Zasiłek opiekuńczy 2016
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Art. 189 Kodeksu pracy (K.p.) wprowadza instytucję zasiłku opiekuńczego równocześnie jednak odsyła do ustawy z dnia z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, która reguluje szczególne zasady dotyczące tego zasiłku.
W pierwszej kolejności należy zauważyć, iż okres nieobecności w pracy spowodowany koniecznością sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy należy uznać za usprawiedliwioną nieobecność w pracy.
Nie jest to jednak nieobecność w pracy w stosunku, do której przepisy prawa pracy stanowią, iż pracownik zachowuje zgodnie z art. 80 K.p. prawo do wynagrodzenia. Z tego powodu ustawodawca rozumiejąc ciężką sytuację pracowników rodziców przewidział możliwość pobierania zasiłku za okres sprawowania opieki nad dzieckiem.
Rekomendowany produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia (książka)
Okolicznościami uzasadniającymi przyznanie zasiłku opiekuńczego, są sytuacje przypadkowe, gdy pracownik wychowujący dziecko i jednocześnie pracujący zawodowo zmuszony jest do pozostania w domu w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa szczegółowo określa okoliczności w jakich może zostać przyznany zasiłek opiekuńczy.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
- dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:
- nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,
- porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
- pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej;
- chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat.
Ponadto zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko za czas sprawowania opieki nad dzieckiem lecz także za okres sprawowania opieki nad innym chorym członkiem rodziny. Za członków rodziny w rozumieniu ustawy przyjmuje się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat - jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki.
Pamiętać należy jednak, iż zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał wyłącznie w sytuacji gdy pracownik będzie jedynym opiekunem pozostającym we wspólnym gospodarstwie domowym zdolnym do sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Nie jest to warunek konieczny w przypadku konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem do drugiego roku życia.
W zależności od okoliczności w jakiej przyznawany jest zasiłek odmienny jest okres zasiłkowy możliwy do wykorzystania. Zasiłek w przypadku konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8 i chorym dzieckiem do lat 14 przysługuje za okres do 60 dni natomiast za pozostałych członków rodziny maksymalnie za okres 14 dni. Pamiętać należy jednak, iż powyższe okresy się nie sumują oznacza to, że w danym roku wspólny okres zasiłkowy na sprawowanie opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny może wynosić maksymalnie 60 dni w przypadku wykorzystania 14 dni na opiekę nad innymi członkami rodziny pracownikowi pozostaje 46 dni na opiekę nad dziećmi. W razie konieczności sprawowania opieki przez dłuższy okres pracownik traci prawo do zasiłku.
W przypadku potrzeby korzystania z zasiłku opiekuńczego należy pamiętać o wymiarze zasiłku opiekuńczego, który podobnie jak zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.
Podstawa prawna:
- Kodeks pracy z dnia 26 czerwca 1974 r.;
Porozmawiaj o tym na FORUM!
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat