REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zostań urzędnikiem służby cywilnej. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r. Niższa opłata i nowe kursy

pracownik biuro radość szczęście pracownik podlegający szczególnej ochronie zadowolenie zwycięstwo sukces entuzjazm
Zostań urzędnikiem służby cywilnej. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r. Niższa opłata i nowe kursy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

To już ostatni moment! Chętni do 31 maja 2024 r. mogą zgłaszać się do postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej. Wysokość opłaty została obniżona. Dodano też nowe kursy w Systemie e-learningowym służby cywilnej.

31 maja 2024 r. to ostatni termin

REKLAMA

Autopromocja

Każdego roku Krajowa Szkoła Administracji Publicznej im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego przeprowadza postępowanie kwalifikacyjne w służbie cywilnej. W tym roku zgłoszenia do postępowania kwalifikacyjnego można składać do 31 maja.

Kandydaci przystąpią do sprawdzianu 6 lipca w EXPO XXI Warszawa, przy ul. Ignacego Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie.

Dla kandydatów na urzędnika mianowanego przygotowany został kurs z pytań egzaminacyjnych z poprzednich lat. Jest on dostępny w Systemie e-learningowym służby cywilnej

Urzędnik służby cywilnej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O mianowanie na urzędnika służby cywilnej może ubiegać się każda osoba, która:

 • jest pracownikiem służby cywilnej;
 • pracuje w służbie cywilnej co najmniej trzy lata lub uzyskała zgodę dyrektora generalnego urzędu, aby przystąpić do postępowania kwalifikacyjnego przed ich upływem, jednak nie wcześniej niż po dwóch latach odkąd podjęła pracę w służbie cywilnej;
 • jest magistrem lub posiada równorzędny tytuł zawodowy;
 • zna co najmniej jeden język obcy spośród języków roboczych Unii Europejskiej lub jeden z następujących języków: arabski, białoruski, chiński, islandzki, japoński, norweski, rosyjski, ukraiński;
 • jest żołnierzem rezerwy lub nie podlega obowiązkowi obrony Ojczyzny.

W bieżącym roku limit uprawnionych do mianowania wynosi 400 osób.

Ile wynosi opłata za postępowanie kwalifikacyjne

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej obniżyło opłatę dla tych, którzy przystąpią do postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej w 2024 r. Zgodnie z nowymi przepisami wysokość opłaty wynosi 17% minimalnego wynagrodzenia za pracę przewidzianego w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Oznacza to, że opłata wynosi obecnie 721 zł i jest o ok. 127 zł mniejsza niż przed zmianą.

Dlaczego warto zostać urzędnikiem mianowanym

Osoba mianowana na urzędnika służby cywilnej zyskuje:

 • dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze maksymalnie 12 dni;
 • dodatek służby cywilnej otrzymywany z tytułu posiadanego stopnia służbowego, możliwość uzyskania kolejnego stopnia służbowego;
 • większą ochronę zatrudnienia;
 • większą ochronę wynagrodzenia.

Urzędnik mianowany nie może:

 • podejmować zajęć zarobkowych bez pisemnej zgody dyrektora generalnego urzędu;
 • zakładać partii politycznych i uczestniczyć w nich.

Ponadto, mianowanie oznacza:

 • mniej korzystny sposób rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych;
 • możliwość przeniesienia przez dyrektora generalnego urzędu na inne stanowisko w tym samym urzędzie;
 • możliwość przeniesienia przez Szefa Służby Cywilnej do innego urzędu w innej miejscowości;
 • składanie oświadczeń majątkowych bez względu na zajmowane stanowisko.

Nowe kursy w Systemie e-learningowym służby cywilnej

W maju dodano 15 nowych kursów w Systemie e-learningowym służby cywilnej. Są to kursy językowe, z zarządzania oraz prostego języka:

 • Cztery wyzwania współczesnego lidera;
 • Prosty język - pigułki wiedzy;
 • Zasady stosowania prostego języka w Krajowej Administracji Skarbowej;
 • Język angielski - poziomy A2, B2, C1;
 • Język francuski - poziomy A1-A2, B1-B2;
 • Język niemiecki - poziomy A1-A2, B1-B2;
 • Język rosyjski - poziomy A2, B2, C2;
 • Język ukraiński - poziomy A1-A2, B1-B2.

W Systemie jest do wyboru 78 kursów. Kursy są bezpłatne, a po ich ukończeniu i zaliczeniu testu wydawane będą zaświadczenia. 

Źródło: Serwis Służby Cywilnej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Młody nauczyciel nie ma dodatku do pensji 1183 zł brutto. Dlatego 20 000 z nich odeszło, a wróciło 60 000 emerytów (i blisko emerytury)? Bez znaczenia podwyżki pensji nauczycieli?

W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 nauczycieli. Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel-emeryt ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Tego dodatku w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

REKLAMA

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Wakacje składkowe to już pewne [od kiedy, dla kogo, jakie zasady]

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.

REKLAMA

Aktywny Rodzic: Ustawa została opublikowana. Rodzice mogą starać się nawet o 36000,00 zł na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia

Od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia wprowadzone programem „Aktywny Rodzic”. Łącznie to nawet 36 tys. zł wsparcia na dziecko, i to niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłaci ZUS. 

1000 złotych brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka

Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

REKLAMA