reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Emeryt a postojowe i zwolnienie ze składek

Emeryt a postojowe i zwolnienie ze składek

Czy emerytowi prowadzącemu działalność przysługuje świadczenie postojowe? Czy o postojowe mogą starać się samozatrudnieni, którzy mają ustalone prawo do emerytury? Jeśli tak to czy prawo do emerytury nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych?

Czy emeryt może otrzymać postojowe i zwolnienie ze składek?

Tak. Prawo do świadczenia postojowego oraz zwolnienia ze składki zdrowotnej mają otrzymać także emeryci, którzy prowadzą działalność gospodarczą. W ramach własnej firmy emeryt (lub rencista) płaci wyłącznie składkę zdrowotną nie płaci natomiast składek na ubezpieczenia społeczne. Te osoby mogą się starać zarówno o zwolnienie z obowiązku płacenia składek zdrowotnych za marzec, kwiecień i maj oraz o wypłatę postojowego. Należy pamiętać, że zwolnieniem mogą być objęte tyko te składki, które nie zostały opłacone na dzień rozpatrywania wniosku. Jeżeli np. za marzec 2020 r. składki zostały już opłacone, a następnie płatnik złożył wniosek o zwolnienie z opłacania składek za trzy miesiące (marzec, kwiecień i maj), to zwolnienie będzie obejmowało tylko te należności, które nie zostały opłacone a więc składki za kwiecień i maj. Za marzec zwolnienie nie będzie przyznane gdyż składka została już zapłacona.

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków

Warunki przyznania postojowego emerytowi

Emeryt może także złożyć w ZUS wniosek o wypłatę postojowego, jeśli rozpoczął działalność gospodarczą, przed 1 lutego 2020 r., oraz gdy przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o świadczenie uległ obniżeniu, o co najmniej 15% w stosunku do poprzedniego miesiąca i nie przekroczył 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych obowiązującego na dzień złożenia wniosku (15 595,74 zł dla wniosków złożonych w kwietniu i maju 2020 r.).

Zawieszenie działalności

Należy wspomnieć, że o postojowe mogą także wystąpić przedsiębiorcy, którzy zawiesili prowadzenie działalności, pod warunkiem rozpoczęcia działalności przed 1 lutego 2020 r. i jej zawieszenia po 31 stycznia 2020 r., a także osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które płacą podatek w formie karty podatkowej i korzystają ze zwolnienia z podatku VAT.

Z grona osób, które mogą dostać postojowe wyklucza posiadanie innego tytułu do ubezpieczeń społecznych typu np. umowa o pracę. Ustalone prawo do emerytury lub renty jest tytułem do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego ale NIE jest tytułem do ubezpieczeń społecznych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama