reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Zwolnienia od pracy > Dni wolne na opiekę nad dzieckiem w 2017 r.

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem w 2017 r.

W 2017 r. nie zmienią się zasady korzystania ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem do 14 roku życia. Pracownik może skorzystać ze zwolnienia w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Poniżej wzór wniosku o udzielenie zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem.

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem w 2018 r. - podstawowe informacje, wzór wniosku

Dnia 2 stycznia 2016 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy zawierająca nowe regulacje dotyczące zwolnienia od pracy na dziecko do 14 lat.

W myśl znowelizowanego artykułu 188 § 1 Kodeksu pracy pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.

Potocznie zwolnienie to nazywane jest opieką z tytułu wychowania dziecka. Podkreślić należy, że wspomniany artykuł dotyczy zwolnienia na opiekę na zdrowe dziecko do lat 14. W przypadku dziecka chorego do lat 14, rodzic pobiera zasiłek opiekuńczy.

Więcej na temat zwolnienia na opiekę przeczytasz w tym artykule!

Wymiar zwolnienia

Zwolnienie na opiekę przysługuje bez względu na liczbę dzieci. Oznacza to, że dwa dni wolnego albo 16 godzin przysługuje rodzicom wychowującym zarówno jedno, jak i dwoje czy troje dzieci.

Wynagrodzenie za czas opieki

Za czas zwolnienia od pracy, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia obliczanego tak jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Czy niewykorzystany urlop przechodzi na następny rok?

Prawo do zwolnienia przeznaczonego na opiekę nad dzieckiem, przysługuje pracownikowi od pierwszego dnia pracy. Bez znaczenia jest okoliczność, w jakim miesiącu pracownik rozpoczął pracę, staż pracy czy rodzaj umowy o pracę.

Pracownik został zatrudniony od 1 października 2016 r. Było to jego pierwsze zatrudnienie w 2016 roku. Osoba ta wychowuje 7-letnie dziecko. Pracownik ma prawo do 2 dni albo 16 godzin zwolnienia na opiekę nad dzieckiem.

Pracownik-rodzic, który w danym roku kalendarzowym nie wykorzysta zwolnienia przeznaczonego na opiekę nad dzieckiem, nie będzie mógł przenieść tego zwolnienia na następny rok. Oznacza to, że niewykorzystane w roku kalendarzowym zwolnienie wygasa z końcem roku. Z dniem 1 stycznia następnego roku pracownik nabędzie prawo do kolejnego zwolnienia do czasu ukończenia przez dziecko 14 lat, czyli będzie mógł wykorzystać 2 dni albo 16 godzin.

Zobacz również:

Wniosek

O sposobie wykorzystania zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w danym roku, pracownik decyduje w pierwszym wniosku o jego udzielenie złożonym w danym roku kalendarzowym. Oznacza to, że pracownik w pierwszym wniosku powinien określić, czy chce skorzystać ze zwolnienia w godzinach czy w dniach. Jeżeli rodzic w danym roku kalendarzowym wskaże 1 dzień zwolnienia, w kolejnym wniosku nie może wystąpić o udzielenie wolnego w godzinach.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wijkowska

radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama