Dni wolne na opiekę nad dzieckiem w 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
Dni wolne na opiekę nad dzieckiem w 2018 r. - podstawowe informacje, wzór wniosku
REKLAMA
Dnia 2 stycznia 2016 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy zawierająca nowe regulacje dotyczące zwolnienia od pracy na dziecko do 14 lat.
W myśl znowelizowanego artykułu 188 § 1 Kodeksu pracy pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.
Potocznie zwolnienie to nazywane jest opieką z tytułu wychowania dziecka. Podkreślić należy, że wspomniany artykuł dotyczy zwolnienia na opiekę na zdrowe dziecko do lat 14. W przypadku dziecka chorego do lat 14, rodzic pobiera zasiłek opiekuńczy.
Więcej na temat zwolnienia na opiekę przeczytasz w tym artykule!
Wymiar zwolnienia
Zwolnienie na opiekę przysługuje bez względu na liczbę dzieci. Oznacza to, że dwa dni wolnego albo 16 godzin przysługuje rodzicom wychowującym zarówno jedno, jak i dwoje czy troje dzieci.
Wynagrodzenie za czas opieki
Za czas zwolnienia od pracy, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia obliczanego tak jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.
NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
Czy niewykorzystany urlop przechodzi na następny rok?
Prawo do zwolnienia przeznaczonego na opiekę nad dzieckiem, przysługuje pracownikowi od pierwszego dnia pracy. Bez znaczenia jest okoliczność, w jakim miesiącu pracownik rozpoczął pracę, staż pracy czy rodzaj umowy o pracę.
Pracownik został zatrudniony od 1 października 2016 r. Było to jego pierwsze zatrudnienie w 2016 roku. Osoba ta wychowuje 7-letnie dziecko. Pracownik ma prawo do 2 dni albo 16 godzin zwolnienia na opiekę nad dzieckiem.
Pracownik-rodzic, który w danym roku kalendarzowym nie wykorzysta zwolnienia przeznaczonego na opiekę nad dzieckiem, nie będzie mógł przenieść tego zwolnienia na następny rok. Oznacza to, że niewykorzystane w roku kalendarzowym zwolnienie wygasa z końcem roku. Z dniem 1 stycznia następnego roku pracownik nabędzie prawo do kolejnego zwolnienia do czasu ukończenia przez dziecko 14 lat, czyli będzie mógł wykorzystać 2 dni albo 16 godzin.
Wniosek
O sposobie wykorzystania zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w danym roku, pracownik decyduje w pierwszym wniosku o jego udzielenie złożonym w danym roku kalendarzowym. Oznacza to, że pracownik w pierwszym wniosku powinien określić, czy chce skorzystać ze zwolnienia w godzinach czy w dniach. Jeżeli rodzic w danym roku kalendarzowym wskaże 1 dzień zwolnienia, w kolejnym wniosku nie może wystąpić o udzielenie wolnego w godzinach.
W dniu 4 stycznia 2017 r. pracownik składa pierwszy wniosek o zwolnienie na opiekę nad dzieckiem w wieku 9 lat. Określa w nim, że chce wykorzystać zwolnienie w godzinach (maksymalnie 16 godzin). W 2018 roku będzie mógł również skorzystać ze zwolnienia i będzie mógł określić je w dniach.
Wybór zwolnienia należy w pełni do pracownika, jednakże wiąże się to z pewnymi konsekwencjami. Decyzja pracownika o sposobie wykorzystywania zwolnienia ma moc wiążącą nie tylko dla danego pracodawcy, ale także dla danego roku kalendarzowego, czyli np. w przypadku zmiany pracy.
Pracownik, zatrudniony w firmie X wykorzystał 2 dni na opiekę nad dzieckiem. W tym samym roku zmienił zatrudnienie i w nowej firmie wystąpił z wnioskiem o udzielenie zwolnienia w wymiarze godzinowym. Takie postępowanie jest niedopuszczalne.
O wykorzystywaniu zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w danym roku kalendarzowym pracodawca informuje w świadectwie pracy.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule -> Nowa treść świadectwa pracy od 1 stycznia 2017 r.
Zwolnienie na opiekę przy niepełnym wymiarze czasu pracy
REKLAMA
Rodzic, który pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy, w przypadku zwolnienia w wymiarze godzinowym – liczbę godzin pracy, z których może być zwolniony, ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny (art. 188 § 3 Kodeksu pracy).
Pracownik jest zatrudniony na 1/3 etatu. W tej sytuacji będzie miał prawo do zwolnienia wyrażonego w godzinach w wymiarze 6 godzin, czyli: 16 godzin x 1/3 etatu = 5,33 godziny, co zaokrąglamy w górę do 6 godzin.
Pracownik zatrudniony na 1/4 etatu, będzie miał prawo do zwolnienia wyrażonego w godzinach w wymiarze 4 godzin, czyli 16 godzin x 1/4 etatu = 4 godziny.
Wzór wniosku
Podstawa prawna:
- Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2016 r., poz. 1666).
Polecamy serwis: Ubezpieczenia społeczne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat