Kategorie

Mały ZUS - składki uzależnione od przychodu od 1 stycznia 2019 r.

Joana Stolarska
praca, biuro, kalkulator, liczenie, dokumenty/fot.Shutterstock
praca, biuro, kalkulator, liczenie, dokumenty/fot.Shutterstock
Który przedsiębiorca będzie mógł od 1 stycznia 2019 r. opłacać składki w wysokości uzależnionej od przychodu?

Od 2010 r. prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Przez ostatnie 3 lata uzyskuję z niej jednak coraz niższe przychody. Słyszałem, że od nowego roku będzie można opłacać niższe składki ZUS z działalności. Czy to prawda i kto będzie miał taką możliwość?

Reklama

Tak. Od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku kalendarzowym osiągnęli z działalności przychód nieprzekraczający kwoty 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, będą mogli skorzystać z nowych zasad ustalania wysokości składek na ubezpieczenia społeczne. Wysokość obciążeń na ZUS będzie uzależniona od wielkości uzyskanego przez przedsiębiorcę przychodu. Podstawa wymiaru składek nie będzie mogła być niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia (w 2019 r. 675 zł).

Od 1 stycznia 2019 r. niektórzy przedsiębiorcy będą mogli opłacać niższe niż dotychczas składki na ubezpieczenia społeczne. Dzięki temu ich obciążenia na ZUS ulegną obniżeniu. Zmiany te wprowadziła ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę (Dz.U. z 2018 r. poz. 1577).

Z nowych zasad oskładkowania będą mogły skorzystać osoby fizyczne, które:

 • prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą (warunkiem jest, aby w poprzednim roku kalendarzowym była ona prowadzona co najmniej przez 60 dni),
 • w poprzednim roku kalendarzowym uzyskały z prowadzonej działalności przychody nieprzekraczające kwoty 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę,
 • nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności.

Prawo do skorzystania z ulgi będzie ograniczone czasowo. Przedsiębiorca będzie mógł opłacać składki w wysokości zależnej od przychodu przez 36 miesięcy kalendarzowych w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Po tym okresie działalność gospodarcza będzie oskładkowana na zasadach ogólnych, tj. składki na ubezpieczenia społeczne będą ustalane od podstawy wymiaru wynoszącej 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń – prenumerata

Aby ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, przedsiębiorca korzystający z nowych przepisów będzie musiał pomnożyć średni miesięczny przychód z działalności uzyskany w poprzednim roku przez współczynnik, którego wysokość na każdy rok kalendarzowy będzie ogłaszana przez Prezesa ZUS:

średni miesięczny przychód x współczynnik = obowiązująca przedsiębiorcę podstawa wymiaru składek

Tak ustalona podstawa wymiaru składek nie będzie mogła być niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Reklama

Należy pamiętać, że zmiana dotyczy wyłącznie ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest taka sama dla wszystkich przedsiębiorców i wynosi nie mniej niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale poprzedniego roku, włącznie z wypłatami z zysku (w 2018 r. 3554,93 zł).

Od 1 stycznia 2019 r. będzie zatem funkcjonować rozszerzony katalog preferencji składkowych. Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą mogą skorzystać z ulgi na start (zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwszych 6 miesięcy działalności), następnie - z preferencyjnych zasad oskładkowania (opłacanie składek od obniżonej podstawy równej 30% minimalnego wynagrodzenia przez 24 miesiące). Następnie składki mogą być opłacane w obniżonej wysokości, uzależnionej od przychodu, jeżeli przychód ten nie przekracza 30-krotności minimalnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

PODSTAWA PRAWNA:

art. 1-4 ustawy z 20 lipca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę - Dz.U. z 2018 r. poz. 1577

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?