REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek opiekuńczy - niezbędne dokumenty

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Zasiłek opiekuńczy - niezbędne dokumenty
Zasiłek opiekuńczy - niezbędne dokumenty

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Ubezpieczony występujący o wypłatę zasiłku powinien złożyć niezbędne dokumenty.

Chory członek rodziny

Zaświadczenia e-ZLA lub ZUS ZLA stanowią podstawę do wypłaty zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad:

REKLAMA

Autopromocja

● chorym dzieckiem w wieku do lat 14,

● chorym dorosłym członkiem rodziny, w tym nad chorym dzieckiem, które ukończyło 14 lat.

Zaświadczenie lekarskie wydane w celu wypłaty zasiłku opiekuńczego powinno zawierać okres, w którym ma być sprawowana opieka, datę urodzenia osoby pozostającej pod opieką oraz kod pokrewieństwa osoby pozostającej pod opieką (1 – dziecko, 2 – małżonek, rodzice, rodzic dziecka, ojczym, macocha, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo, 3 – inne osoby).

Polecamy produkt: Zasiłki 2016

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niedyspozycja niani lub opiekuna

Jeżeli zachoruje niania albo opiekun dzienny, to dla celów wypłaty zasiłku opiekuńczego nad dzieckiem ubezpieczony powinien złożyć oświadczenie o chorobie tych opiekunów dziecka, a ponadto:

● potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię zaświadczenia lekarskiego (ZUS ZLA), które zostało wystawione niani albo opiekunowi dziennemu w związku z ich chorobą, albo kopia zaświadczenia lekarskiego wystawionego na zwykłym druku, stwierdzającego ich niezdolność do pracy,

● wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA lub kopię zaświadczenia lekarskiego wydanego w trybie alternatywnym niani albo opiekunowi dziennemu albo kopię zaświadczenia lekarskiego wystawionego na zwykłym druku, stwierdzającego ich niezdolność do pracy, potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez ubezpieczonego.

Zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku, o którym mowa wyżej, powinno zawierać:

● imię, nazwisko i numer PESEL niani lub opiekuna dziennego albo serię i numer dokumentu stwierdzającego ich tożsamość, jeżeli nie nadano numeru PESEL,

● okres orzeczonej niezdolności do pracy,

● pieczątkę i podpis wystawiającego zaświadczenie.

Zdrowe dziecko

Dowodem stanowiącym podstawę przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 jest:

● oświadczenie ubezpieczonego – w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,

●decyzja o konieczności izolacji dziecka wydana przez właściwego inspektora sanitarnego – w przypadku izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej,

● zaświadczenie lekarskie wystawione ubezpieczonemu na zwykłym druku w przypadku:

- porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi lub rodzicowi sprawowanie opieki,

- pobytu małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka stale opiekującego się dzieckiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.

Powyższe zaświadczenie powinno zawierać:

● imię i nazwisko małżonka lub rodzica dziecka stale opiekującego się dzieckiem,

● okres i przyczynę konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem,

● nazwisko dziecka, nad którym ma być sprawowana opieka, oraz imię, jeżeli dziecku nadano już imię,

● pieczątkę i podpis wystawiającego zaświadczenie.

Pobyt za granicą

W przypadku gdy opieka jest sprawowana podczas pobytu za granicą, dowodem stanowiącym podstawę przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego jest zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza:

● zawierające nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza, opatrzone datą wystawienia i podpisem,

● określające początkową i końcową datę sprawowania opieki.

Nie ma obowiązku przetłumaczenia wymienionych wyżej dokumentów na język polski, gdy są wystawione na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw-stron umów międzynarodowych w zakresie zabezpieczenia społecznego.

Zobacz serwis: Urlopy

Ojciec dziecka

Dowodami stanowiącymi podstawę przyznania i wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla ojca dziecka, gdy matka dziecka przebywa w szpitalu w pierwszych 8 tygodniach pobierania przez nią zasiłku macierzyńskiego, są, w zależności od sytuacji:

● zaświadczenie wystawione przez szpital o okresie pobytu ubezpieczonej matki dziecka w szpitalu,

● oświadczenie ubezpieczonego o pobieraniu przez ubezpieczoną matkę dziecka zasiłku macierzyńskiego w okresie 8 tygodni po porodzie,

● orzeczenie o niezdolności ubezpieczonej matki dziecka do samodzielnej egzystencji albo o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek albo przez ZUS,

● oświadczenie ubezpieczonego o porzuceniu dziecka przez matkę, zawierające datę porzucenia. ⒸⓅ

Autor: BAR

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

REKLAMA

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

21 kluczowych zmian dla prawa pracy w 2025 r. To jest reforma rynku pracy jakiej nie było. Prezydent RP podpisał ustawę.

Takiej reformy rynku pracy niebyło od dawna. Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia składa się XIV działów, 453 artykułów (330 stron) oraz zmienia 51 ustaw! Jeszcze w tym kwartale 2025 r. wejdzie w życie 21 kluczowych zmian dla prawa pracy.

REKLAMA

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA