reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony 2019 - wzór pisma

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony 2019 - wzór pisma

Jak wypowiedzieć umowę na czas nieokreślony? Jakie są okresy wypowiedzenia w 2019 roku? Kiedy rozpoczyna się i kończy okres wypowiedzenia? Przedstawiamy wzór pisma wypowiadającego umowę na czas nieokreślony.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Podkreślić należy, że do okresu zatrudnienia wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła w wyniku przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.

Polecamy: RODO – najnowsze zmiany w Kodeksie pracy. Nowe wydanie książki, najbardziej aktualna książka na rynku

Okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach lub miesiącach muszą się kończyć w terminach określonych w art. 30 § 21 k.p. (sobota lub ostatni dzień miesiąca).

Zarówno pracownik jak i pracodawca może rozwiązać umowę o pracę na czas nieokreślony za wypowiedzeniem. Jest to najprostszy sposób rozstania się z pracownikiem lub pracodawcą. Dodatkowo pracodawca musi wskazać przyczynę takiego wypowiedzenia.

Więcej na ten temat ->>> Przyczyny zwolnienia pracownika w orzecznictwie

W 2017 roku do sądów rejonowych wpłynęło 3831 spraw związanych z wypowiedzeniem umowy o pracę z winy pracownika, natomiast bez winy pracownika – 711 spraw.

Jak prawidłowo liczyć okres wypowiedzenia umowy o pracę

Trudności może przysporzyć ustalenie momentu rozpoczęcia i zakończenia okresu wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony. Znaczenie ma to, czy okres wypowiedzenia oznaczony jest w tygodniach czy miesiącach.

Polecamy: Jak wypowiadać umowy o pracę. Procedura i wzory dokumentów

W przypadku okresu wypowiedzenia liczonego w tygodniach, moment rozpoczęcia biegu wypowiedzenia to pierwsza niedziela występująca po dniu złożenia wypowiedzenia. Natomiast momentem zakończenia dwutygodniowego okresu wypowiedzenia jest zawsze sobota (art. 30 par 21 Kp). Oznacza to, że umowa o pracę rozwiąże się w sobotę po upływie pełnych 2 tygodni.

Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w firmie X. Po przepracowaniu 4 miesięcy zdecydował złożyć wypowiedzenie. Zrobił to 12 września (środa). Obowiązuje go dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Zatem umowa o pracę rozwiąże się 29 września (sobota).

W sytuacji okresu wypowiedzenia liczonego w miesiącach, moment rozpoczęcia biegnie od pierwszego dnia kalendarzowego miesiąca, który następuje po miesiącu, w jakim wypowiedzenie złożono.

Pan Jan pracował na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w firmie Y przez dwa lata. W dniu 12 września złożył wypowiedzenie. Okres wypowiedzenia będzie biegł od 1 października. Zatem ostatnim dniem obowiązywania umowy będzie 31 października.

Pani Anna pracowała na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony 7 miesięcy. W dniu 2 lipca złożyła wypowiedzenie. Okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc. Tym samym miesięczny okres wypowiedzenia rozpoczyna się 1 sierpnia i zakończy się 31 sierpnia.

Wzór

Poniżej wzór pisma rozwiązującego umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony przez pracownika:

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama