Zasiłek opiekuńczy - nowe druki Z-15A i Z-15B
REKLAMA
REKLAMA
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, który nie może wykonywać pracy m.in. z powodu konieczności opieki naddzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, placówki, do której uczęszcza dziecko, choroby dziecka do ukończenia 14. roku życia lub innego członka rodziny (art. 36 ustawy zasiłkowej).
REKLAMA
Maksymalny okres pobierania zasiłku opiekuńczego w skali roku kalendarzowego wynosi 60 dni, jeżeli opieka jest sprawowana nad dziećmi, oraz 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka jest sprawowana nad innymi członkami rodziny.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka jest sprawowana nad chorymi dziećmi do ukończenia przez nie 14 lat.
Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami
Wniosek o zasiłek opiekuńczy w imieniu pracownika składa do ZUS płatnik, jeśli na 30 listopada nie zatrudnia więcej niż 20 pracowników. Natomiast w sytuacji, gdy pracodawca jest płatnikiem zasiłków, wniosek o zasiłek opiekuńczy składa się do pracodawcy (zleceniodawcy). Osoby prowadzące działalność gospodarczą składają wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego bezpośrednio do ZUS. Jeżeli płatnikiem zasiłku opiekuńczego będzie ZUS, do wniosku o wypłatę należy dołączyć:
-
zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników (albo zawierającego zakres danych z załącznika nr 1 rozporządzenia w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnychdo przyznania i wypłaty zasiłków, dalej rozporządzania),
-
ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych (albo zawierającego zakres danych z załącznika nr 2 rozporządzenia),
-
ZUS Z-3b - w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą (albo zawierającego zakres danych z załącznika nr 3 rozporządzenia).
Dotychczas ubezpieczony, który wnosił o wypłatę zasiłku opiekuńczego, musiał złożyć wypełniony druk ZUS Z-15 (lub dokument zawierający zakres danych z załącznika nr 6 do rozporządzenia ) oraz:
- oświadczenie - w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko,
- decyzję właściwego inspektora sanitarnego zarządzającego izolację - w przypadku izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej,
- zaświadczenie wystawione przez lekarza, lekarza stomatologa, starszego felczera lub felczera, upoważnionych do wystawiania zaświadczeń lekarskich w razie porodu, choroby lub pobytu małżonka stale opiekującego się dzieckiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej,
- zaświadczenie lekarskie o pobycie matki dziecka w szpitalu oraz oświadczenie ojca dziecka o pobieraniu przez nią zasiłku macierzyńskiego w okresie 8 tygodni po porodzie - w przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem, gdy matka dziecka, która pobrała zasiłek macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, przebywa w szpitalu,
- oświadczenie ubezpieczonego o chorobie niani lub dziennego opiekuna oraz wydruk zaświadczenia lekarskiego lub kopię zaświadczenia lekarskiego wystawionego na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego albo kopię zaświadczenia lekarskiego wystawionego na zwykłym druku, stwierdzającego niezdolność do pracy niani lub dziennego opiekuna, potwierdzone przez ubezpieczonego za zgodność z oryginałem - w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą.
Od 5 września 2017 r. druk ZUS Z-15 zastąpiły nowe druki:
-
Z-15A - wypełnia ubezpieczony, który wnioskuje o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem,
-
Z-15B -wypełnia ubezpieczony, który wnioskuje o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad innym niż dziecko chorym członkiem rodziny.
Wprawdzie nowe druki obowiązują od 5 września 2017 r., ale jeśli po tej dacie płatnik lub ubezpieczony złoży wniosek o zasiłek opiekuńczy na dotychczasowym formularzu Z-15, płatnik zasiłku (ZUS lub pracodawca) rozpatrzy prawo do zasiłku na podstawie tego wniosku.
PODSTAWA PRAWNA:
-
art. 32 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. z 2017 r.poz. 1368
-
§ 30 oraz załączniki nr 1, 2, 3 i 6 do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków - Dz.U. z 2017 r. poz. 87
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat