Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia 2019 – wzór pisma
REKLAMA
REKLAMA
Rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia zwane potocznie dyscyplinarką, polega na przedstawieniu drugiej stronie umowy o pracę jednostronnego oświadczenia woli, w którym strona wyraźnie zaznacza, że umowa o pracę przestaje obowiązywać ze skutkiem natychmiastowym oraz wskazuje przyczyny takiego rozwiązania.
REKLAMA
Rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia mogą zarówno pracodawca, jak i pracownik. Przepisy Kodeksu pracy wskazują przyczyny, dla których każda ze stron umowy o pracę może ją wypowiedzieć bez wypowiedzenia.
Sytuacje, w których pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia (art. 55. § 1):
- jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.
- gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.
Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Prowadzenie i przechowywanie po zmianach od 1 stycznia 2019 r.
Natomiast pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia
- z winy pracownika w razie:
- ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych (np. nieprzestrzeganie regulaminu pracy, nieprzestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, brak dbałości o dobro zakładu pracy, niezachowanie tajemnicy informacji, których ujawnienie naraziło pracodawcę na szkodę).
- popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem;
- zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
- bez winy pracownika:
- jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową;
2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.
Obowiązkowe jest pouczenie pracownika w treści wypowiedzenia o prawie odwołania do sądu pracy od treści dokumentu.
..................................................... ………………...............................
(pracodawca oraz jego siedziba lub (miejscowość i data)
miejsce zamieszkania)
ROZWIĄZANIE UMOWY O PRACĘ BEZ WYPOWIEDZENIA
Pan (Pani)
……………………………………....................
……………………………………....................
(imię i nazwisko)
REKLAMA
Z dniem … …………………….… rozwiązuję z Panem (Panią) bez zachowania okresu wypowiedzenia umowę o pracę zawartą w dniu .............................. z powodu …..……………………………………….…………………………...……………………..….. (przyczyna i podstawa prawna rozwiązania umowy o pracę)
Jednocześnie informuję, iż w terminie 21 dni od dnia doręczenia niniejszego pisma przysługuje Panu (Pani) prawo wniesienia żądania przywrócenia do pracy lub odszkodowania do Sądu Rejonowego − Sądu Pracy w …….................................................. (siedziba sądu)
Przed upływem tego terminu może Pan (Pani) złożyć wniosek o wszczęcie postępowania pojednawczego przed Komisją Pojednawczą* ….................................................(siedziba komisji)
........................................................ ……………………………………………
(potwierdzenie odbioru przez pracownika (podpis pracodawcy lub osoby reprezentującej
− data i podpis) pracodawcę albo osoby upoważnionej
do składania oświadczeń w imieniu pracodawcy)
* Dotyczy pracodawcy, u którego została utworzona komisja pojednawcza
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA