REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie od pracy na dziecko do 14 lat w 2018 r. - 2 dni albo 16 godzin

Marta Borysiuk
Zwolnienie od pracy na dziecko do 14 lat w 2018 r. - 2 dni albo 16 godzin
Zwolnienie od pracy na dziecko do 14 lat w 2018 r. - 2 dni albo 16 godzin

REKLAMA

Pracownik, który wychowuje przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, może skorzystać w ciągu roku kalendarzowego ze zwolnienia od pracy w wymiarze 2 dni albo 16 godzin. Jakie są zasady korzystania z tego zwolnienia w 2018 r.?

Pracownik, który wychowuje przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, może skorzystać w ciągu roku kalendarzowego ze zwolnienia od pracy w wymiarze 2 dni albo 16 godzin. Celem zwolnienia jest umożliwienie rodzicom dziecka załatwienia spraw związanych ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem, np. wyjście do lekarza. Podkreślić należy, że zwolnienie to przysługuje na opiekę nad zdrowym dzieckiem do 14 roku życia, przy czym pracujący rodzic zachowuje prawo do wynagrodzenia. Natomiast w przypadku dziecka chorego do lat 14, rodzic pobiera zasiłek opiekuńczy.

Więcej o zasiłku opiekuńczym przeczytasz -> Zasiłek opiekuńczy w 2018 r. 

Dwudniowe zwolnienie pracujący rodzic może wykorzystać łącznie albo rozdzielnie, w terminie uzgodnionym z pracodawcą. Przepisy Kodeksu pracy nie wprowadzają limitów co do ilości dokonywanych zwolnień. Oznacza to, że pracownik może skorzystać na przykład z jednej godziny czy dwóch godzin zwolnienia na opiekę w ciągu jednego tygodnia. W każdym przypadku warto jednak mieć na uwadze dobro pracodawcy i nie powodować zakłóceń w organizacji pracy.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

2 dni albo 16 godzin

Zwolnienie na opiekę wynosi 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym bez względu na to, jaką liczbę dzieci w wieku do 14 lat wychowuje pracownik.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To pracownik decyduje, czy chce korzystać ze zwolnienia w dniach czy w godzinach. Istotne znaczenie ma złożenie pierwszego wniosku o udzielenie takiego zwolnienia w danym roku kalendarzowym i określenie w nim czy korzystamy ze zwolnienia w dniach czy w godzinach. Jeżeli pracownik zatrudniony na cały etat złoży pracodawcy wniosek o udzielenie mu na przykład 2 godzin zwolnienia na opiekę nad dzieckiem, to pozostanie mu do wykorzystania 14 godzin zwolnienia – nie będzie mógł dalej wnioskować o udzielenia zwolnienia „w dniach”. I odwrotnie, jeżeli w pierwszym wniosku wskaże, że chce skorzystać z 1 dnia zwolnienia, w kolejnym wniosku nie będzie mógł wystąpić w o udzielenie tego zwolnienia w godzinach.

Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnienia tego może korzystać jedno z nich.

Autopromocja

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023

Kup książkę:

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023

Pracownik-rodzic może wykorzystać dwa dni zwolnienia albo 16 godzin do 31 grudnia danego roku. Jeżeli pracownik nie skorzysta ze zwolnienia na opiekę, uprawnienie to po prostu przepada, nie można go przenieść na następny rok. Nie istnieją żadne przeszkody, aby pracownik-rodzic mógł skorzystać z tego uprawnienia łącząc je np. z urlopem wypoczynkowym.

Praca na część etatu

Jeżeli pracownik pracuje na część etatu i określi we wniosku sposób zwolnienia od pracy na opiekę udzielane w wymiarze godzinowym, wówczas zwolnienie ustalane jest proporcjonalnie do wymiaru czasu jego etatu. Przy czym niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny – zgodnie z art. 188 Kodeksu pracy.

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Pracownik zatrudniony na 1/4 etatu, będzie miał prawo do zwolnienia wyrażonego w godzinach w wymiarze 4 godzin, czyli 16 godzin x 1/4 etatu = 4 godziny.

Natomiast w przypadku wykorzystywania zwolnienia w wymiarze dniowym, pracownikowi będą  przysługiwały 2 dni zwolnienia. Bez znaczenia jest to, jaka będzie liczba godzin do przepracowania w danym dniu.

Przeczytaj o tym więcej -> Opieka nad dzieckiem a niepełny wymiar czasu pracy

Zwolnienie od pracy na opiekę dla nauczycieli

Od 1 stycznia 2018 r. zmieniły się zasady korzystania z tzw. dni opieki nad dzieckiem dla nauczycieli. Zgodnie z art. 67e Karty Nauczyciela, nauczycielowi, który wychowuje przynajmniej jedno dziecko w wieku do lat 14, przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Oznacza to, że nauczyciele nie mogą korzystać ze zwolnienia w wymiarze godzinowym.

Wzór wniosku

Podstawa prawna:

- Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy,

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

    Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

    Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

    Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

    Czy za studenta płaci się składki na ZUS

    Studenci szukają pracy nie tylko w wakacje, które właśnie kończą, ale i w trakcie roku akademickiego. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy. 

    Polacy nie boją się utraty pracy?

    Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

    REKLAMA

    SoDA Conference 2023: Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku

    Nowe wyzwania i pojawiające się możliwości to „stałe” elementy w niezwykle zmiennym świecie biznesu, a sektor technologiczny nie jest w tym odosobniony. Po stronie wyzwań należy wskazać przede wszystkim czynniki ekonomiczne i geopolityczne, ale również wspomniana AI, budząca też obawy wśród pracowników. W jaki optymalny sposób wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nam technologia i zminimalizować wpływ czynników negatywnych na rozwój polskiego IT? Jak adaptować się do zmian? Gdzie szukać nowych możliwości na zbudowanie solidnego i konkurencyjnego biznesu IT? Te oraz wiele innych tematów będzie omawianych już na początku października, podczas zbliżającej się SoDA Conference 2023.

    Działalność gospodarcza a rynek pracy: Jak przedsiębiorczość wpływa na zatrudnienie

    Rynek pracy i działalność gospodarcza są nierozerwalnie związane ze sobą. Przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i kształtowaniu struktury rynku pracy. 

    Płaca godziwa

    Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca, jest jednym z kluczowych elementów rynku pracy i sprawiedliwości społecznej. To pojęcie odnosi się do wynagrodzenia, które jest uczciwe, adekwatne i zapewnia pracownikom godne warunki życia. 

    Karta Praw Dziecka w Biznesie ma już pierwszych sygnatariuszy!

    20 września 2023 r. w Domu Innowacji Społecznych “Marzyciele i Rzemieślnicy” pierwsze firmy podpisały Kartę Praw Dziecka w Biznesie. Czym jest ta deklaracja? Do czego zobowiązuje przedsiębiorców? Które firmy zdecydowały się ją podpisać? 

    REKLAMA

    Programowanie neurolingwistyczne w biznesie i życiu osobistym - przykłady zastosowania. Zmień swoje „oprogramowanie” na nowsze i lepsze!

    Programowanie Neurolingwistyczne, znane jako NLP, to nie tylko skomplikowana nazwa, lecz także potężne narzędzie pozwalające ulepszyć nasz sposób myślenia i komunikowania się. Podobne do programowania komputera, NLP umożliwia nam wpływ na własne "oprogramowanie", otwierając drzwi do większych sukcesów, lepszej efektywności i większej pewności siebie. W rozmowie z ekspertem Markiem Wzorkiem, dowiadujemy się, jakie konkretnie zastosowania ma ta metoda w życiu codziennym oraz biznesie, jakie szanse niesie ze sobą, a także jak ustrzec się przed ewentualnymi nadużyciami. 

    Nowelizacja KPC ważna dla pracowników wchodzi w życie. Co zmieni się 22 września

    Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego dotycząca spraw z zakresu prawa pracy wchodzi w życie 22 września 2023 r. Wprowadza ona niewielkie, ale ważne zmiany dotyczące postępowań w sprawach o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy. Co zmienia się w przepisach K.p.c.? Kogo dotyczą zmiany? Wyjaśniamy.

    REKLAMA