reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Firma a ubezpieczenie > Mały ZUS - składki uzależnione od przychodu od 1 stycznia 2019 r.

Mały ZUS - składki uzależnione od przychodu od 1 stycznia 2019 r.

Który przedsiębiorca będzie mógł od 1 stycznia 2019 r. opłacać składki w wysokości uzależnionej od przychodu?

Od 2010 r. prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Przez ostatnie 3 lata uzyskuję z niej jednak coraz niższe przychody. Słyszałem, że od nowego roku będzie można opłacać niższe składki ZUS z działalności. Czy to prawda i kto będzie miał taką możliwość?

Tak. Od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku kalendarzowym osiągnęli z działalności przychód nieprzekraczający kwoty 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, będą mogli skorzystać z nowych zasad ustalania wysokości składek na ubezpieczenia społeczne. Wysokość obciążeń na ZUS będzie uzależniona od wielkości uzyskanego przez przedsiębiorcę przychodu. Podstawa wymiaru składek nie będzie mogła być niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia (w 2019 r. 675 zł).

Od 1 stycznia 2019 r. niektórzy przedsiębiorcy będą mogli opłacać niższe niż dotychczas składki na ubezpieczenia społeczne. Dzięki temu ich obciążenia na ZUS ulegną obniżeniu. Zmiany te wprowadziła ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę (Dz.U. z 2018 r. poz. 1577).

Z nowych zasad oskładkowania będą mogły skorzystać osoby fizyczne, które:

  • prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą (warunkiem jest, aby w poprzednim roku kalendarzowym była ona prowadzona co najmniej przez 60 dni),
  • w poprzednim roku kalendarzowym uzyskały z prowadzonej działalności przychody nieprzekraczające kwoty 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności.

Prawo do skorzystania z ulgi będzie ograniczone czasowo. Przedsiębiorca będzie mógł opłacać składki w wysokości zależnej od przychodu przez 36 miesięcy kalendarzowych w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Po tym okresie działalność gospodarcza będzie oskładkowana na zasadach ogólnych, tj. składki na ubezpieczenia społeczne będą ustalane od podstawy wymiaru wynoszącej 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń – prenumerata

Aby ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, przedsiębiorca korzystający z nowych przepisów będzie musiał pomnożyć średni miesięczny przychód z działalności uzyskany w poprzednim roku przez współczynnik, którego wysokość na każdy rok kalendarzowy będzie ogłaszana przez Prezesa ZUS:

średni miesięczny przychód x współczynnik = obowiązująca przedsiębiorcę podstawa wymiaru składek

Tak ustalona podstawa wymiaru składek nie będzie mogła być niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Należy pamiętać, że zmiana dotyczy wyłącznie ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest taka sama dla wszystkich przedsiębiorców i wynosi nie mniej niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale poprzedniego roku, włącznie z wypłatami z zysku (w 2018 r. 3554,93 zł).

Od 1 stycznia 2019 r. będzie zatem funkcjonować rozszerzony katalog preferencji składkowych. Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą mogą skorzystać z ulgi na start (zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwszych 6 miesięcy działalności), następnie - z preferencyjnych zasad oskładkowania (opłacanie składek od obniżonej podstawy równej 30% minimalnego wynagrodzenia przez 24 miesiące). Następnie składki mogą być opłacane w obniżonej wysokości, uzależnionej od przychodu, jeżeli przychód ten nie przekracza 30-krotności minimalnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

PODSTAWA PRAWNA:

art. 1-4 ustawy z 20 lipca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę - Dz.U. z 2018 r. poz. 1577

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

ekspert prawa ubezpieczeń społecznych, autorka licznych publikacji i opracowań z zakresu składkowego, redaktor MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były wieloletni pracownik ZUS

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

praca, biuro, kalkulator, liczenie, dokumenty/fot.Shutterstock
praca, biuro, kalkulator, liczenie, dokumenty/fot.Shutterstock

Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0 (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Grabowski

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama