnych z tego powodu wobec pracownika. Częste, a zwłaszcza niezaplanowane nieobecności pracownicze mogą narażać pracodawcę na poważne szkody finansowe oraz w znacznym stopniu dezorganizować proces pracy.

Choroba nauczyciela akademickiego

Jestem nauczycielem akademickim. Czy za zwolnienie lekarskie otrzymane z powodu choroby należy mi się zasiłek chorobowy, czy wynagrodzenie za czas choroby?

Czy w zaświadczeniu o utraconych zarobkach uwzględnia się ekwiwalent za odzież roboczą

Pracownik był wezwany do sądu w charakterze świadka. Z tego powodu opuścił dzień pracy. Obecnie wystawiamy mu zaświadczenie dla sądu o utraconych w tym dniu zarobkach. Pracownik otrzyma również zmniejszony ekwiwalent za odzież roboczą z powodu niewykonywania pracy w dniu stawienia się w sądzie. Czy w zaświadczeniu powinniśmy uwzględnić ekwiwalent za odzież roboczą?

Zasiłek przy pobycie w szpitalu

Jestem w 7. miesiącu ciąży, zostałam przyjęta do szpitala. Szpital zawiadomił pisemnie mojego pracodawcę o fakcie przyjęcia mnie na oddział. Czy na podstawie tego dokumentu mój pracodawca jest zobowiązany do wypłaty zasiłku chorobowego, po wykorzystaniu okresu wypłaty wynagrodzenia chorobowego?

Zatrudnianie pracowników tymczasowych w okresie świąt

Prowadzę sieć całodobowych sklepów spożywczych. Chciałbym, aby moje sklepy były czynne również w Boże Ciało, które przypada w tym roku 11 czerwca. Czy w związku z tym mogę w to święto zatrudnić w sklepach pracowników tymczasowych?

Ustanie stosunku pracy - obowiązki pracodawcy

Pracodawca ma wiele obowiązków związanych ze zwolnieniem pracownika. Musi pamiętać m.in. o udzieleniu mu dni wolnych na poszukiwanie pracy oraz o wydaniu świadectwa pracy.

Dni wolne na urodzenie dziecka

Pracownik, któremu urodziło się dziecko, ma prawo do dni wolnych w związku z tym ważnym wydarzeniem. Ile dni urlopu okolicznościowego mu przysługuje? Czy otrzyma za ten czas wolny od pracy wynagrodzenie? Czy musi przedstawić akt urodzenia dziecka?

Czy w niedzielę 3 maja pracownicy mogą pracować w placówkach handlowych

Prowadzę sklep, w którym zatrudniam 3 pracowników. Sklep jest czynny każdego dnia. Czy w święto 3 maja, które przypada w tym roku w niedzielę, mogę nakazać pracownikom przyjść do pracy?

Urlop okolicznościowy

Pracownik jest zatrudniony na stanowisku informatyka. Pracuje w naszej firmie od 5 lat. Dwa dni temu jego żona urodziła bliźnięta. Ile dni zwolnienia okolicznościowego przysługuje mu w tej sytuacji?

Wypowiedzenie w okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy

Pracuję w zakładzie fryzjerskim na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W czwartek po podpisaniu listy obecności wezwano mnie do kadr i wręczono mi wypowiedzenie. Bardzo się w związku z tym zdenerwowałam. Źle się poczułam i poszłam do lekarza, który stwierdził, że mam bardzo wysokie ciśnienie i dał mi 6 dni zwolnienia lekarskiego. Czy w tej sytuacji wypowiedzenie będzie skuteczne?

W jakiej wysokości przysługuje zasiłek chorobowy za okres pobytu w hospicjum

Pracownik miał 30 grudnia 2008 r. wypadek samochodowy niezwiązany z pracą. Dostarczył nam zwolnienia lekarskie na okres od 30 grudnia 2008 r. do 15 lutego 2009 r. Zwolnienie wystawił szpital. Obejmuje ono 40 dni pobytu w szpitalu i 8 dni zwolnienia poszpitalnego. Kolejne zwolnienie, na okres od 16 do 28 lutego 2009 r., zostało wystawione przez hospicjum. W 2008 r. otrzymał już wynagrodzenie chorobowe za 33 dni. W jakiej wysokości powinniśmy wypłacić zasiłek chorobowy?

Czy można zmienić ustalone ze związkami zawodowymi w regulaminie pracy dni wolne od pracy w 2009 r.

Ustaliliśmy ze związkami zawodowymi aneks do regulaminu pracy w sprawie dodatkowych dni wolnych w 2009 r. w naszym zakładzie pracy. Będą to wszystkie wolne soboty, a za święto przypadające 15 sierpnia wyznaczyliśmy dzień wolny 17 sierpnia, natomiast za święto 26 grudnia dzień wolny pracownicy odbiorą 21 grudnia. Czy te 2 dni będzie można ewentualnie w późniejszym terminie zmienić już bez uzgodnienia ze związkami, tylko na podstawie zarządzenia prezesa spółki?

Za które święta w 2009 r. trzeba wyznaczyć pracownikom dodatkowe dni wolne

Chcemy przekazać pracownikom informację dotyczącą dni wolnych z tytułu świąt w 2009 r. Praca w naszym zakładzie odbywa się od poniedziałku do piątku. Pracownicy mają soboty i niedziele wolne z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Za jakie święta przypadające w 2009 r. należy wyznaczyć pracownikom dodatkowy dzień wolny od pracy, a za które święta taki dzień nie przysługuje?

Kiedy zgłosić nieobecność?

Rozchorowałem się i nie poszedłem do pracy. Do jakiego czasu muszę zgłosić pracodawcy swoją nieobecność spowodowaną chorobą. 

Urlop okolicznościowy z powodu śmierci babci

Czy pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu okolicznościowego pracownikowi z powodu śmierci babci? Czy dzień wolny z powodu zgonu członka rodziny jest płatny?

Urlop okolicznościowy na pogrzeb teściowej

Zmarła moja teściowa. Chcę pomóc mężowi załatwić wszelkie formalności związane z pogrzebem teściowej. Czy przysługuje mi urlop okolicznościowy?

Na jakie urlopy okolicznościowe może liczyć pracownik?

Urlopy okolicznościowe to nazwa potoczna. Używana jest do określenia dni, w których pracownik jest zwolniony od obowiązku świadczenia pracy. Pracodawca ma zaś obowiązek wypłacić za taki dzień wynagrodzenie. Urlopy te związane są z ważnymi wydarzeniami rodzinnymi i osobistymi pracownika.

Czy można wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe na podstawie oświadczenia lekarza

Pracownik powinien pracować 2 stycznia 2009 r., ale rano powiadomił nas, że idzie do lekarza i nie przyjdzie do pracy. Zwolnienie lekarskie miał dostarczyć po powrocie do pracy 5 stycznia 2009 r. Do dzisiaj nie dostarczył mam tego zwolnienia - twierdzi, że je zgubił. Przyniósł zaświadczenie od lekarza, ale nie na formularzu ZUS ZLA, że 2 stycznia 2009 r. był chory. Czy na tej podstawie możemy usprawiedliwić nieobecność w pracy pracownika i wypłacić wynagrodzenie chorobowe za 2 stycznia 2009 r.?

Zwolnienie ławnika na rozprawę

Zostałem ławnikiem. Czy pracodawca ma obowiązek zwalniać mnie na rozprawy, czy może muszę w związku z tym wziąć urlop wypoczynkowy. A co z moim wynagrodzeniem.  

Dzień wolny za delegację w niedzielę

Nasza firma wysyła pracowników w delegację. Wyjazd ma nastąpić w niedzielę rano, natomiast powrót w środę wieczorem. Czy w zaistniałej sytuacji mamy udzielić pracownikom dnia wolnego za niedzielę, czy też powinniśmy zapłacić pracownikom dodatki?

Jak korzystnie zaplanować urlop w 2009 r.

Początek nowego roku kalendarzowego to czas na zaplanowanie urlopu wypoczynkowego. Znając kilka podstawowych zasad dotyczących urlopów wypoczynkowych, można tak zaplanować urlop, aby zyskać jak najwięcej dni odpoczynku.

Święta dla pracowników innych wyznań

Pracodawca musi liczyć się z koniecznością udzielenia dodatkowych dni wolnych od pracy pracownikom innych wyznań niż rzymskokatolickie. Za udzielone dni wolne pracodawca nie musi płacić wynagrodzenia.

Rekompensata za dyżur

Pracodawca zobowiązuje pracownika do pozostawania na dyżurze w zakładzie pracy, przy czym dyżur ten jest płatny tylko w godzinach pracy, natomiast w zamian za dyżur poza 8-godzinnym dniem pracy przysługuje jedynie czas wolny od pracy w tym samym wymiarze. Czy jego postępowanie jest zgodne z prawem?

Opieka nad dzieckiem

Pracownik, który wychowuje dziecko w wieku do 14 lat, ma prawo do 2 dni płatnego zwolnienia od pracy w danym roku kalendarzowym, niezależnie od liczby dzieci.

Czy pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy na ślub kościelny, jeżeli wcześniej zawarł ślub cywilny

Pracownik kilka lat temu zawarł ślub cywilny. Obecnie ma zamiar zawrzeć ślub kościelny, ponieważ zmarł pierwszy mąż jego żony i jest to prawnie dozwolone. Czy w takiej sytuacji przysługują mu ponownie 2 dni zwolnienia od pracy na ślub?

Czy pracownikowi, którego żona nie pracuje, przysługuje prawo do 2 dni opieki na dziecko

Żona jednego z naszych pracowników studiuje zaocznie i nigdzie nie pracuje. Czy w takim przypadku pracownik ma prawo do 2 dni opieki na dziecko? Jego żona może przecież zająć się dzieckiem, kiedy pracownik jest w pracy. Żona innego pracownika pracuje w gospodarstwie rolnym. Czy temu pracownikowi przysługuje prawo do 2 dni zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem?

Polski pracownik delegowany do Francji a dzień wolny w święto narodowe

Pracownik, obywatel polski zatrudniony w naszej firmie w Polsce został skierowany do pracy we Francji na 3 miesiące. W związku z tym zmieniliśmy jego miejsce pracy na Lyon (Francja). Czy w takim przypadku ma on prawo do dnia wolnego 14 lipca br., w którym przypada święto narodowe Francji?

Udział pracownika w szkoleniu

 Pracownicy naszej firmy zostali przeszkoleni z zakresu bhp w dniu rozkładowo wolnym od pracy (sobota). Szkolenie dla poszczególnych grup pracowników odbyło się w godz. 7.00-9.00, 9.00-11.00 i 11.00-13.00. Normalnie pracownicy ci są zatrudnieni od poniedziałku do piątku w stałych godzinach od 8.00 do16.00. Do końca okresu rozliczeniowego, czyli do końca czerwca br., nie było możliwe udzielenie im dnia wolnego. Termin wypłaty wynagrodzeń w naszej firmie przypada do 10. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Jakie dodatki do wynagrodzeń powinniśmy wypłacić tym pracownikom?

Dodatki do wynagrodzenia za udział w sobotnim szkoleniu

Pracownicy naszej firmy zostali przeszkoleni z zakresu bhp w dniu rozkładowo wolnym od pracy (sobota). Szkolenie dla poszczególnych grup pracowników odbyło się w godz. 7.00-9.00, 9.00-11.00 i 11.00-13.00. Normalnie pracownicy ci są zatrudnieni od poniedziałku do piątku w stałych godzinach od 8.00 do16.00. Do końca okresu rozliczeniowego, czyli do końca czerwca br., nie było możliwe udzielenie im dnia wolnego. Termin wypłaty wynagrodzeń w naszej firmie przypada do 10. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Jakie dodatki do wynagrodzeń powinniśmy wypłacić tym pracownikom?

Czy możliwe jest "odwrócenie" rozliczania czasu pracy

W pewnych sytuacjach możliwe jest rozliczanie czasu pracy w ten sposób, że najpierw jest udzielany pracownikom czas wolny (z powodu np. braku zamówień), a następnie (gdy pojawia się konieczność uruchomienia i zwiększenia produkcji czy sprzedaży) odpracowywanie wskazanego wyżej czasu wolnego - pod warunkiem ustalenia takich zasad rozliczania czasu pracy w przepisach zbiorowego prawa pracy, tj. porozumienia ze związkami zawodowymi lub układu zbiorowego pracy, zawartych skutecznie i zgodnie z prawem (wyrok Sądu Najwyższego z 7 maja 2008 r., II PK 331/07).

Jak rozliczyć pracę w dniu wolnym udzielonym za 3 maja

W naszej firmie obowiązuje 3-miesięczny (kwartalny) okres rozliczeniowy. Piątek 2 maja był dla naszych pracowników dniem wolnym w zamian za sobotę 3 maja. Jeden z zatrudnionych, mimo że wcześniej wyznaczyliśmy ten dzień jako wolny, musiał przyjść do pracy, aby wyładować wózkiem widłowym TIR-a, który przyjechał niespodziewanie tego dnia z transportem. Jaki dodatek do wynagrodzenia przysługuje pracownikowi w związku z pracą w tym dniu, jeżeli pracownik przepracował 8 godzin?

Jak zrekompensować pracownikowi pracę w godzinach nadliczbowych

Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, pracujący po 8 godzin dziennie w dwumiesięcznym okresie rozliczeniowym, pracował w maju w godzinach nadliczbowych (dwa razy został dłużej w pracy). Jednego dnia pracował 10 godzin, a drugiego dnia 12. Pracownik wystąpił do nas o udzielenie 6 godzin czasu wolnego w sierpniu br. Jakie wynagrodzenie należy wypłacić temu pracownikowi za maj, jeśli jego stała pensja wynosi 2000 zł?

Jednodniowa nieobecność zleceniobiorcy w pracy

Zatrudniłem na podstawie umowy zlecenia osobę do sprzątania pomieszczeń. Umowa wskazuje, że zleceniobiorca ma „sprzątać pomieszczenia biurowe firmy...” Tylko w taki sposób scharakteryzowaliśmy w niej zobowiązanie do wykonywania pracy. Zleceniobiorca nie przyszedł jednego dnia do pracy. Czy mogę uznać to za nieprawidłowe wykonywanie umowy?

Czy pracownicy przysługuje zwolnienie od pracy z powodu śmierci ojca jej konkubenta

Jedna z naszych pracownic od kilku lat jest w nieformalnym związku. Ostatnio poprosiła o udzielenie dania wolnego z powodu pogrzebu ojca swojego konkubenta. Czy przysługuje jej taki dzień wolny?

Zwolnienia od pracy z powodu świąt religijnych

Wśród pracowników zatrudnionych w naszej firmie są od niedawna pracownicy wyznania prawosławnego. Święta religijne obchodzone przez tych pracowników nie pokrywają się ze świętami, które wynikają z przepisów dotyczących dni wolnych od pracy. W jaki sposób należy prawidłowo udzielać zwolnień od pracy wspomnianym pracownikom na obchodzenie przez nich świąt? Jak powinni oni udokumentować swoje wyznanie; czy tylko ustnym oświadczeniem?

Niezdolność do pracy a podpisywanie dokumentów firmowych

Prowadzę małą firmę, w której zatrudniam 20 osób. Co prawda, obsługę księgową prowadzi wyspecjalizowana firma, ale listy płac zawsze podpisuję osobiście. Czy w czasie zwolnienia lekarskiego mogę podpisywać takie listy?

Jakie są zasady ustalania prawa do "trzynastki"

W pierwszym kwartale każdego roku pracownikom jednostek sfery budżetowej wypłaca się dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługujące za pracę w poprzednim roku, tzw. trzynastkę. W przepisach nie określono wszystkich sytuacji, z jakimi służby kadrowo-płacowe spotykają się w praktyce przy ustalaniu prawa do tego świadczenia.

Kiedy szkolenie wlicza się do czasu pracy

Pracownica pracująca na zmiany w systemie równoważnego czasu pracy po 12 godzin została wysłana na szkolenie zorganizowane przez pracodawcę w sobotę, czyli w dniu, który był dla niej dniem wolnym od pracy. Czy za ten dzień przysługuje jej inny dzień wolny od pracy? Czy dzień szkolenia wlicza się do czasu pracy? Należy podkreślić, że pracodawca wymagał od pracowników udziału w tym szkoleniu, co w praktyce odebrało im wolną sobotę - pyta Czytelnik z Wrocławia.

Zadaniowy system czasu pracy

Zakres obowiązków pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowniczym powinien być tak ukształtowany, by w prawidłowym założeniu mógł on je wykonać w ustawowym czasie pracy.

Działania na rzecz równości kobiet i mężczyzn (cz. 1)

Komisja Europejska przygotowała plan, którego celem jest określenie działań Wspólnoty dla zrównania szans kobiet i mężczyzn na lata 2006-2010. Ma on fundamentalne znaczenie także dla kobiet pracujących w Polsce.

Wynagrodzenie za czas nieobecności w pracy

Wynagrodzenie przysługuje pracownikom za wykonywaną pracę. Jednak w pewnych sytuacjach pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikom pensję, gdy nie wykonują żadnej pracy.

REKLAMA