Urlop ojcowski w 2019 r. – ile trwa, wzór wniosku, zasady
REKLAMA
REKLAMA
[AKTUALIZACJA]: Urlop ojcowski w 2020 r. - wymiar, termin, wniosek, dokumenty
REKLAMA
Urlop ojcowski, w przeciwieństwie do tzw. urlopu tacierzyńskiego jest urlopem samodzielnym i można z niego skorzystać niezależnie od wykorzystania urlopu macierzyńskiego od matki dziecka.
Ile trwa
Urlop ojcowski trwa maksymalnie 14 dni. Nie musi być on wykorzystany jednorazowo. Pracownik może wnioskować o ten urlop także w mniejszym wymiarze lub w dwóch częściach, przy czym pamiętać musi, że każda z tych części nie może być krótsza niż 7 dni.
Podkreślić należy, że do 14-dniowego okresu urlopu wliczane są również soboty, niedziele i inne dni wolne od pracy.
Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM
Ustawodawca nie przewidział wydłużenia urlopu w przypadku urodzenia bliźniaków czy trojaczków. Oznacza to, że jeżeli pracownikowi urodzą się bliźniaki liczba dni przysługujących w ramach urlopu ojcowskiego nie zwiększy się i nadal pracownikowi będzie przysługiwało 14 dni.
Urlop ojcowski przysługuje do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia.
Ojciec adopcyjny również może skorzystać z urlopu ojcowskiego. W takim przypadku, urlop ojcowski należy wykorzystać w terminie 2 lat licząc od dnia uprawomocnienia postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka (nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia).
Urlop ojcowski może zostać wykorzystany w czasie, gdy matka przebywa na urlopie macierzyńskim czy na urlopie rodzicielskim.
Ile płatny
Urlop ojcowski jest w 100 proc. płatny - za czas przebywania na zwolnieniu pracownikowi przysługuje prawo do pełnego wynagrodzenia.
Wniosek
Urlop ojcowski ma charakter fakultatywny, udzielany jest na wniosek pracownika. Jeżeli pracownik wystąpi do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego, to pracodawca będzie miał bezwzględny obowiązek uwzględnić wniosek.
Odmowa udzielenia pracownikowi urlopu ojcowskiego w sytuacji, gdy złożył prawidłowo wniosek, stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, zagrożone karą grzywny.
Pracownik musi złożyć pisemny wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego najpóźniej 7 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z urlopu.
Wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego powinien zawierać:
- imię i nazwisko pracownika
- wskazanie okresu na jaki ma być udzielony urlop ojcowski albo jego część
Do wniosku należy załączyć następujące dokumenty:
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub zagraniczny akt urodzenia dziecka albo kopie tych dokumentów;
- kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka, w przypadku gdy wniosek dotyczy udzielenia urlopu ojcowskiego albo jego części na dziecko przysposobione;
- oświadczenie pracownika - ojca wychowującego dziecko, czy korzystał z urlopu ojcowskiego albo jego części;
- kopię prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego, w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję.
Wzór wniosku
Pobierz wzór wniosku o urlop ojcowski ->>>
Podstawa prawna:
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat