REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mały ZUS - składki uzależnione od przychodu od 1 stycznia 2019 r.

Joana Stolarska
praca, biuro, kalkulator, liczenie, dokumenty/fot.Shutterstock
praca, biuro, kalkulator, liczenie, dokumenty/fot.Shutterstock

REKLAMA

Który przedsiębiorca będzie mógł od 1 stycznia 2019 r. opłacać składki w wysokości uzależnionej od przychodu?

Od 2010 r. prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Przez ostatnie 3 lata uzyskuję z niej jednak coraz niższe przychody. Słyszałem, że od nowego roku będzie można opłacać niższe składki ZUS z działalności. Czy to prawda i kto będzie miał taką możliwość?

Tak. Od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku kalendarzowym osiągnęli z działalności przychód nieprzekraczający kwoty 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, będą mogli skorzystać z nowych zasad ustalania wysokości składek na ubezpieczenia społeczne. Wysokość obciążeń na ZUS będzie uzależniona od wielkości uzyskanego przez przedsiębiorcę przychodu. Podstawa wymiaru składek nie będzie mogła być niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia (w 2019 r. 675 zł).

Od 1 stycznia 2019 r. niektórzy przedsiębiorcy będą mogli opłacać niższe niż dotychczas składki na ubezpieczenia społeczne. Dzięki temu ich obciążenia na ZUS ulegną obniżeniu. Zmiany te wprowadziła ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę (Dz.U. z 2018 r. poz. 1577).

Z nowych zasad oskładkowania będą mogły skorzystać osoby fizyczne, które:

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Kup książkę:

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad
 • prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą (warunkiem jest, aby w poprzednim roku kalendarzowym była ona prowadzona co najmniej przez 60 dni),
 • w poprzednim roku kalendarzowym uzyskały z prowadzonej działalności przychody nieprzekraczające kwoty 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę,
 • nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności.

Prawo do skorzystania z ulgi będzie ograniczone czasowo. Przedsiębiorca będzie mógł opłacać składki w wysokości zależnej od przychodu przez 36 miesięcy kalendarzowych w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Po tym okresie działalność gospodarcza będzie oskładkowana na zasadach ogólnych, tj. składki na ubezpieczenia społeczne będą ustalane od podstawy wymiaru wynoszącej 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń – prenumerata

Aby ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, przedsiębiorca korzystający z nowych przepisów będzie musiał pomnożyć średni miesięczny przychód z działalności uzyskany w poprzednim roku przez współczynnik, którego wysokość na każdy rok kalendarzowy będzie ogłaszana przez Prezesa ZUS:

Autopromocja

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023

Kup książkę:

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023

średni miesięczny przychód x współczynnik = obowiązująca przedsiębiorcę podstawa wymiaru składek

Tak ustalona podstawa wymiaru składek nie będzie mogła być niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Należy pamiętać, że zmiana dotyczy wyłącznie ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest taka sama dla wszystkich przedsiębiorców i wynosi nie mniej niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale poprzedniego roku, włącznie z wypłatami z zysku (w 2018 r. 3554,93 zł).

Od 1 stycznia 2019 r. będzie zatem funkcjonować rozszerzony katalog preferencji składkowych. Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą mogą skorzystać z ulgi na start (zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwszych 6 miesięcy działalności), następnie - z preferencyjnych zasad oskładkowania (opłacanie składek od obniżonej podstawy równej 30% minimalnego wynagrodzenia przez 24 miesiące). Następnie składki mogą być opłacane w obniżonej wysokości, uzależnionej od przychodu, jeżeli przychód ten nie przekracza 30-krotności minimalnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

PODSTAWA PRAWNA:

art. 1-4 ustawy z 20 lipca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę - Dz.U. z 2018 r. poz. 1577

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zaległy urlop do 30 września 2023

  Zaległy urlop do 30 września 2023. Trzeba wiedzieć, że już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop pracownika, który przysługiwał mu za 2019 r.

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023. W skutek zmian do obecnie obowiązujących przepisów zostaną wprowadzone normy odnoszące się do diagnostów laboratoryjnych w zakresie wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, dotychczas ich nie było!

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023 - wtedy wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz.U. 2023 poz. 1843). Czy emerytury Polaków się zwiększą dzięki możliwości dodatkowego oszczędzania w ramach OIPE?

  Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy

  Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy - to ogromny globalny problem, z którym MOP zmaga się od lat. Chociaż podejmuje działania na rzecz poprawy sytuacji życiowej, socjalnej i ekonomicznej - aktualnie wykluczonych społecznie na świecie jest 4 miliardy osób! Z danych wynika, że 453 miliony osób chciałyby pracować, ale nie mogą znaleźć pracy, a aż 214 milionów ludzi żyje za mniej niż 1,90 USD dziennie.

  REKLAMA

  Czterodniowy tydzień pracy jest możliwy, ale nie dla wszystkich. Dla których branż?

  Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w perspektywie dekady, jest najbardziej prawdopodobne w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w IT, finansach, czy ubezpieczeniach. Skrócenie zaś tygodnia pracy będzie bardzo trudne, czy wręcz niemożliwe w usługach publicznych, zwłaszcza w służbie zdrowia oraz w wielu sektorach przemysłu, budownictwa i handlu. 

  Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

  84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

  Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

  Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

  Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

  Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

  REKLAMA

  Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

  Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

  Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

  Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

  REKLAMA