Kategorie

Zasiłek opiekuńczy 2017

Weronika Białek
Zasiłek opiekuńczy 2017/ fot. Fotolia
Zasiłek opiekuńczy 2017/ fot. Fotolia
Shutterstock
W 2017 roku wysokość zasiłku opiekuńczego stanowi 80% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, wypłacanego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Czy w 2017 roku zostaną wprowadzone zmiany w obliczaniu wysokości zasiłku?

Sprawdź -> Zasiłek opiekuńczy w 2018 r.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, zwolnionemu z wykonywania pracy z powodu co najmniej jednej przesłanki wymienionej w art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Przysługuje on na okres zwolnienia uprawnionego od wykonywania pracy, nie dłużej jednak niż przez okres 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dziećmi oraz 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad innymi członkami rodziny.

Zmiany w przyznawaniu zasiłku

W 2017 roku sposób obliczania ani wysokość zasiłku opiekuńczego nie zmieniła się, nie są także prowadzone działania dążące do zwiększenia jego wysokości. Także przepisy określające osoby uprawnione do pobierania zasiłku opiekuńczego pozostały niezmienione. Warto jednak pamiętać, że od 1 stycznia 2016 roku zaświadczenia lekarskie wymagane do wniosku o przyznanie zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym mogą być wydawane w formie elektronicznej, ale już od 1 stycznia 2018 roku będą wydawane wyłącznie w takiej formie.

Polecamy książkę: Dokumentacja kadrowa. Wzory dokumentów i wyjaśnienia

Wymagane dokumenty

Wyłączając sposób wystawiania zaświadczeń lekarskich w przypadku opieki nad chorym, nie nastąpiły zmiany w obowiązujących dokumentach wymaganych do złożenia wniosku o zasiłek opiekuńczy. W przypadku osoby chorej nad którą sprawowana jest opieka w kraju jest to zaświadczenie lekarskie wystawione w formie uznanej przez ZUS. W przypadku opieki nad chorym sprawowanej za granicą wymagane będzie - przetłumaczone na język polski - zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub lekarza:

 • zawierające nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza, opatrzone datą wystawienia i podpisem;
 • określające początkową i końcową datę niezdolności do pracy.

W przypadku sprawowania opieki poza terytorium kraju, ale na terytorium Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw stron umów międzynarodowych w zakresie zabezpieczenia społecznego, których stroną jest Rzeczpospolita Polska nie wymaga się tłumaczenia zaświadczeń wystawianych przez placówki lecznicze i lekarzy działających na terenie tych państw.

Jeżeli opieka jest sprawowana nad dzieckiem do 8 roku życia wymagane są dokumenty poświadczające zamknięcie placówki edukacyjnej do której uczęszczało dziecko lub decyzja inspektora sanitarnego poświadczająca konieczność izolacji dziecka i/lub zaświadczenie potwierdzające niezdolność małżonka lub rodzica dziecka do sprawowania nad nim opieki.

Dokładny i wyczerpujący spis dokumentów obowiązujących przy składaniu wniosku o zasiłek opiekuńczy: http://www.zus.pl/swiadczenia/zasilki/zasilek-opiekunczy/niezbedne-dokumenty

Kiedy dostaniemy odmowę przyznania zasiłku?

Jeżeli opieka nie jest sprawowana nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat, to w przypadku pozostawania w gospodarstwie domowym innego członka rodziny, mogącego zapewnić choremu opiekę zasiłek opiekuńczy nie zostanie nam przyznany. Z tą samą sytuacją spotkamy się jeżeli jesteśmy w czasie urlopu bezpłatnego lub urlopu wychowawczego. Decyzja odmowna spotka nas również w wypadku, gdy zasiłek miałby być wydany na okres, za który wnioskodawcy zachowuje prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów szczególnych.

Reklama

 Przesłankami do wydania decyzji odmownej są również: odbywanie kary pozbawienia wolności lub tymczasowe aresztowania wyłączając sytuacje w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania. Również jeśli kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich stwierdziła niezgodności i nieprawidłowości w wykorzystywaniu w/w zwolnienia przez wnioskodawcę, nie będzie przysługiwać mu wypłata zasiłku opiekuńczego.

Okres wypłaty zasiłku w całym roku kalendarzowym nie może przekroczyć 60 dni, bez względu na liczbę uprawnionych do jego pobierania oraz bez względu na liczbę osób wymagających  opieki.

Do liczby tej nie wlicza się okresu pobierania zasiłku przez męża lub innego uprawnionego w wypadku gdy matka dziecka pobierająca zasiłek macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie nie jest w stanie samodzielnie zajmować się dzieckiem lub porzuciła je.

Podstawa prawna:

 Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa;

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1) z dnia 8 grudnia 2015 r.w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków

Sprawdź: Wskaźniki i stawki

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?