REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek opiekuńczy - niezbędne dokumenty

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Zasiłek opiekuńczy - niezbędne dokumenty
Zasiłek opiekuńczy - niezbędne dokumenty

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Ubezpieczony występujący o wypłatę zasiłku powinien złożyć niezbędne dokumenty.

Chory członek rodziny

Zaświadczenia e-ZLA lub ZUS ZLA stanowią podstawę do wypłaty zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad:

REKLAMA

Autopromocja

● chorym dzieckiem w wieku do lat 14,

● chorym dorosłym członkiem rodziny, w tym nad chorym dzieckiem, które ukończyło 14 lat.

Zaświadczenie lekarskie wydane w celu wypłaty zasiłku opiekuńczego powinno zawierać okres, w którym ma być sprawowana opieka, datę urodzenia osoby pozostającej pod opieką oraz kod pokrewieństwa osoby pozostającej pod opieką (1 – dziecko, 2 – małżonek, rodzice, rodzic dziecka, ojczym, macocha, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo, 3 – inne osoby).

Polecamy produkt: Zasiłki 2016

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niedyspozycja niani lub opiekuna

Jeżeli zachoruje niania albo opiekun dzienny, to dla celów wypłaty zasiłku opiekuńczego nad dzieckiem ubezpieczony powinien złożyć oświadczenie o chorobie tych opiekunów dziecka, a ponadto:

● potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię zaświadczenia lekarskiego (ZUS ZLA), które zostało wystawione niani albo opiekunowi dziennemu w związku z ich chorobą, albo kopia zaświadczenia lekarskiego wystawionego na zwykłym druku, stwierdzającego ich niezdolność do pracy,

● wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA lub kopię zaświadczenia lekarskiego wydanego w trybie alternatywnym niani albo opiekunowi dziennemu albo kopię zaświadczenia lekarskiego wystawionego na zwykłym druku, stwierdzającego ich niezdolność do pracy, potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez ubezpieczonego.

Zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku, o którym mowa wyżej, powinno zawierać:

● imię, nazwisko i numer PESEL niani lub opiekuna dziennego albo serię i numer dokumentu stwierdzającego ich tożsamość, jeżeli nie nadano numeru PESEL,

● okres orzeczonej niezdolności do pracy,

● pieczątkę i podpis wystawiającego zaświadczenie.

Zdrowe dziecko

Dowodem stanowiącym podstawę przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 jest:

● oświadczenie ubezpieczonego – w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,

●decyzja o konieczności izolacji dziecka wydana przez właściwego inspektora sanitarnego – w przypadku izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej,

● zaświadczenie lekarskie wystawione ubezpieczonemu na zwykłym druku w przypadku:

- porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi lub rodzicowi sprawowanie opieki,

- pobytu małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka stale opiekującego się dzieckiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.

Powyższe zaświadczenie powinno zawierać:

● imię i nazwisko małżonka lub rodzica dziecka stale opiekującego się dzieckiem,

● okres i przyczynę konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem,

● nazwisko dziecka, nad którym ma być sprawowana opieka, oraz imię, jeżeli dziecku nadano już imię,

● pieczątkę i podpis wystawiającego zaświadczenie.

Pobyt za granicą

W przypadku gdy opieka jest sprawowana podczas pobytu za granicą, dowodem stanowiącym podstawę przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego jest zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza:

● zawierające nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza, opatrzone datą wystawienia i podpisem,

● określające początkową i końcową datę sprawowania opieki.

Nie ma obowiązku przetłumaczenia wymienionych wyżej dokumentów na język polski, gdy są wystawione na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw-stron umów międzynarodowych w zakresie zabezpieczenia społecznego.

Zobacz serwis: Urlopy

Ojciec dziecka

Dowodami stanowiącymi podstawę przyznania i wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla ojca dziecka, gdy matka dziecka przebywa w szpitalu w pierwszych 8 tygodniach pobierania przez nią zasiłku macierzyńskiego, są, w zależności od sytuacji:

● zaświadczenie wystawione przez szpital o okresie pobytu ubezpieczonej matki dziecka w szpitalu,

● oświadczenie ubezpieczonego o pobieraniu przez ubezpieczoną matkę dziecka zasiłku macierzyńskiego w okresie 8 tygodni po porodzie,

● orzeczenie o niezdolności ubezpieczonej matki dziecka do samodzielnej egzystencji albo o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek albo przez ZUS,

● oświadczenie ubezpieczonego o porzuceniu dziecka przez matkę, zawierające datę porzucenia. ⒸⓅ

Autor: BAR

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
21 dni darmowej rehabilitacji [dla kogo, kiedy, jaki wniosek]

Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy, a w przypadku osób, które zdolność do pracy utraciły jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji.

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych - zbliża się ważny termin 31 lipca 2024 r. do tego czasu pewna grupa ubezpieczonych musi opłacić składki macierzyńskie, wypadkowe i chorobowe. Nie można tego przegapić, szczególnie teraz kiedy zbliża się sezon żniw.

Jakie prawa ma tata w pracy?

Ważne jest wczesne tworzenie więzi między ojcem a dzieckiem, dlatego  warto korzystać z prawa do urlopu ojcowskiego. Taki urlop ojcowski powinien być wykorzystywany w okresie narodzin dziecka i wyraźnie wiązać się z tym wydarzeniem, a jego celem powinno być sprawowanie opieki. Oczywiście w późniejszym okresie więź między ojcem a dzieckiem też jest niezwykle ważne, ale ma ona później inny wymiar.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

REKLAMA

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA