Kategorie

Zasiłek opiekuńczy w 2018 r.

Ewa Kowalska
Ekspert w zakresie VAT
Zasiłek opiekuńczy w 2018 r. /Fot. Fotolia
Pod pojęciem zasiłku opiekuńczego rozumiemy świadczenie pieniężne przysługujące osobie ubezpieczonej, która w wyniku sprawowania koniecznej opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny nie może wykonywać pracy zarobkowej. Kiedy dokładnie możemy się o niego ubiegać i jakie dokumenty należy złożyć? Czy mamy przygotować się na kluczowe zmiany?
Reklama

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w sytuacjach ściśle określonych w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. O świadczenie możemy się ubiegać jeżeli konieczna jest opieka nad chorym dzieckiem, które nie ukończyło jeszcze 14 lat, a także zdrowym dzieckiem, które nie ukończyło 8 lat np. gdy nieoczekiwanie został zamknięty żłobek lub inna placówka edukacyjna czy w przypadku choroby małżonka osoby ubezpieczonej. Opieka nad dzieckiem przysługuje uprawnionemu na okres 60 dni w roku kalendarzowym. Ustawodawca dopuszcza również możliwość opieki nad chorymi starszymi dziećmi i innymi członkami rodziny odpowiednio skracając okres na 14 dni w roku kalendarzowym.

Gdy matka dziecka przed upływem 8 tygodni po porodzie przebywa w szpitalu i nie jest zdolna do sprawowania opieki na dzieckiem, porzuciła dziecko albo nie jest w stanie prowadzić samodzielnej egzystencji to zasiłek na okres tych 8 tygodni przysługuje ojcu dziecka, jeśli zobowiązuje się ten czas poświęcić na opiekę. Regulacja ta ma charakter świadczenia dodatkowego, niezależna od wymiaru podstawowego (60 i 14 dni).

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Wysokość samego świadczenia

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku. Podstawa ta wyliczana jest z wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, gdy konieczne było przerwanie pracy i podjęcie się koniecznej opieki.

Podobnie jak w przypadku zasiłku chorobowego przysługuje na każdy dzień niezdolności do pracy przeznaczonej na sprawowanie opieki, nie wyłączając dni ustawowo wolnych od pracy.

Kiedy zasiłek nam nie przysługuje?

Odmowę przyznania zasiłku otrzymujemy, gdy opiekę nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny może sprawować inny członek rodziny zamieszkujący razem z nami we wspólnym gospodarstwie domowym. Nie dotyczy to sytuacji, gdy chcemy zaopiekować się chorym dzieckiem nie mającym więcej niż 2 lata. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w przypadku urlopu bezpłatnego i wychowawczego, a także, gdy przysługuje nam prawo do wynagrodzenia określone w przepisach szczególnych. Zasiłek nie obowiązuje również osób tymczasowo aresztowanych lub które odbywają karę pozbawienia wolności, chyba że prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania. Ponadto jeżeli w okresie objętym zaświadczeniem lekarskim podejmiemy się pracy zarobkowej lub wykorzystamy zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem zwolnienia również tracimy prawo do zasiłku opiekuńczego na okres obowiązywania zwolnienia.

Zobacz: Ubezpieczenia

Jakie dokumenty są potrzebne?

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy należy wypełnić wniosek na określonym formularzu. Dotychczas posługiwaliśmy się formularzem Z-15. Od 5 września 2017 roku są dostępne nowe druki.
Obecnie do naszej dyspozycji są:

 1. Formularz Z-15 A - gdy staramy się o świadczenie z powodu opieki nad chorym dzieckiem;
 2. Formularz Z-15B – w przypadku opieki nad innym niż dziecko członkiem rodziny.

Jeżeli złożyliśmy ostatnio wniosek na dotychczasowym formularzu Z-15 nie będzie ono odrzucone. Prawo do zasiłku zostanie rozpatrzone na podstawie tego wniosku.

Obok wypełnienia wniosku konieczne jest dołączenie dokumentu potwierdzającego konieczność sprawowania opieki na chorym. Takim dokumentem jest zaświadczenie lekarskie. Zaświadczenie to do 31 grudnia 2017 roku może być wystawiane na formularzu ZUS ZLA według zasad obowiązujących przed 1 stycznia 2016 roku. Jednocześnie od 1 stycznia 2016 roku jest możliwość wydawania zaświadczenia w formie elektronicznej.

Od 1 stycznia 2018 roku zaświadczenia lekarskie będą wydawane wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego.

Reklama

Jeżeli sprawujemy opiekę nad dzieckiem do lat 8 z powodu np. porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego i przysługfuje nam zasiłek, wniosek wypełniamy na zwykłym druku. Należy pamiętać, że w przypadku gdy zasiłek wypłacany jest przez ZUS, konieczne jest dołączenie dodatkowego zaświadczenia płatnika składek na formularzach: ZUS Z-3, ZUS Z-3a, ZUS -3b.

Opracowano na podstawie:
- ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. 1999 nr 60 poz.636 z późn. zm.)
- strony internetowej ZUS

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?