REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mały ZUS - składki uzależnione od przychodu od 1 stycznia 2019 r.

Joana Stolarska
praca, biuro, kalkulator, liczenie, dokumenty/fot.Shutterstock
praca, biuro, kalkulator, liczenie, dokumenty/fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Który przedsiębiorca będzie mógł od 1 stycznia 2019 r. opłacać składki w wysokości uzależnionej od przychodu?

Od 2010 r. prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Przez ostatnie 3 lata uzyskuję z niej jednak coraz niższe przychody. Słyszałem, że od nowego roku będzie można opłacać niższe składki ZUS z działalności. Czy to prawda i kto będzie miał taką możliwość?

Autopromocja

Tak. Od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku kalendarzowym osiągnęli z działalności przychód nieprzekraczający kwoty 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, będą mogli skorzystać z nowych zasad ustalania wysokości składek na ubezpieczenia społeczne. Wysokość obciążeń na ZUS będzie uzależniona od wielkości uzyskanego przez przedsiębiorcę przychodu. Podstawa wymiaru składek nie będzie mogła być niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia (w 2019 r. 675 zł).

Od 1 stycznia 2019 r. niektórzy przedsiębiorcy będą mogli opłacać niższe niż dotychczas składki na ubezpieczenia społeczne. Dzięki temu ich obciążenia na ZUS ulegną obniżeniu. Zmiany te wprowadziła ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę (Dz.U. z 2018 r. poz. 1577).

Z nowych zasad oskładkowania będą mogły skorzystać osoby fizyczne, które:

  • prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą (warunkiem jest, aby w poprzednim roku kalendarzowym była ona prowadzona co najmniej przez 60 dni),
  • w poprzednim roku kalendarzowym uzyskały z prowadzonej działalności przychody nieprzekraczające kwoty 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności.

Prawo do skorzystania z ulgi będzie ograniczone czasowo. Przedsiębiorca będzie mógł opłacać składki w wysokości zależnej od przychodu przez 36 miesięcy kalendarzowych w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Po tym okresie działalność gospodarcza będzie oskładkowana na zasadach ogólnych, tj. składki na ubezpieczenia społeczne będą ustalane od podstawy wymiaru wynoszącej 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń – prenumerata

Aby ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, przedsiębiorca korzystający z nowych przepisów będzie musiał pomnożyć średni miesięczny przychód z działalności uzyskany w poprzednim roku przez współczynnik, którego wysokość na każdy rok kalendarzowy będzie ogłaszana przez Prezesa ZUS:

średni miesięczny przychód x współczynnik = obowiązująca przedsiębiorcę podstawa wymiaru składek

Tak ustalona podstawa wymiaru składek nie będzie mogła być niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Należy pamiętać, że zmiana dotyczy wyłącznie ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest taka sama dla wszystkich przedsiębiorców i wynosi nie mniej niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale poprzedniego roku, włącznie z wypłatami z zysku (w 2018 r. 3554,93 zł).

Od 1 stycznia 2019 r. będzie zatem funkcjonować rozszerzony katalog preferencji składkowych. Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą mogą skorzystać z ulgi na start (zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwszych 6 miesięcy działalności), następnie - z preferencyjnych zasad oskładkowania (opłacanie składek od obniżonej podstawy równej 30% minimalnego wynagrodzenia przez 24 miesiące). Następnie składki mogą być opłacane w obniżonej wysokości, uzależnionej od przychodu, jeżeli przychód ten nie przekracza 30-krotności minimalnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

PODSTAWA PRAWNA:

art. 1-4 ustawy z 20 lipca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę - Dz.U. z 2018 r. poz. 1577

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

REKLAMA

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

1780,96 zł brutto do 19 kwietnia 2024 r. dla tej grupy emerytów

W piątek, 19 kwietnia 2024 r., na konta 6,6 mln emerytów trafi ponad 11 mld złotych. Tego dnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

REKLAMA

Policjant chciał uzyskać dodatkowy płatny urlop bo pracował gdy był smog. Czy uzyskał?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.

Zmiany w kodeksie pracy co do BHP - dotyczą wielu branż

To będzie nie mała rewolucja dla takich branż i rodzajów pracy jak: praca przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych. Dlaczego? Ponieważ Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kolejny już projekt zmian w zakresie prawa pracy. Tym razem chodzi o pewne czynniki oraz procesy stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników. Trzeba będzie zmienić rejestry prac i pracowników.

REKLAMA