REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych i refundacja składek - koronawirus

Subskrybuj nas na Youtube
Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych i refundacja składek - zmiany w związku z koronawirusem.  / fot. Shutterstock
Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych i refundacja składek - zmiany w związku z koronawirusem. / fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

PFRON podaje najważniejsze zmiany dotyczące dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego oraz refundacji składek na ubezpieczenia społeczne. Nowe przepisy wynikają z tarczy antykryzysowej stanowiącej pomoc publiczną dla przedsiębiorców w okresie epidemii koronawirusa.

Tarcza Antykryzysowa

W dniu 31 marca 2020 r. obowiązywać zaczęła ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (podstawa prawna).

REKLAMA

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Najważniejsze zmiany dla dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych i refundacji składek na ubezpieczenia społeczne

Ustawa wprowadza szereg zmian, które mają bezpośredni lub pośredni wpływ na udzielanie wsparcia w postaci dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych oraz refundacji składek na ubezpieczenia społeczne (podstawa prawna) . Poniżej wskazujemy najistotniejsze z nich:

  1. Orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub niezdolności do pracy, samodzielnej egzystencji
  2. Dofinansowanie od starosty w przypadku spadku obrotów gospodarczych - a dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
  3. Ulgi w ZUS – a refundacja składek na ubezpieczenia społeczne osoby niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą
  4. Ulgi w KRUS – a refundacja składek na ubezpieczenia społeczne niepełnosprawnego rolnika lub rolnika zobligowanego do opłacenia składek za niepełnosprawnego domownika
  5. Ulgi w ZUS i urzędach skarbowych – a dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
  6. Nowe kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
  7. Składka na Fundusz Solidarnościowy możliwa do uwzględniania w kosztach płacy pracownika niepełnosprawnego
  8. Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w przypadku, gdy pracodawca w związku z oddziaływaniem koronawirusa znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej
  9. Ulgi w spłacie zobowiązań wynikających z nienależnie pobranego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych i refundacji składek na ubezpieczenia społeczne

Podstawy prawne:

  1. Dz. U. z 2020 r., poz. 568.
  2. Na podstawie odpowiednio art. 26a-26c i 25a-25d ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U z 2020 r., poz. 426, ze zm.).
  3. Art. 15h ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 374, ze, zm.).
  4. Ww. ustawa z dnia 2 marca 2020 r.
  5. Ww. ustawa z dnia 2 marca 2020 r.
  6. Art. 15zc ust. 1 i 5 ww. ustawy z dnia 2 marca 2020 r.
  7. Ww. ustawa z dnia 2 marca 2020 r.
  8. Art. 15zzb ww. ustawy z dnia 2 marca 2020 r.
  9. Art. 15zze ww. ustawy z dnia 2 marca 2020 r.
  10. Art. 15zzzh ww. ustawy z dnia 2 marca 2020 r.
  11. Zgodnie z warunkami zawartymi w art. 26a ust. 1a¹ pkt 1a, 2, 3 i ust. 1a² ww. ustawy o rehabilitacji.
  12. Art. 31zo ust. 1 ww. ustawy z dnia 2 marca 2020 r.
  13. Art. 31zo ust. 2 ww. ustawy z dnia 2 marca 2020 r.
  14. Art. 31 zz ww. ustawy z dnia 2 marca 2020 r.
  15. Art. 31zo ust. 1 ww. ustawy z dnia 2 marca 2020 r.
  16. Art. 52o ust. 1 ww. ustawy z dnia 2 marca 2020 r.
  17. Dz. U. z 2020 r., poz. 568.
  18. Dz. U. z 2020 r., poz. 568.
  19. Art. 94 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 568).
  20. Art. 17 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 568).
  21. Art. 17 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 568).
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PFRON

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

REKLAMA

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

REKLAMA

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia przez GUS wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w pierwszym kwartale bieżącego roku. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

REKLAMA