Nowy projekt ws. ubezpieczeń społecznych dla pracujących studentów
REKLAMA
REKLAMA
Nowoczesna złożyła w piątek 13 października 2017 r. w Sejmie projekt ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który przewiduje, że pracujący absolwenci studiów I stopnia nie będą zobowiązani do odprowadzania składek emerytalno-rentowych, zdrowotnych, na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych .
REKLAMA
"Jest to projekt ustawy, którego celem jest likwidacja absurdu. Dzisiaj absolwent studiów licencjackich po zakończeniu tych studiów, przed rozpoczęciem studiów magisterskich wpada w trzymiesięczny okres, kiedy koszty jego pracy wzrastają o 1/5. To jest luka i właśnie tym projektem ustawy o studenckim ZUSie Nowoczesna pragnie tę lukę zamknąć" - podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie poseł Mirosław Suchoń.
Jego zdaniem dzięki projektowi ustawy studenci będą mieli stabilne warunki pracy. "Nie będzie dochodziło do obniżenia wynagrodzeń, nie będzie dochodziło do zwolnień. Z drugiej strony równe traktowanie tych, którzy są w trakcie studiów licencjackich, a także tych, którzy są przed rozpoczęciem studiów magisterskich, spowoduje proste zasady dla przedsiębiorców" - dodał poseł Nowoczesnej.
Polecamy książkę: Ochrona danych pracowników. Praktyczny poradnik dla pracodawców
REKLAMA
"Mamy nadzieję, że ten projekt likwidujący myślę, że dla wszystkich oczywisty absurd, zostanie przez marszałka Sejmu w miarę szybko skierowany pod obrady, a wysoka izba go przyjmie, bo to jest projekt niepolityczny, jest to projekt merytoryczny" - podkreślił Suchoń.
Posłanka Elżbieta Stępień dodała, że propozycja Nowoczesnej "to atut" dla studenta i pracodawcy. "Po pierwsze dla studenta dlatego, że nie zmierza się z ryzykiem utraty pracy, oraz z ryzykiem obniżenia wynagrodzenia. Dla pracodawcy to przede wszystkim to, że nie podnoszą mu się w tym okresie trzymiesięcznym koszty zatrudnienia pracownika" - wskazała Stępień. W jej ocenie projekt ustawy odrzuci funkcjonujący obecnie absurdalny zapis, który powoduje pewnego rodzaju chaos".
Według uzasadnienia, celem ustawy jest rozwianie wątpliwości nt. sytuacji absolwentów studiów I stopnia przed rozpoczęciem studiów II stopnia zatrudnionych na umowę cywilnoprawną w zakresie obowiązku ubezpieczeniowego (odprowadzanie składek emerytalno-rentowych, zdrowotnych, na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych).
"Ustawa ma też na celu zmniejszenia klina podatkowo-składkowego przy umowach cywilnoprawnych zawieranych z absolwentami studiów I stopnia bezpośrednio po zakończeniu studiów i zrównanie ich w prawach ze studentami studiów jednolitych po ukończeniu III roku studiów" - czytamy.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat