REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek opiekuńczy 2017

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Weronika Białek
Zasiłek opiekuńczy 2017/ fot. Fotolia
Zasiłek opiekuńczy 2017/ fot. Fotolia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2017 roku wysokość zasiłku opiekuńczego stanowi 80% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, wypłacanego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Czy w 2017 roku zostaną wprowadzone zmiany w obliczaniu wysokości zasiłku?

Sprawdź -> Zasiłek opiekuńczy w 2018 r.

REKLAMA

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, zwolnionemu z wykonywania pracy z powodu co najmniej jednej przesłanki wymienionej w art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Przysługuje on na okres zwolnienia uprawnionego od wykonywania pracy, nie dłużej jednak niż przez okres 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dziećmi oraz 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad innymi członkami rodziny.

Zmiany w przyznawaniu zasiłku

W 2017 roku sposób obliczania ani wysokość zasiłku opiekuńczego nie zmieniła się, nie są także prowadzone działania dążące do zwiększenia jego wysokości. Także przepisy określające osoby uprawnione do pobierania zasiłku opiekuńczego pozostały niezmienione. Warto jednak pamiętać, że od 1 stycznia 2016 roku zaświadczenia lekarskie wymagane do wniosku o przyznanie zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym mogą być wydawane w formie elektronicznej, ale już od 1 stycznia 2018 roku będą wydawane wyłącznie w takiej formie.

Polecamy książkę: Dokumentacja kadrowa. Wzory dokumentów i wyjaśnienia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymagane dokumenty

Wyłączając sposób wystawiania zaświadczeń lekarskich w przypadku opieki nad chorym, nie nastąpiły zmiany w obowiązujących dokumentach wymaganych do złożenia wniosku o zasiłek opiekuńczy. W przypadku osoby chorej nad którą sprawowana jest opieka w kraju jest to zaświadczenie lekarskie wystawione w formie uznanej przez ZUS. W przypadku opieki nad chorym sprawowanej za granicą wymagane będzie - przetłumaczone na język polski - zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub lekarza:

  • zawierające nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza, opatrzone datą wystawienia i podpisem;
  • określające początkową i końcową datę niezdolności do pracy.

W przypadku sprawowania opieki poza terytorium kraju, ale na terytorium Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw stron umów międzynarodowych w zakresie zabezpieczenia społecznego, których stroną jest Rzeczpospolita Polska nie wymaga się tłumaczenia zaświadczeń wystawianych przez placówki lecznicze i lekarzy działających na terenie tych państw.

Jeżeli opieka jest sprawowana nad dzieckiem do 8 roku życia wymagane są dokumenty poświadczające zamknięcie placówki edukacyjnej do której uczęszczało dziecko lub decyzja inspektora sanitarnego poświadczająca konieczność izolacji dziecka i/lub zaświadczenie potwierdzające niezdolność małżonka lub rodzica dziecka do sprawowania nad nim opieki.

Dokładny i wyczerpujący spis dokumentów obowiązujących przy składaniu wniosku o zasiłek opiekuńczy: http://www.zus.pl/swiadczenia/zasilki/zasilek-opiekunczy/niezbedne-dokumenty

Kiedy dostaniemy odmowę przyznania zasiłku?

Jeżeli opieka nie jest sprawowana nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat, to w przypadku pozostawania w gospodarstwie domowym innego członka rodziny, mogącego zapewnić choremu opiekę zasiłek opiekuńczy nie zostanie nam przyznany. Z tą samą sytuacją spotkamy się jeżeli jesteśmy w czasie urlopu bezpłatnego lub urlopu wychowawczego. Decyzja odmowna spotka nas również w wypadku, gdy zasiłek miałby być wydany na okres, za który wnioskodawcy zachowuje prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów szczególnych.

REKLAMA

 Przesłankami do wydania decyzji odmownej są również: odbywanie kary pozbawienia wolności lub tymczasowe aresztowania wyłączając sytuacje w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania. Również jeśli kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich stwierdziła niezgodności i nieprawidłowości w wykorzystywaniu w/w zwolnienia przez wnioskodawcę, nie będzie przysługiwać mu wypłata zasiłku opiekuńczego.

Okres wypłaty zasiłku w całym roku kalendarzowym nie może przekroczyć 60 dni, bez względu na liczbę uprawnionych do jego pobierania oraz bez względu na liczbę osób wymagających  opieki.

Do liczby tej nie wlicza się okresu pobierania zasiłku przez męża lub innego uprawnionego w wypadku gdy matka dziecka pobierająca zasiłek macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie nie jest w stanie samodzielnie zajmować się dzieckiem lub porzuciła je.

Podstawa prawna:

 Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa;

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1) z dnia 8 grudnia 2015 r.w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków

Sprawdź: Wskaźniki i stawki

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA