reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Rozwiązanie umowy o pracę (art. 30) w 2019 roku

Rozwiązanie umowy o pracę (art. 30) w 2019 roku

Przepisy Kodeksu pracy regulują podstawowe kwestie związane z rozwiązaniem stosunku pracy. Sposobów na rozwiązanie umowy o pracę jest kilka. Jak zatem rozwiązać umowę o pracę w 2019 roku?

Artykuł 30 Kodeksu pracy reguluje podstawowe kwestie związane z rozwiązaniem stosunku pracy. Umowę o pracę można rozwiązać:

- za porozumieniem stron,

- przez oświadczenie jednej ze stron (pracodawcy lub pracownika) z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),

- przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),

- z upływem czasu, na który była zawarta.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem jest najszybszym sposobem zakończenia stosunku pracy. Takie rozwiązanie może dotyczyć każdego rodzaju umowy o pracę – na czas nieokreślony, określony, próbny. Porozumienie można zawrzeć w każdym czasie i w terminie dogodnym dla obu stron umowy. Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron może nastąpić zarówno z inicjatywy pracodawcy, jak i pracownika.

Porozumienie rozwiązujące umowę o pracę można zawrzeć w dowolnym momencie, niezależnie od obowiązujących w umowie terminów i okresów wypowiedzenia. Do zawarcia porozumienia w sprawie rozwiązania umowy o pracę konieczne jest złożenie zgodnego oświadczenia woli obu stron. Przepisy prawa nie określają treści porozumienia oraz wymaganej formy porozumienia, co oznacza, że może być ono zawarte w formie ustnej. Jednakże dla celów dowodowych i ewentualnych sporów sądowych, wskazana jest forma pisemna.

Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem i bez wypowiedzenia

Zarówno pracownik jak i pracodawca mogą wypowiedzieć umowę z zachowaniem okresu wypowiedzenia oraz bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem to zwykły sposób rozwiązania umowy o pracę. Jest on możliwy w przypadku umowy na czas nieokreślony jak i w umowach na czas próbny.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami

Wypowiedzenie jest jednostronnym oświadczeniem woli pracownika lub pracodawcy. Pracownik powinien złożyć wypowiedzenie umowy o pracę na piśmie (nie musi wskazywać przyczyny swojej decyzji). Również pracodawca ma obowiązek złożyć wypowiedzenie na piśmie, jednak przy umowie na czas nieokreślony – pracodawca musi zawrzeć przyczynę wypowiedzenia oraz pouczenie o prawie odwołania do sądu. Podanie w wypowiedzeniu zarzutu "niewłaściwego wywiązywania się z obowiązków" nie jest wystarczającym wskazaniem przyczyny (wyrok SN z dnia 1 października 1997 r., I PKN 315/97).

W razie złożenia przez pracodawcę wypowiedzenia w formie ustnej będzie skuteczne, ale w razie ewentualnego sporu sądowego może zostać zakwestionowane przez pracownika z uwagi na niewłaściwą formę.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama