REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy rozwiąże się umowa o pracę, jeżeli pracownik wskazał błędny okres wypowiedzenia

Jadwiga Krukowska
Kiedy rozwiąże się umowa o pracę, jeżeli pracownik wskazał błędny okres wypowiedzenia/fot.Shutterstock
Kiedy rozwiąże się umowa o pracę, jeżeli pracownik wskazał błędny okres wypowiedzenia/fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik złożył pismo, w którym wypowiedział swoją umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony i wskazał 1-miesięczny okres wypowiedzenia. Jednak temu pracownikowi przysługuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę. Kiedy zatem rozwiąże się jego umowa: po miesięcznym czy po 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia?

Umowa o pracę Państwa pracownika rozwiąże się po 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia. Długość okresu wypowiedzenia może być skrócona na wniosek pracownika, ale potrzebna jest wówczas zgoda pracodawcy.

REKLAMA

Autopromocja

Jeżeli pracownik lub pracodawca zastosowali okres wypowiedzenia krótszy niż wymagany, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem właściwego okresu wypowiedzenia (art. 49 Kodeksu pracy). Pracownik nie może skrócić okresu wypowiedzenia jednostronnie.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Obowiązujący okres wypowiedzenia umowy zawartej z Państwa pracownikiem nie zależy od okresu, jaki wskazał on w swoim wniosku, lecz od okresu zatrudnienia tego pracownika w Państwa firmie. W przedstawionej sytuacji powinni Państwo poinformować pracownika o prawidłowym terminie wypowiedzenia umowy o pracę. W przypadku gdy pracownik nie zgłosi się do pracy po upływie okresu wskazanego w wypowiedzeniu, będą Państwo mogli zwolnić pracownika w trybie dyscyplinarnym (art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy).

Okresy wypowiedzenia umów zawartych na czas nieokreślony wynoszą:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 2 tygodnie (jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy),
  • 1 miesiąc (jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy),
  • 3 miesiące (jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata).

Oznacza to, że jeśli Państwa pracownikowi przysługuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia, powinien on posiadać udokumentowany staż pracy w Państwa firmie nie mniejszy niż 3 lata (art. 36 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy). Należy zwrócić uwagę, że zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 15 stycznia 2003 r. (III PZP 20/02, OSNP 2004/1/4), przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego pracodawcy.

Pracownik był zatrudniony w firmie w okresie od 1 lutego 2010 r. do 31 maja 2011 r. Ponownie podjął pracę w tej firmie od 1 stycznia 2018 r. na podstawie umowy na czas nieokreślony. Przy ustalaniu okresu wypowiedzenia należy pracownikowi uwzględnić rok i 4 miesiące pracy z poprzedniego okresu pracy. Trzymiesięczny okres wypowiedzenia będzie przysługiwał pracownikowi od 1 września 2019 r. Wtedy osiągnie bowiem 3-letni okres zatrudnienia.

Nie ma jednak przeszkód, aby zaakceptowali Państwo wcześniejsze odejście pracownika, zgodnie z jego wolą. Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy (art. 36 § 6 Kodeksu pracy). Ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę. W tej sytuacji umowa o pracę z Państwa pracownikiem rozwiązałaby się za wypowiedzeniem z inicjatywy pracownika, a nie w drodze porozumienia stron. Konieczne jest jednak porozumienie w tej kwestii, a więc zgodne ustalenie między pracodawcą a pracownikiem konkretnego wcześniejszego terminu rozwiązania umowy o pracę. Należy zaznaczyć, że termin ten nie musi przypadać na koniec miesiąca. Może to być każdy inny dzień w miesiącu. Wynagrodzenie za okres wypowiedzenia będzie przysługiwać tylko do nowo ustalonej daty rozwiązania umowy. Również do stażu pracy zostanie wliczony okres do dnia rozwiązania umowy o pracę.

Zmiana okresu wypowiedzenia przez strony umowy o pracę w drodze porozumienia stron nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę.

Podstawa prawna:

● art. 30 § 1 pkt 2, art. 32 § 1-2, art. 36 § 1, § 6, art. 49 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 917; ost. zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 2432).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA