REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy rozwiąże się umowa o pracę, jeżeli pracownik wskazał błędny okres wypowiedzenia

Jadwiga Krukowska
Kiedy rozwiąże się umowa o pracę, jeżeli pracownik wskazał błędny okres wypowiedzenia/fot.Shutterstock
Kiedy rozwiąże się umowa o pracę, jeżeli pracownik wskazał błędny okres wypowiedzenia/fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik złożył pismo, w którym wypowiedział swoją umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony i wskazał 1-miesięczny okres wypowiedzenia. Jednak temu pracownikowi przysługuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę. Kiedy zatem rozwiąże się jego umowa: po miesięcznym czy po 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia?

Umowa o pracę Państwa pracownika rozwiąże się po 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia. Długość okresu wypowiedzenia może być skrócona na wniosek pracownika, ale potrzebna jest wówczas zgoda pracodawcy.

Autopromocja

Jeżeli pracownik lub pracodawca zastosowali okres wypowiedzenia krótszy niż wymagany, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem właściwego okresu wypowiedzenia (art. 49 Kodeksu pracy). Pracownik nie może skrócić okresu wypowiedzenia jednostronnie.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Obowiązujący okres wypowiedzenia umowy zawartej z Państwa pracownikiem nie zależy od okresu, jaki wskazał on w swoim wniosku, lecz od okresu zatrudnienia tego pracownika w Państwa firmie. W przedstawionej sytuacji powinni Państwo poinformować pracownika o prawidłowym terminie wypowiedzenia umowy o pracę. W przypadku gdy pracownik nie zgłosi się do pracy po upływie okresu wskazanego w wypowiedzeniu, będą Państwo mogli zwolnić pracownika w trybie dyscyplinarnym (art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy).

Okresy wypowiedzenia umów zawartych na czas nieokreślony wynoszą:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • 2 tygodnie (jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy),
 • 1 miesiąc (jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy),
 • 3 miesiące (jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata).

Oznacza to, że jeśli Państwa pracownikowi przysługuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia, powinien on posiadać udokumentowany staż pracy w Państwa firmie nie mniejszy niż 3 lata (art. 36 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy). Należy zwrócić uwagę, że zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 15 stycznia 2003 r. (III PZP 20/02, OSNP 2004/1/4), przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego pracodawcy.

Pracownik był zatrudniony w firmie w okresie od 1 lutego 2010 r. do 31 maja 2011 r. Ponownie podjął pracę w tej firmie od 1 stycznia 2018 r. na podstawie umowy na czas nieokreślony. Przy ustalaniu okresu wypowiedzenia należy pracownikowi uwzględnić rok i 4 miesiące pracy z poprzedniego okresu pracy. Trzymiesięczny okres wypowiedzenia będzie przysługiwał pracownikowi od 1 września 2019 r. Wtedy osiągnie bowiem 3-letni okres zatrudnienia.

Nie ma jednak przeszkód, aby zaakceptowali Państwo wcześniejsze odejście pracownika, zgodnie z jego wolą. Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy (art. 36 § 6 Kodeksu pracy). Ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę. W tej sytuacji umowa o pracę z Państwa pracownikiem rozwiązałaby się za wypowiedzeniem z inicjatywy pracownika, a nie w drodze porozumienia stron. Konieczne jest jednak porozumienie w tej kwestii, a więc zgodne ustalenie między pracodawcą a pracownikiem konkretnego wcześniejszego terminu rozwiązania umowy o pracę. Należy zaznaczyć, że termin ten nie musi przypadać na koniec miesiąca. Może to być każdy inny dzień w miesiącu. Wynagrodzenie za okres wypowiedzenia będzie przysługiwać tylko do nowo ustalonej daty rozwiązania umowy. Również do stażu pracy zostanie wliczony okres do dnia rozwiązania umowy o pracę.

Zmiana okresu wypowiedzenia przez strony umowy o pracę w drodze porozumienia stron nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę.

Podstawa prawna:

● art. 30 § 1 pkt 2, art. 32 § 1-2, art. 36 § 1, § 6, art. 49 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 917; ost. zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 2432).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Trzynastka za 2023 r. Nie wszyscy pracownicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie roczne

  Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem przysługującym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy zobowiązani są wypłacić swoim pracownikom tzw. trzynastkę należną za 2023 r. do końca marca 2024 r. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania w jednostce minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

  Stawka godzinowa netto 2024

  Stawka godzinowa netto – ile wynosi od stycznia 2024 roku? Minimalna stawka godzinowa brutto to 27,70 zł brutto. Ile na rękę otrzymasz na umowie zlecenie? 

  Przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO będzie można potwierdzić certyfikatem

  „Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził Dodatkowe wymogi akredytacji podmiotów certyfikujących. W oparciu o ten dokument będzie dokonywana akredytacja podmiotów certyfikujących, które będą weryfikować zgodność operacji przetwarzania danych osobowych prowadzonych przez administratorów i podmioty przetwarzające” – poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych.

  Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale konieczny jest wniosek w konkretnym terminie [Komunikat ZUS-u]

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

  REKLAMA

  Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

  Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

  Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

  Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

  Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

  Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

  Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

  REKLAMA

  Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

  W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

  Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

  Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

  REKLAMA