REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek opiekuńczy w 2018 r.

Ewa Kowalska
Ekspert w zakresie VAT
Zasiłek opiekuńczy w 2018 r. /Fot. Fotolia
Zasiłek opiekuńczy w 2018 r. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pod pojęciem zasiłku opiekuńczego rozumiemy świadczenie pieniężne przysługujące osobie ubezpieczonej, która w wyniku sprawowania koniecznej opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny nie może wykonywać pracy zarobkowej. Kiedy dokładnie możemy się o niego ubiegać i jakie dokumenty należy złożyć? Czy mamy przygotować się na kluczowe zmiany?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w sytuacjach ściśle określonych w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. O świadczenie możemy się ubiegać jeżeli konieczna jest opieka nad chorym dzieckiem, które nie ukończyło jeszcze 14 lat, a także zdrowym dzieckiem, które nie ukończyło 8 lat np. gdy nieoczekiwanie został zamknięty żłobek lub inna placówka edukacyjna czy w przypadku choroby małżonka osoby ubezpieczonej. Opieka nad dzieckiem przysługuje uprawnionemu na okres 60 dni w roku kalendarzowym. Ustawodawca dopuszcza również możliwość opieki nad chorymi starszymi dziećmi i innymi członkami rodziny odpowiednio skracając okres na 14 dni w roku kalendarzowym.

Autopromocja

Gdy matka dziecka przed upływem 8 tygodni po porodzie przebywa w szpitalu i nie jest zdolna do sprawowania opieki na dzieckiem, porzuciła dziecko albo nie jest w stanie prowadzić samodzielnej egzystencji to zasiłek na okres tych 8 tygodni przysługuje ojcu dziecka, jeśli zobowiązuje się ten czas poświęcić na opiekę. Regulacja ta ma charakter świadczenia dodatkowego, niezależna od wymiaru podstawowego (60 i 14 dni).

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Wysokość samego świadczenia

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku. Podstawa ta wyliczana jest z wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, gdy konieczne było przerwanie pracy i podjęcie się koniecznej opieki.

Podobnie jak w przypadku zasiłku chorobowego przysługuje na każdy dzień niezdolności do pracy przeznaczonej na sprawowanie opieki, nie wyłączając dni ustawowo wolnych od pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy zasiłek nam nie przysługuje?

Odmowę przyznania zasiłku otrzymujemy, gdy opiekę nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny może sprawować inny członek rodziny zamieszkujący razem z nami we wspólnym gospodarstwie domowym. Nie dotyczy to sytuacji, gdy chcemy zaopiekować się chorym dzieckiem nie mającym więcej niż 2 lata. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w przypadku urlopu bezpłatnego i wychowawczego, a także, gdy przysługuje nam prawo do wynagrodzenia określone w przepisach szczególnych. Zasiłek nie obowiązuje również osób tymczasowo aresztowanych lub które odbywają karę pozbawienia wolności, chyba że prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania. Ponadto jeżeli w okresie objętym zaświadczeniem lekarskim podejmiemy się pracy zarobkowej lub wykorzystamy zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem zwolnienia również tracimy prawo do zasiłku opiekuńczego na okres obowiązywania zwolnienia.

Zobacz: Ubezpieczenia

Jakie dokumenty są potrzebne?

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy należy wypełnić wniosek na określonym formularzu. Dotychczas posługiwaliśmy się formularzem Z-15. Od 5 września 2017 roku są dostępne nowe druki.
Obecnie do naszej dyspozycji są:

  1. Formularz Z-15 A - gdy staramy się o świadczenie z powodu opieki nad chorym dzieckiem;
  2. Formularz Z-15B – w przypadku opieki nad innym niż dziecko członkiem rodziny.

Jeżeli złożyliśmy ostatnio wniosek na dotychczasowym formularzu Z-15 nie będzie ono odrzucone. Prawo do zasiłku zostanie rozpatrzone na podstawie tego wniosku.

Obok wypełnienia wniosku konieczne jest dołączenie dokumentu potwierdzającego konieczność sprawowania opieki na chorym. Takim dokumentem jest zaświadczenie lekarskie. Zaświadczenie to do 31 grudnia 2017 roku może być wystawiane na formularzu ZUS ZLA według zasad obowiązujących przed 1 stycznia 2016 roku. Jednocześnie od 1 stycznia 2016 roku jest możliwość wydawania zaświadczenia w formie elektronicznej.

Od 1 stycznia 2018 roku zaświadczenia lekarskie będą wydawane wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego.

Jeżeli sprawujemy opiekę nad dzieckiem do lat 8 z powodu np. porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego i przysługfuje nam zasiłek, wniosek wypełniamy na zwykłym druku. Należy pamiętać, że w przypadku gdy zasiłek wypłacany jest przez ZUS, konieczne jest dołączenie dodatkowego zaświadczenia płatnika składek na formularzach: ZUS Z-3, ZUS Z-3a, ZUS -3b.

Opracowano na podstawie:
- ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. 1999 nr 60 poz.636 z późn. zm.)
- strony internetowej ZUS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA