reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Zwolnienia grupowe > Odprawa pieniężna z tytułu zwolnień grupowych w 2019 r.

Odprawa pieniężna z tytułu zwolnień grupowych w 2019 r.

Odprawy z tytułu zwolnień grupowych w 2019 r. będą wyższe. Ich wysokość uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku.

Wyższa płaca minimalna

Od dnia 1 stycznia 2019 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 2250 zł (brutto). W stosunku do roku poprzedniego wzrośnie o 150 zł. Wynika to z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 września 2018 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019 r.

Skutki wzrostu wynagrodzenia minimalnego

Podwyżka płacy minimalnej spowoduje wzrost niektórych świadczeń ze stosunku pracy, do których należą:

  • dodatek za pracę w porze nocnej,
  • wynagrodzenie za przestój (niezawiniony przez pracownika) – nie niższe niż 2250 zł za pełny miesiąc dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy,
  • odprawa pieniężna w ramach grupowego zwol­nienia – nie wyższa niż 15-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • odszkodowanie z tytułu naruszenia równego traktowania w zatrudnieniu – nie niższe niż 2250 zł,
  • świadczenie pieniężne dla praktykanta - nie wyższe niż 4500 zł (2-krotność płacy minimalnej).

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Odprawa z tytułu zwolnień grupowych

Jest to jednorazowe świadczenie i przysługuje niezależnie od trybu rozwiązania stosunku pracy, np. wypowiedzenie lub porozumienie stron.

Jak już wspomniano, wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ustawodawca określił limit wypłacania odprawy, tj. zgodnie z ustawą o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, wypłacana odprawa nie może przekroczyć piętnastokrotności minimalnego wynagrodzenia, obowiązującego w dniu rozwiązania umowy o pracę.

Od 1 stycznia 2019 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2250 zł, co oznacza, że maksymalna kwota odprawy pieniężnej to 33 750 zł (15x2250zł). Porównując, w 2018 roku była to kwota 31 500 zł.

Pracodawca ma zawsze możliwość stosowania wobec pracowników korzystniejszych warunków i może określić wyższą odprawę pieniężną z tytułu zwolnień grupowych w umowie o pracę, w regulaminie wynagradzania, czy układzie zbiorowym.

Wysokość odprawy

Przepisy ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników określają wysokość odprawy, która jest uzależniona od stażu pracy u danego pracodawcy:

- jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata, przysługuje mu odprawa w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia,

- jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat, przysługuje mu odprawa w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia,

- jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat, przysługuje mu odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.

Czym są zwolnienia grupowe

Odprawa z tytułu zwolnień grupowych przysługuje pracownikowi zwalnianemu z pracy z przyczyn od niego niezależnych, a leżących po stronie pracodawcy. Są to tzw. zwolnienia grupowe.

Zwolnienia grupowe obejmują:

  • 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
  • 10 proc. pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,
  • 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy,

- Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół świadczy wyspecjalizowane usługi w zakresie prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama