reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zasiłek macierzyński i opieka nad dzieckiem a działalność gospodarcza

Zasiłek macierzyński i opieka nad dzieckiem a działalność gospodarcza

Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje przedsiębiorcy podlegającemu dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Czy osoba prowadząca działalność może korzystać ze świadczeń podczas sprawowania opieki nad dzieckiem? Od stycznia 2016 roku osoby prowadzące działalność pozarolniczą, które nie pobierają zasiłku macierzyńskiego, mają prawo ubiegać się o tzw. świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł miesięcznie.

Zasiłek macierzyński przysługuje osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, która w okresie objętym ubezpieczeniem chorobowym (warunek konieczny) urodziła dziecko lub przyjęła na wychowanie dziecko (w wieku do 7. roku życia lub 10. roku życia w przypadku dziecka, które ma odroczony obowiązek szkolny) i wystąpiła do sądu z wnioskiem o jego przysposobienie albo przyjęła dziecko w ramach rodziny zastępczej (z wyjątkiem zawodowej rodziny zastępczej).

Z powyższego wynika, że do pobierania zasiłku są uprawnieni również mężczyźni.

Ubezpieczenie chorobowe – warunek konieczny

Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje przedsiębiorcy podlegającemu dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Zasiłek macierzyński, w przeciwieństwie do zasiłku chorobowego (gdzie istnieje konieczność nieprzerwanego podlegania ubezpieczeniu chorobowemu przez okres 90 dni) przysługuje od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

W okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, przedsiębiorca może nadal prowadzić działalność gospodarczą, co w praktyce oznacza że nadal może uzyskiwać przychody z działalności gospodarczej.

Z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej podlegasz wówczas obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, natomiast nie masz obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne (opłacanie składek jest dobrowolne).

Przedsiębiorca z tytułu pobieranego zasiłku macierzyńskiego podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym, dlatego należy wyrejestrować się (od dnia porodu) z tych ubiezpieczeń korzystając z formularza ZUS ZWUA i zgłosić do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego (od dnia porodu) – poprzez formularz ZUS ZZA, przy czym w trakcie postępowania wyjaśniającego, przed dokonaniem zmian  najlepiej skontaktować się ZUS, gdyż tytułem do ubezpieczeń społecznych jest zasiłek macierzyński, ale dopiero po przyznaniu prawa do tegoż zasiłku.

Czas pobierania zasiłku

Czas pobierania zasiłku macierzyńskiego jest taki sam, jak dla osób pracujących na podstawie umowy o pracę. Maksymalny czas wypłaty zasiłku macierzyńskiego wynosi 52 tygodnie. W przypadku urodzenia lub przyjęcia na wychowanie jednocześnie więcej niż jednego dziecka okres wypłaty zasiłku jest dłuższy i w zależności od liczby dzieci może być wydłużony nawet do 71 tygodni.

Ubezpieczenie społeczne przedsiębiorców z tytułu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem

Od września 2013 r. obowiązują nowe przepisy, dzięki którym przedsiębiorcy nabyli prawo do opłacania z budżetu państwa składek na ubezpieczenia społeczne jeśli w okresie sprawowania przez nich osobistej opieki nad dzieckiem zaprzestali lub zawiesili prowadzenie pozarolniczej działalności.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

MODUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama