Rozpoczęcie ochrony przedemerytalnej w trakcie okresu wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę
REKLAMA
REKLAMA
Nie. W tak opisanej sytuacji pracownik w momencie wręczania wypowiedzenia nie był objęty ochroną przed zwolnieniem. Wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę było zatem zgodne z prawem.
REKLAMA
Zgodnie z art. 39 Kodeksu pracy (dalej jako: k.p.) pracodawca nie może wypowiedzieć umowy pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.
Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami
Powyższy przepis wprowadza zatem jedynie zakaz wypowiadania umów o pracę w okresie ochronnym, a nie wypowiadania i rozwiązywania. Powyższe potwierdził również Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 kwietnia 1999 r. (I PKN 643/98), przypominając, że należy odróżnić wypowiedzenie umowy o pracę od jego skutku w postaci rozwiązania stosunku pracy, który następuje zgodnie z art. 32 § 2 k.p. z upływem okresu wypowiedzenia.
W przypadku ochrony przedemerytalnej kluczowe znaczenie ma moment wręczania pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę i to czy w tym momencie pracownik jest objęty ochroną przedemerytalną. Jeżeli pracownik nie był objęty ochroną w momencie wręczania wypowiedzenia i został nią objęty dopiero w okresie wypowiedzenia, to takie wypowiedzenie nie narusza art. 39 k.p.
Zakaz odnosi się wyłącznie do wypowiedzenia składanego przez pracodawcę, dlatego nie ma przeszkód, aby umowę o pracę w okresie przedemerytalnym wypowiedział sam pracownik lub aby strony umowy zawarły porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę.
Podstawa prawna:
- art. 32 § 2 i art. 39 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141 z późn. zm.)
- wyrok SN z dnia 7 kwietnia 1999 r., I PKN 643/98, OSNAPiUS 2000 nr 11, poz. 418
Artykuł powstał w nawiązaniu i zaktualizowaniu stanowiska wyrażonego w publikacji Czy ochrona przedemerytalna może się zacząć w okresie wypowiedzenia.
Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA