REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Fundusz Pracy, Opieka nad dzieckiem

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Danina solidarnościowa od dochodów i część składki z Funduszu Pracy 2019

Danina solidarnościowa od dochodów osób fizycznych wynosić będzie 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej miliona złotych za rok podatkowy. To główne założenia programu wsparcia osób niepełnosprawnych. Część składki będzie pochodziła z Funduszu Pracy. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

Fundusz pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych 2019

W 2019 r. ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych będą finansowane koszty staży i szkoleń lekarzy, dentystów. Ponadto zmiany obejmą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych - przewiduje projekt ustawy okołobudżetowej na 2019 r.

Urlop ojcowski w 2019 r. – ile trwa, wzór wniosku, zasady

Zasady udzielania urlopu ojcowskiego nie uległy żadnym zmianom. W 2019 roku pracownik-ojciec nadal będzie mógł skorzystać z dwóch tygodni urlopu ojcowskiego. Zapoznaj się z najważniejszymi zasadami udzielania urlopu ojcowskiego. Pobierz wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko niepełnosprawne - nowe uprawnienia 2018

Zasiłek opiekuńczy na dziecko niepełnosprawne od 6 czerwca 2018 r. uległ pewnym modyfikacjom. Nowe uprawnienia dotyczą rodziców opiekujących się dziećmi do lat 18, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności bądź o znacznym stopniu niepełnosprawności. Ponadto wydłużono zasiłek opiekuńczy dla dzieci niepełnosprawnych mających ukończone 14 lat z 14 do 30 dni.

Elastyczna praca dla rodziców niepełnosprawnych dzieci po zmianach 2018

Od 6 czerwca 2018 r. rodzice dzieci niepełnosprawnych zyskali nowe uprawnienia w zakresie czasu pracy, pozwalające im w łatwiejszy sposób pogodzić obowiązki pracownicze ze sprawami osobistymi, między innymi poprzez wprowadzenie elastycznych form organizacji czasu pracy na wniosek wiążący pracodawcę.

Zasiłek opiekuńczy 2019 - komu przysługuje i ile wynosi

Zasiłek opiekuńczy przysługuje każdemu ubezpieczonemu w celu sprawowania opieki nad dziećmi lub innymi chorymi członkami rodziny. Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego nie może przekroczyć 60 dni w roku. Jakie są zasady przyznawania zasiłku w 2019 roku?

Zasady udzielania dni wolnych na opiekę nad dzieckiem dla nauczycieli

Od 1 stycznia 2018 r. zmieniły się zasady udzielania wolnego na opiekę nad dzieckiem dla nauczycieli. W wyniku zmian w Karcie Nauczyciela, nauczyciel nie ma prawa skorzystać z opieki na dziecko w wymiarze godzinowym.

Danina solidarnościowa od najlepiej zarabiających od 1 stycznia 2019 r.

Osoby fizyczne, których dochody w roku podatkowym przekroczą 1 mln złotych zapłacą daninę solidarnościową w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Nowy podatek zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Zmiany dla bezrobotnych w projekcie ustawy o rynku pracy w 2019 r.

Projekt nowej ustawy o rynku pracy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przewiduje szereg istotnych zmian dla bezrobotnych. Najważniejsze z nich przewidują mechanizmy wspomagające długotrwale bezrobotnych oraz podwyżki zasiłków dla osób z odpowiednim stażem pracowniczym. Według zapowiedzi, nowa ustawa ma obowiązywać już od 1 stycznia 2019 r.

Ulga na start na przykładach - składki ZUS 2018/2019

Ulga na start dla nowych przedsiębiorców obowiązuje od 30 kwietnia 2018 r. Przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze sześć miesięcy działalności. Jak wygląda to w praktyce?

Zasiłek opiekuńczy - ważne zmiany od 6 czerwca 2018 r.

Rodzice, którzy opiekują się dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności zyskają nowe uprawnienia do zasiłku opiekuńczego. Projekt wydłuża z 14 do 30 dni prawo do zwolnienia z pracy z tytułu opieki nad chorym, niepełnosprawnym dzieckiem. Zmiany weszły w życie 6 czerwca 2018 r.

Zwolnienie od pracy na dziecko do 14 lat w 2018 r. - 2 dni albo 16 godzin

Pracownik, który wychowuje przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, może skorzystać w ciągu roku kalendarzowego ze zwolnienia od pracy w wymiarze 2 dni albo 16 godzin. Jakie są zasady korzystania z tego zwolnienia w 2018 r.?

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem w 2018 r. - podstawowe informacje, wzór wniosku

Pracujący rodzice mogą skorzystać ze zwolnienia od pracy na opiekę nad zdrowym dzieckiem do 14 roku życia. Jaki jest wymiar zwolnienia w 2018 roku? W tym artykule znajdziesz podstawowe informacje o zwolnieniu i wzór wniosku o udzielenie zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem.

Łączenie pracy z urlopem rodzicielskim a składki na FP i FGŚP

Przepisy prawa pozwalają pracodawcy korzystać z wielu zwolnień z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pieniężnych. Czy w trakcie łączenia przez pracownika pracy z urlopem rodzicielskim można korzystać ze zwolnienia ze składek na FP i FGŚP?

Urlop wychowawczy w 2018 r. - ile trwa, wniosek-wzór

Wymiar urlopu wychowawczego w 2018 roku to maksymalnie 36 miesięcy. Rodzice mogą skorzystać z urlopu wychowawczego do momentu ukończenia przez dziecko 6 roku życia. O czym warto pamiętać przy składaniu wniosku o urlop? Przedstawiamy wzór wniosku o urlop wychowawczy.

Stare rachunki bankowe do wpłat ZUS zamknięte od 1 stycznia 2018 r.

Rachunki, na które płatnicy opłacali należności składkowe, zostały zamknięte od 1 stycznia 2018 r. i nie można ich użyć do opłacania składek. Od 1 stycznia 2018 r. płatnicy składek mają obowiązek opłacać wszystkie należności na rzecz ZUS jednym przelewem, bezpośrednio na numer rachunku składkowego przyznanemu indywidualnie każdemu z nich.

Składki ZUS, FGŚP i FP w 2018 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił informację dotyczącą wysokości składek na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i na Fundusz Pracy za miesiące styczeń - grudzień 2018 r. Ile wynoszą?

E-składka 2018 - jeden przelew do ZUS

Od 1 stycznia 2018 roku firmy, przedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione będą opłacać wszystkie składki ZUS na indywidualny numer rachunku składkowego. Oznacza to, że przedsiębiorca zamiast trzech albo czterech przelewów będzie dokonywał tylko jednego na swój numer rachunku składkowego.

Składka ZUS (e-składka) od 1 stycznia 2018 r. - zasady rozliczeń

Od 1 stycznia 2018 r. wszystkie składki na ZUS będą realizowane na jeden, przydzielony przez ZUS numer rachunku. W pierwszej kolejności wpłaty będą zaliczane na poczet zadłużeń, a następnie na bieżące należności. Jakie będą zasady rozliczeń składek w ramach jednego konta od 1 stycznia 2018 r.?

Świadczenie pielęgnacyjne w 2018 r. – wyższa kwota, wniosek (druk)

Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia w 2018 roku, wzrośnie również kwota świadczenia pielęgnacyjnego. Ile będzie wynosić świadczenie pielęgnacyjne w 2018 roku i komu będzie przysługiwało? Pobierz wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na okres zasiłkowy 2017/2018.

Zasiłek opiekuńczy - nowe druki Z-15A i Z-15B

Od 5 września 2017 r. obowiązują nowe druki wniosku o zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem (Z-15A) i wniosku o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny (Z-15B). Zastąpiły one dotychczasowy druk Z-15. Komu przysługuje zasiłek i jak złożyć nowe druki?

Nowy projekt ws. ubezpieczeń społecznych dla pracujących studentów

Absolwenci studiów pierwszego stopnia mają zostać zwolnieni z odprowadzania składek emerytalno-rentowych, zdrowotnych, na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - wynika z projektu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zasiłek opiekuńczy w 2018 r.

Pod pojęciem zasiłku opiekuńczego rozumiemy świadczenie pieniężne przysługujące osobie ubezpieczonej, która w wyniku sprawowania koniecznej opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny nie może wykonywać pracy zarobkowej. Kiedy dokładnie możemy się o niego ubiegać i jakie dokumenty należy złożyć? Czy mamy przygotować się na kluczowe zmiany?

Zmiany dla pracujących rodziców dzieci niepełnosprawnych

Wydłużenie okresu zasiłku opiekuńczego, możliwość wykonywania pracy w formie telepracy dla rodziców osób niepełnosprawnych - to tylko niektóre z założeń projektu ustawy przygotowanego w MRPiPS.

E-składka w ZUS od 1 stycznia 2018 r.

Od 1 października 2017 r. ZUS rozpoczął wysyłkę listów z informacją o nowym, indywidualnym numerze rachunków. W przypadku braku numeru nie będzie możliwości opłacenia składek. Od 1 stycznia 2018 r. będzie można opłacać wszystkie składki jednym przelewem.

Prawa pracownika-ojca po urodzeniu dziecka 2017/2018

Pracownikowi-ojcu przysługuje szereg uprawnień związanych z rodzicielstwem, między innymi: urlop ojcowski, urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia się dziecka czy urlop rodzicielski. Z jakich innych uprawnień może skorzystać ojciec dziecka?

Zasiłek opiekuńczy 2017/2018 - nowe druki Z-15A i Z-15B

Od 5 września 2017 r. obowiązują nowe druki wniosku o zasiłek opiekuńczy - Z-15A i Z-15B. Zastąpiły one dotychczasowy formularz Z-15. Zasiłek opiekuńczy przysługuje zarówno w przypadku opieki nad chorym jak i zdrowym dzieckiem.

Zasiłek opiekuńczy na chore dziecko - ile wynosi, dokumenty

Zasiłek opiekuńczy przysługuje na okres zwolnienia uprawnionego od wykonywania pracy, nie dłużej jednak niż przez okres 60 dni w roku kalendarzowym w przypadku opieki nad dziećmi oraz 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad innymi członkami rodziny. Jaka jest wysokość zasiłku opiekuńczego?

Zasiłek opiekuńczy 2017

W 2017 roku wysokość zasiłku opiekuńczego stanowi 80% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, wypłacanego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Czy w 2017 roku zostaną wprowadzone zmiany w obliczaniu wysokości zasiłku?

Zasiłek dla bezrobotnych dla przedsiębiorcy od 2018 roku

Od 2018 roku przedsiębiorcy płacący mały ZUS będą mieć prawo do zasiłku dla bezrobotnych - wynika z projektu przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju. Nie wszyscy przedsiębiorcy zostaną objęci ochroną przed utratą zatrudnienia.

KE postuluje zwiększenie wymiaru urlopu opiekuńczego dla pracowników

Propozycja dyrektywy dotyczącej godzenia życia zawodowego i rodzinnego to pierwsza konkretna inicjatywa legislacyjna przedstawiona przez Komisję w ramach tworzonego filaru praw socjalnych.

Powstanie projekt obniżający koszty pracy, wyższe zarobki dla pracowników

Według zapowiedzi ma powstać projekt obniżający pozapłacowe koszty pracy. Celem projektu jest zbliżenie się do poziomu zarobków w Europie. Jednocześnie proponowane są zmiany dla przedsiębiorców rozliczających się PIT-em.

Urlop ojcowski - dokumenty 2017 r.

Zgodnie z kodeksem pracy, dwutygodniowy urlop ojcowski przysługuje ojcu, który jest zatrudniony w ramach stosunku pracy. W celu jego uzyskania należy przedłożyć pracodawcy wniosek oraz wymagane dokumenty.

Zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie przedemerytalne dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Od 1 stycznia 2017 r. byli opiekunowie zmarłych osób niepełnosprawnych mogą otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, a następnie świadczenie przedemerytalne. To drugie świadczenie uzyskają tylko wtedy, gdy mają odpowiedni wiek i staż ubezpieczeniowy.

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem w 2017 r.

W 2017 r. nie zmienią się zasady korzystania ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem do 14 roku życia. Pracownik może skorzystać ze zwolnienia w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Poniżej wzór wniosku o udzielenie zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem.

Urlop wychowawczy 2017

Wymiar urlopu wychowawczego to maksymalnie 36 miesięcy. Może być wykorzystany przez rodziców dziecka na różne sposoby. W celu skorzystania z urlopu wychowawczego należy złożyć wniosek. Co powinien zawierać wniosek i jakie dokumenty do niego dołączyć?

Składki ZUS, FGŚP i FP w 2017 r.

ZUS podał informację dotyczącą podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, wysokości składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Pracy w 2017 r. Ile wynoszą?

Obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy

Składka na Fundusz Pracy przyznawana jest na cele dotyczące aktywizacji osób bezrobotnych, zasiłki. Kto ma obowiązek jej odprowadzania i w jakiej wysokości?

Zasiłek macierzyński i opieka nad dzieckiem a działalność gospodarcza

Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje przedsiębiorcy podlegającemu dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Czy osoba prowadząca działalność może korzystać ze świadczeń podczas sprawowania opieki nad dzieckiem? Od stycznia 2016 roku osoby prowadzące działalność pozarolniczą, które nie pobierają zasiłku macierzyńskiego, mają prawo ubiegać się o tzw. świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł miesięcznie.

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem a zmiana wymiaru etatu w trakcie roku

Od 2 stycznia 2016 r. pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo dwóch dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Jak udzielić zwolnienia na opiekę w przypadku zmiany wymiaru etatu w trakcie roku?

Natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn niezawinionych przez pracownika (art. 53 k.p.)

Co do zasady w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy pracodawca nie może wypowiedzieć mu umowy o pracę (zob. art. 41 k.p.). Należy jednak pamiętać, że ochrona pracownika przed wypowiedzeniem nie trwa bez końca. Kiedy zatem pracodawca może rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym z pracownikiem, który z przyczyn niezawinionych nie pojawia się w pracy?

Zasiłek opiekuńczy - niezbędne dokumenty

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Ubezpieczony występujący o wypłatę zasiłku powinien złożyć niezbędne dokumenty.

Urlop wychowawczy 2017 - wniosek, terminy, wzór

W 2017 r. nie zmienią się zasady korzystania z urlopu wychowawczego. Wniosek o urlop wychowawczy powinien być złożony na piśmie w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Przedstawiamy wzór wniosku o urlop wychowawczy.

Wniosek o zasiłek opiekuńczy ZUS Z-15 - wzór

Zasiłek opiekuńczy przysługuje zarówno w przypadku opieki nad chorym jak i zdrowym dzieckiem. W tym celu rodzic musi wystąpić z wnioskiem o jego wypłatę. Wnioskiem tym jest formularz ZUS Z-15.

Zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy

Opłacanie składek na Fundusz Pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Od tej zasady istnieją wyjątki. Kto może zostać zwolniony z opłacania składek na Fundusz Pracy?

Prawa ojca w Kodeksie pracy

Pracujący ojciec może skorzystać z wielu uprawnień związanych z narodzinami dziecka. Kodeks pracy przewiduje dla ojców, m.in. urlop ojcowski, tzw. tacierzyński, rodzicielski czy wychowawczy. Jakie inne przywileje przysługują ojcom?

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców będących w nieformalnym związku

Ustawodawca wyraźnie określił kto i w jakich sytuacjach może nabyć prawo do zasiłku opiekuńczego. Czy pracownikowi, który wystąpił o zasiłek z tytułu opieki nad chorym 4 letnim dzieckiem i nie pozostaje w związku małżeńskim z matką dziecka, przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy 2016

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko za czas sprawowania opieki nad dzieckiem, ale także za okres sprawowania opieki nad innym chorym członkiem rodziny. Jakie są zasady jego przyznawania w 2016 roku?

Urlop rodzicielski przy niepełnym wymiarze czasu pracy

Od 2 stycznia 2016 r. nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła nowe, korzystniejsze dla zatrudnionych zasady łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą zawodową. Trudności jednak może przysporzyć urlop rodzicielski przy niepełnym wymiarze czasy pracy. Jak obliczyć wynagrodzenie?

Wydłużenie urlopu rodzicielskiego od stycznia 2016

Od 2 stycznia 2016 r. jeśli rodzic zdecyduje się łączyć urlop rodzicielski z pracą na część etatu, proporcjonalnie wydłuży się czas pobierania zasiłku macierzyńskiego. Oznacza to, że wymiar urlopu podwoi się i będzie wynosił nie 32, tylko 64 tygodnie.

REKLAMA