Kategorie

Kiedy rozwiąże się umowa o pracę, jeżeli pracownik wskazał błędny okres wypowiedzenia

Jadwiga Krukowska
Kiedy rozwiąże się umowa o pracę, jeżeli pracownik wskazał błędny okres wypowiedzenia/fot.Shutterstock
Kiedy rozwiąże się umowa o pracę, jeżeli pracownik wskazał błędny okres wypowiedzenia/fot.Shutterstock
fot.Shutterstock
Pracownik złożył pismo, w którym wypowiedział swoją umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony i wskazał 1-miesięczny okres wypowiedzenia. Jednak temu pracownikowi przysługuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę. Kiedy zatem rozwiąże się jego umowa: po miesięcznym czy po 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia?

Umowa o pracę Państwa pracownika rozwiąże się po 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia. Długość okresu wypowiedzenia może być skrócona na wniosek pracownika, ale potrzebna jest wówczas zgoda pracodawcy.

Jeżeli pracownik lub pracodawca zastosowali okres wypowiedzenia krótszy niż wymagany, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem właściwego okresu wypowiedzenia (art. 49 Kodeksu pracy). Pracownik nie może skrócić okresu wypowiedzenia jednostronnie.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Obowiązujący okres wypowiedzenia umowy zawartej z Państwa pracownikiem nie zależy od okresu, jaki wskazał on w swoim wniosku, lecz od okresu zatrudnienia tego pracownika w Państwa firmie. W przedstawionej sytuacji powinni Państwo poinformować pracownika o prawidłowym terminie wypowiedzenia umowy o pracę. W przypadku gdy pracownik nie zgłosi się do pracy po upływie okresu wskazanego w wypowiedzeniu, będą Państwo mogli zwolnić pracownika w trybie dyscyplinarnym (art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy).

Okresy wypowiedzenia umów zawartych na czas nieokreślony wynoszą:

 • 2 tygodnie (jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy),
 • 1 miesiąc (jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy),
 • 3 miesiące (jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata).
Reklama

Oznacza to, że jeśli Państwa pracownikowi przysługuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia, powinien on posiadać udokumentowany staż pracy w Państwa firmie nie mniejszy niż 3 lata (art. 36 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy). Należy zwrócić uwagę, że zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 15 stycznia 2003 r. (III PZP 20/02, OSNP 2004/1/4), przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego pracodawcy.

Pracownik był zatrudniony w firmie w okresie od 1 lutego 2010 r. do 31 maja 2011 r. Ponownie podjął pracę w tej firmie od 1 stycznia 2018 r. na podstawie umowy na czas nieokreślony. Przy ustalaniu okresu wypowiedzenia należy pracownikowi uwzględnić rok i 4 miesiące pracy z poprzedniego okresu pracy. Trzymiesięczny okres wypowiedzenia będzie przysługiwał pracownikowi od 1 września 2019 r. Wtedy osiągnie bowiem 3-letni okres zatrudnienia.

Nie ma jednak przeszkód, aby zaakceptowali Państwo wcześniejsze odejście pracownika, zgodnie z jego wolą. Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy (art. 36 § 6 Kodeksu pracy). Ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę. W tej sytuacji umowa o pracę z Państwa pracownikiem rozwiązałaby się za wypowiedzeniem z inicjatywy pracownika, a nie w drodze porozumienia stron. Konieczne jest jednak porozumienie w tej kwestii, a więc zgodne ustalenie między pracodawcą a pracownikiem konkretnego wcześniejszego terminu rozwiązania umowy o pracę. Należy zaznaczyć, że termin ten nie musi przypadać na koniec miesiąca. Może to być każdy inny dzień w miesiącu. Wynagrodzenie za okres wypowiedzenia będzie przysługiwać tylko do nowo ustalonej daty rozwiązania umowy. Również do stażu pracy zostanie wliczony okres do dnia rozwiązania umowy o pracę.

Zmiana okresu wypowiedzenia przez strony umowy o pracę w drodze porozumienia stron nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę.

Podstawa prawna:

● art. 30 § 1 pkt 2, art. 32 § 1-2, art. 36 § 1, § 6, art. 49 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 917; ost. zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 2432).

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?