REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, Wypowiedzenie umowy o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwolnienie ze składek ZUS – nowe zasady, częste wątpliwości

Tarcza antykryzysowa przewiduje możliwość zwolnienia ze składek ZUS. Kto może skorzystać z całkowitego zwolnienia z obowiązku opłacania składek od marca do maja 2020 r., a kto ze zwolnienia z opłacania 50% składek? Jakie nowe zasady wprowadza Tarcza 3.0? Co w przypadku wcześniejszego opłacenia składek za marzec?

Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony na pół etatu?

Kodeks pracy uzależnia okres wypowiedzenia od długości zatrudnienia u danego pracodawcy. Ile w związku z tym wynosi długość okresu wypowiedzenia przy umowie na niepełny etat, np. pół etatu?

Okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony 2020

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony w 2020 r. jest uzależniony od okresu zatrudnienia pracownika. Jaką długość okresu wypowiedzenia zarówno przez pracodawcę jak i przez pracownika przewiduje Kodeks pracy? Ile wynosi przy zatrudnieniu na pół etatu? Jak obliczyć długość okresu wypowiedzenia?

Wątpliwości wokół 5-dniowego terminu konsultacji związkowej (art. 38 Kodeksu Pracy)

W jaki sposób powinno się liczyć termin 5 dni na dokonanie konsultacji z organizacją związkową? Czy dla zachowania tego terminu wystarczy nadanie przez organizację związkową pisma w placówce pocztowej w ostatnim dniu terminu? Kiedy pracodawca może skutecznie wypowiedzieć umowę o pracę? - Na te pytania odpowiadają prawnicy z kancelarii prawnej Rakoczy i Wroński.

Wypłata świadczenia postojowego z ZUS

Świadczenie postojowe z ZUS przysługuje osobom wykonującym pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej lub osobie prowadzącej działalność gospodarczą. Przyznaje się je na wniosek, gdy w firmie wprowadzono przestój ekonomiczny. Ile razy można otrzymać postojowe? Kiedy następuje wypłata?

Świadczenie postojowe dla przedsiębiorcy a umowa o pracę

Świadczenie postojowe przysługuje przedsiębiorcy, gdy nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu. Czy dodatkowa praca na podstawie umowy o pracę na pół etatu uniemożliwia otrzymanie postojowego? Z jakich form pomocy taka osoba może skorzystać?

Emeryt a postojowe i zwolnienie ze składek

Czy emerytowi prowadzącemu działalność przysługuje świadczenie postojowe? Czy o postojowe mogą starać się samozatrudnieni, którzy mają ustalone prawo do emerytury? Jeśli tak to czy prawo do emerytury nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych?

Wniosek o świadczenie postojowe dla prowadzących działalność gospodarczą - jak wypełnić?

ZUS udziela wskazówek, jak wypełnić wniosek o świadczenie postojowe dla prowadzących działalność gospodarczą. Wysokość postojowego wynosi 2080 zł lub 1300 zł. Kto może je otrzymać w związku z utratą przychodów z powodu koronawirusa?

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych i refundacja składek - koronawirus

PFRON podaje najważniejsze zmiany dotyczące dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego oraz refundacji składek na ubezpieczenia społeczne. Nowe przepisy wynikają z tarczy antykryzysowej stanowiącej pomoc publiczną dla przedsiębiorców w okresie epidemii koronawirusa.

Zwolnienie ze składek ZUS osoby niepełnosprawnej od marca do maja 2020 r.

Zwolnienie ze składek ZUS w okresie od marca do maja 2020 r. przysługuje również osobom niepełnosprawnym prowadzącym działalność gospodarczą. Co należy zrobić, aby uzyskać pomoc?

Czy paczka świąteczna przysługuje pracownikowi, który otrzymał wypowiedzenie

 PROBLEM Z okazji Wielkanocy przygotowujemy pracownikom paczki świąteczne finansowane ze środków zfśs. Jeden z pracowników otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę i jego zatrudnienie zakończy się 30 kwietnia 2020 r. Czy można go wyłączyć z uprawnień do świadczeń z zfśs, tj. nie przyznać mu paczki z okazji Świąt Wielkanocnych? – pyta Czytelnik ze Szczecina.

Ile wynosi wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego? Komu przysługuje? - pytania i odpowiedzi

Ile wynosi dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Komu przysługuje? Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Oświadczenie o dodatkowy zasiłek opiekuńczy elektronicznie - jak wypełnić wniosek (ZAS-58) przez PUE ZUS

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z nią, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może złożyć oświadczenie o dodatkowy zasiłek opiekuńczy za pośrednictwem portalu PUE ZUS przy wykorzystaniu wniosku ZAS-58. Jak zrobić to krok po kroku?

Limit 30-krotności w 2020 r. - nowa kwota, podstawy wymiaru składek

W 2020 r. zmieniła się wysokość tzw. 30-krotności. Sprawdź jaka jest minimalna podstawa wymiaru składek osób prowadzących działalność pozarolniczą w 2020 r., podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia za osoby przebywające na urlopach wychowawczych, podstawa wymiaru składek za pracowników delegowanych.

Rozliczenie podatkowo-składkowe należności wypłaconych po ustaniu zatrudnienia i terminy ich dokonania

Do obowiązków pracodawcy związanych z ustaniem zatrudnienia pracownika należy wypłacenie mu ostatniego wynagrodzenia za pracę oraz innych przysługujących tej osobie świadczeń pieniężnych. Przepisy Kodeksu pracy nie regulują jednak wprost, jaki jest termin na rozliczenie się z pracownikiem w tych okolicznościach. Należy przyjąć, i jest to pogląd dominujący w doktrynie, że trzeba to zrobić w dniu, w którym ustaje zatrudnienie.

Półroczny urlop dla pracownika na stworzenie własnej firmy?

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad wprowadzeniem półrocznego urlopu bezpłatnego na stworzenie własnej firmy. W czasie tego urlopu pracownik będzie nadal zatrudniony w dotychczasowym miejscu pracy.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony 2020

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony w 2020 i 2021 roku nie uległ zmianie. Jak liczyć okres wypowiedzenia liczony w tygodniach i miesiącach? Czy trzeba uzasadniać wypowiedzenie? Czy pracownik musi pracować na wypowiedzeniu?

Świadectwo pracy 2020 - wzór, jak wypełnić

Jakie są zasady wydawania świadectwa pracy w 2020 roku? Jak krok po kroku wypełnić świadectwo pracy? Pobierz aktualny wzór pomocniczy świadectwa pracy.

Mały ZUS w styczniu 2020 r. - wyjaśnienia z przykładami

Firmy, które nie osiągają wysokich przychodów, mogą za styczeń 2020 r. opłacić składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru, której wysokość zależy od tych przychodów. Jakie warunki należy spełnić? Jak ustalić najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne? Od jakiej kwoty należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne?

Mały ZUS Plus 2020 - ustawa po poprawkach. Co się zmieniło?

Mały ZUS Plus zacznie obowiązywać 1 lutego 2020 r. Jakie zmiany uwzględniono w ustawie "Mały ZUS Plus" po postulatach Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Prezydent podpisał ustawę rozszerzającą tzw. Mały ZUS.

Prowadzenie działalności za granicą a ubezpieczenie w Polsce

Żeby delegować działalności i opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w Polsce, czyli w państwie, w którym firma jest zarejestrowana trzeba spełnić klika warunków.

Mały ZUS plus 2020 - zasady korzystania

Planuje się, że od 1 stycznia 2020 r. będzie obowiązywał tzw. mały zus plus. Zakłada on, że składki ubezpieczeniowe dla najmniejszych przedsiębiorców będą liczone od dochodu. Jakie warunki należy spełnić by skorzystać z małego zus?

Przywrócenie do pracy po bezprawnym zwolnieniu - ważne zmiany od 7 listopada 2019 r.

Od 7 listopada 2019 r. duże zmiany w kwestii przywrócenia do pracy po bezprawnym zwolnieniu pracownika. Nowe rozwiązanie w praktyce może wywołać wiele wątpliwości - wskazują eksperci.

Rozpoczęcie ochrony przedemerytalnej w trakcie okresu wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę

Pracodawca 12 sierpnia 2019 r. wręczył pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Jednak od 23 sierpnia 2019 r. stosunek pracy tego pracownika podlega czteroletniej ochronie przedemerytalnej. Czy rozpoczęcie biegu okresu ochronnego w trakcie okresu wypowiedzenia ma wpływ na skuteczność złożonego oświadczenia pracodawcy?

Rewolucyjne zmiany w zwolnieniach już w listopadzie 2019 r.

W listopadzie 2019 r. wejdą w życie ważne zmiany zarówno dla pracodawców jak i pracowników w związku z dalszym zatrudnianiem bezprawnie zwolnionego pracownika. Już na etapie wyroku sądu I instancji zwolniony pracownik wróci do pracy. Obecnie musi czekać na prawomocne orzeczenie.

ZUS sprawdza pracujących na zwolnieniu lekarskim

ZUS sprawdza osoby pracujące na zwolnieniu lekarskim. Wykorzystuje do tego nowe narzędzie informatyczne.

Jak można skrócić długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Istnieje możliwość zawarcia porozumienia, na podstawie którego strony wcześniej zakończą współpracę skracając ustawowy okres wypowiedzenia. Przedstawiamy wzór porozumienia w sprawie skrócenia okresu wypowiedzenia.

Zmiany w umowach o pracę na czas określony

Konieczność uzasadnienia przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony - zakłada propozycja zmian w prawie pracy. Projekt trafił do senackiej komisji.

Jakich odszkodowań od pracodawcy może żądać pracownik

Przepisy Kodeksu pracy przewidują kilka sytuacji, w których pracownikowi przysługuje od pracodawcy finansowa rekompensata w postaci odszkodowań. Odszkodowanie za nieuzasadnione lub niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony, odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia - to tylko niektóre z nich.

Kiedy pracodawca nie może rozwiązać umowy

W niektórych przypadkach, określonych w Kodeksie pracy, obowiązuje zakaz rozwiązywania umów. Kto i kiedy może liczyć na ochronę?

Kiedy rozwiąże się umowa o pracę, jeżeli pracownik wskazał błędny okres wypowiedzenia

Pracownik złożył pismo, w którym wypowiedział swoją umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony i wskazał 1-miesięczny okres wypowiedzenia. Jednak temu pracownikowi przysługuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę. Kiedy zatem rozwiąże się jego umowa: po miesięcznym czy po 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia?

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę z kobietą w ciąży

Zgodnie z przepisami prawa pracy kobieta w ciąży podlega ochronie zatrudnienia. Jednakże w niektórych przypadkach pracodawca może zwolnić pracownicę w ciąży.

Świadectwo pracy 2019 - wzór, jak wydać

Obowiązek wydania świadectwa pracy powstaje w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Jakie są zasady wydawania świadectwa pracy w 2019 roku? Przedstawiamy wzór pomocniczy świadectwa pracy i sposób jego wypełnienia.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia 2019 – wzór pisma

Rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia mogą zarówno pracodawca, jak i pracownik. W jakich sytuacjach mogą to zrobić? Przedstawiamy wzór pisma rozwiązującego umowę o pracę bez wypowiedzenia.

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem 2019 - wzór pisma

Zarówno pracodawca, jak i pracownik może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. Jakie są okresy wypowiedzenia umów w 2019 roku? Przedstawiamy wzór rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem.

Nowe wzory dokumentów dla pracodawców i pracowników 2019

Resort pracy opublikował nowe wzory dokumentów związanych z ubieganiem się o zatrudnienie, nawiązaniem, zmianą oraz ustaniem stosunku pracy. Pomocnicze wzory dokumentów są zgodne z aktualnymi przepisami, które weszły w życie od 1 stycznia 2019 r. Pobierz aktualne wzory dokumentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2019 r.

Świadczenie przedemerytalne podlega corocznej waloryzacji. Od 1 marca 2019 r. świadczenie ulegnie podwyższeniu. Komu przysługuje i gdzie złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne?

Mały ZUS - składki uzależnione od przychodu od 1 stycznia 2019 r.

Który przedsiębiorca będzie mógł od 1 stycznia 2019 r. opłacać składki w wysokości uzależnionej od przychodu?

Odprawa pieniężna z tytułu zwolnień grupowych w 2019 r.

Odprawy z tytułu zwolnień grupowych w 2019 r. będą wyższe. Ich wysokość uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku.

Przywrócenie do pracy pracownika w wieku przedemerytalnym - wyrok TK

Możliwość żądania przywrócenia do pracy osoby zatrudnionej na czas określony, której wypowiedziano umowę w okresie ochrony przedemerytalnej - to ważny wyrok dla pracowników, wydany przez Trybunał Konstytucyjny w dniu 11 grudnia 2018 r. (sygn. P 133/15). 

Rozwiązanie umowy o pracę (art. 30) w 2019 roku

Przepisy Kodeksu pracy regulują podstawowe kwestie związane z rozwiązaniem stosunku pracy. Sposobów na rozwiązanie umowy o pracę jest kilka. Jak zatem rozwiązać umowę o pracę w 2019 roku?

Działacze związkowi na wypowiedzeniu będą mogli zarobić więcej

Działacze związkowi na wypowiedzeniu będą mogli zarabiać więcej niż przed okresem zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Przykładem może być osoba zatrudniona na podstawie umowy o dzieło będąca działaczem związkowym. Pracodawcy RP proponują inne rozwiązanie kwestii wysokości wynagrodzenia za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy.

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony 2019 - wzór pisma

Jak wypowiedzieć umowę na czas nieokreślony? Jakie są okresy wypowiedzenia w 2019 roku? Kiedy rozpoczyna się i kończy okres wypowiedzenia? Przedstawiamy wzór pisma wypowiadającego umowę na czas nieokreślony.

Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny w 2019 r. - wzór

Co do zasady umowa na okres próbny rozwiązuje się z upływem okresu, na jaki została zawarta. Jakie są okresy wypowiedzenia i jak prawidłowo rozwiązać taką umowę? Przedstawiamy wzór rozwiązania umowy o pracę na okres próbny przez pracownika za wypowiedzeniem.

Zwolnienie z kosztów sądowych w sprawach ze stosunku pracy - zmiany

Pracownicy, którzy dochodzą swoich praw w sądzie pracy w sporze z pracodawcą, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych nie będą ponosić kosztów sądowych - takie zmiany przewidziano w projekcie nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego.

Czy pracownikowi przywróconemu do pracy należy wystawić nową umowę o pracę

Jeżeli sąd pracy prawomocnym wyrokiem przywróci pracownika do pracy, powinien on zgłosić gotowość podjęcia pracy w ciągu 7 dni od wydania tego wyroku. Czy w związku z tym, konieczne jest podpisanie nowej umowy o pracę?

Ulga na start - wyjaśnienia MRPiPS i ZUS

Od 30 kwietnia br. obowiązuje ulga na start, która zwalnia z przymusu płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze sześć miesięcy działalności. Czy zleceniodawcy mają obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne za kontrahentów, którzy korzystają z ulgi na start - wyjaśnia resort pracy.

Jaki jest okres wypowiedzenia umowy na czas określony w 2019 r.?

Okres wypowiedzenia umowy o na czas określony uzależniony jest od stażu pracy w danej firmie. Jakie okresy wypowiedzenia obowiązują przy umowie zawartej na czas określony, a jakie w przypadku umowy na okres próbny? Jak wypowiedzieć umowę na czas określony?

Ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków przez pracodawcę

Ciężkie naruszenie obowiązków przez pracodawcę może stanowić podstawę do rozwiązania umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia. Niemniej jednak pojęcie ciężkiego naruszenia obowiązków ma charakter raczej nieprecyzyjny i ogólny, w związku z tym generuje wiele pytań i wątpliwości, które rozstrzyga ogólna praktyka oraz orzecznictwo sądów.

Co to jest mobbing? Jak z nim walczyć?

Ogólnie rzecz ujmując, mobbing to uporczywy i długotrwały terror psychiczny w miejscu pracy. Warto wiedzieć, że każdemu pracownikowi, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę przysługuje odpowiednie odszkodowanie. Co więcej, w przypadku gdy zachowanie pracodawcy spowodowało problemy zdrowotne pracownikowi należy się także zadośćuczynienie.

REKLAMA