| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Rozpoczęcie ochrony przedemerytalnej w trakcie okresu wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę

Rozpoczęcie ochrony przedemerytalnej w trakcie okresu wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę

Pracodawca 12 sierpnia 2019 r. wręczył pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Jednak od 23 sierpnia 2019 r. stosunek pracy tego pracownika podlega czteroletniej ochronie przedemerytalnej. Czy rozpoczęcie biegu okresu ochronnego w trakcie okresu wypowiedzenia ma wpływ na skuteczność złożonego oświadczenia pracodawcy?

Nie. W tak opisanej sytuacji pracownik w momencie wręczania wypowiedzenia nie był objęty ochroną przed zwolnieniem. Wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę było zatem zgodne z prawem.

Zgodnie z art. 39 Kodeksu pracy (dalej jako: k.p.) pracodawca nie może wypowiedzieć umowy pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami

Powyższy przepis wprowadza zatem jedynie zakaz wypowiadania umów o pracę w okresie ochronnym, a nie wypowiadania i rozwiązywania. Powyższe potwierdził również Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 kwietnia 1999 r. (I PKN 643/98), przypominając, że należy odróżnić wypowiedzenie umowy o pracę od jego skutku w postaci rozwiązania stosunku pracy, który następuje zgodnie z art. 32 § 2 k.p. z upływem okresu wypowiedzenia.

W przypadku ochrony przedemerytalnej kluczowe znaczenie ma moment wręczania pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę i to czy w tym momencie pracownik jest objęty ochroną przedemerytalną. Jeżeli pracownik nie był objęty ochroną w momencie wręczania wypowiedzenia i został nią objęty dopiero w okresie wypowiedzenia, to takie wypowiedzenie nie narusza art. 39 k.p.

Zakaz odnosi się wyłącznie do wypowiedzenia składanego przez pracodawcę, dlatego nie ma przeszkód, aby umowę o pracę w okresie przedemerytalnym wypowiedział sam pracownik lub aby strony umowy zawarły porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę.

Podstawa prawna:

Artykuł powstał w nawiązaniu i zaktualizowaniu stanowiska wyrażonego w publikacji Czy ochrona przedemerytalna może się zacząć w okresie wypowiedzenia.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »